E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinBayram önü Ege'de oteller yüzde 100 doldu---

Bayram önü Ege'de oteller yüzde 100 doldu

Bayram önü Ege'de oteller yüzde 100 doldu
04 Temmuz 2022 - 12:15 www.borsagundem.com

Kurban Bayramı nedeniyle Ege Bölgesi'ndeki konaklama tesislerinde rezervasyon talebi arttı. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Birliği Başkanı Mehmet İşler, Ege'de ve Foça'da yüzde 100 doluluklara ulaşıldığını bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar (ETİK) Birliği Başkanı Mehmet İşler, Türk turizminin Rusya-Ukrayna savaşına karşın bu sezon hedefinin 42 milyon turist olduğunu açıkladı.

Turizmin sektör olmaktan çıkıp, endüstri olmaya başladığını söyleyen İşler, "Türk turizmi, dev adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Hepimizin bildiği gibi Kovid-19'da tüm dünyanın aslında ekonomisinin durduğu bir yerde, Türk turizmi büyümeye devam etti ve pandemi döneminde bile dünyanın ilk 5'i arasına girdi. Büyük bir kalkınma gücüne ve aynı zamanda genişleme gücüne sahip olan bu sektör, artık sektör olmaktan öteye, endüstri olmaya başladı. Türkiye için önemli bir döviz ve istihdam deposu olmaya da devam ediyor. Özellikle bu sene Ukrayna-Rusya savaşına rağmen 42 milyonu yakalayacağız ki; bu da bulunduğumuz konjonktüre göre böylesi bir durumda ana pazarımız olan Rusya ve Ukrayna'nın da olmamasına rağmen yakalanacak çok mükemmel bir sayı" açıklamasını yaptı.

'EGE'YE ADETA BÜYÜK BİR AKIN GELİYOR'

Ege Bölgesi'ne Kurban Bayramı tatili için büyük bir talep olduğunu belirten ETİK Başkanı şunları kaydetti:

"Günümüzde özellikle Türk ekonomisinin can damarı niteliğinde olan Türk turizminde, özellikle Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla beraber doluluk oranı artıyor. Kurban Bayramı'nda özellikle iç pazarın, Ege'ye büyük bir taleple geldiğini görüyoruz. Özellikle İstanbul 30 milyon nüfusu; Osmangazi Köprüsü'nün yapılması, İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate düşmesi, Avrupa yakasındakilerin ise gelmesini kolaylaştıran yeni Çanakkale Köprüsü ile Ege'ye adeta bir akın geliyor. Bunu Bursa, hemen yanı başımızdaki Manisa ve üçüncü büyük şehrimiz olan İzmir'in 5 milyonluk nüfusuyla, Foça buradan istediğini alıyor. Yüzde 100 doluluklara ulaşmış durumda."

'TÜM EGE YÜZDE 100 DOLU'

Ege Bölgesi'nde her kesimden vatandaşın tatil yapabileceği şekilde çeşitli seçeneklerin olduğunu dile getiren İşler, "Sadece Foça değil; Ege'nin çekim ve cazibe gücü çok yüksek olan Çeşme, Alaçatı, Gümüldür, Pamucak, Selçuk, Dikili, Ayvalık'a kadar ulaşan noktalarda, hemen hemen yüzde 100 doluluk oranlarını yakalamış durumdayız. Ege'nin bir başka cazibesi olduğu gibi her kesime hitap eden ürünleri bulunuyor. Çadır, pansiyon, 5 yıldızlı oteller Ege'de mevcut. Şu anda kişi başı 500 liradan başlayan oda kahvaltı seçeneğinden 15 bin liraya kadar geniş bir yelpazede herkes kendine göre konaklama türünü bulabiliyor. Bu durum, bize Ege Bölgesi'nin çeşitliliğini ve zenginliğini gösteriyor. Foça'yı da yabancı turistler keşfetmeye başladı. Foça, günümüzün Bodrum'u olma yolunda ilerliyor. Özellikle İngilizler su sporları için burayı tercih ediyor" diye konuştu.

Foça'da tatil yapan İngiliz turistlerden Emily Nicholls da Türkiye'de olmaktan ve tatil olanaklarından çok memnun olduğunu belirtti. Emily Nicholls, "İngiltere'den geldim. Burada hava çok güzel. Otel çok güzel. Yemekleri çok beğendim" ifadelerini kullandı.

Otellerde doluluk oranı yüzde 90'a yükseldi

İşte otellerde bayram tatilinin faturası: 800 TL'den başlıyor!

Yerli turist tatil süresini uzattı: 3 milyon kişi yola çıkıyor!

Bayramda 1 milyon kişi tatile çıkacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram tatilinin 9 güne uzatıldığını duyurdu

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )04 Temmuz 2022 12:24

    Foçadaki banka şubeleri çok hoşume gidiyor :D sanat eseri gibi dışarıdan bakınca. Foça eski ve yeni diye ayrılıyor marina kısmı var. Foça deniz kenarı yabancı usul yemek yenen , ama denizde teknelerde yemek yemek bence daha bir hoş ... Neyse doluluk oranı yerliler gelsede, yerliler hep bedava hizmetlerde. otel boş diyorsun bir bakmışsın açık büfe kahvaltıda full doluyor masalar :D öğren boş olsada akşam yemeklerdede masalar full doluyor :D yani yerli herşey dahile yakın yemekli yerler seçmiş. ekstra ücret ödemek istemiyor. Tatil planı ben otele ödedim, dışarıdan paralı 1 su almam mantığında. otellerin hizmetlerini kullanıp, dışarıdan marketlerden otele çantalarından ürünleri sokup odalarında tv izleme, free wifi kullanma gibi yaşıyor. otomobilleri ile bile tur atanlar çok çok az, oteller dolu olsada izlenimlerim bunlardı.  Aynı sistem gittiği kanısındayım bayramdada