E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBatıçim, Batıliman’ı satıyor---

Batıçim, Batıliman’ı satıyor

Batıçim, Batıliman’ı satıyor
03 Ocak 2020 - 08:40 www.borsagundem.com

Batıçim, 2006 yılında satın aldığı Nemrut Körfezi'ndeki Batıliman'ı satma kararı aldı. Liman için tek bir teklif geldi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından 2006 yılında satışa çıkarılan Liman Hizmetleri AŞ'yi 42 milyon 500 bin dolara satın alan Batıçim, zaman içinde gerçekleştirdiği yatırımlarla Aliağa Nemrut Körfezi'nin en önemli liman işletmelerinden biri haline getirdiği Batıliman'ı satma kararı aldı.

Satış kararı alınmasında geçtiğimiz yıllarda gruba bağlı Batısöke çimento fabrikasında kapasite artırımını ve teknolojik gelişimini öngören yaklaşık 400 milyon liralık yatırımın ardından, inşaat sektöründe yaşanan daralmanın etkili olduğu ifade edildi. Batıçim Grubu'nun, 2019 yaz başında Batısöke hisselerinin satışı için Ünlü & Co Danışmanlık firmasına yetki verdiği haberleri basına yansımıştı. Batıçim'in, bu satışın gerçekleşmemesi üzerine Batıliman'ı satma kararı aldığı ve gelen teklifleri değerlendirdiği bildirildi. Batıliman'ın satışı için telaffuz edilen iki rakam gündeme geldi.

HABAŞ TEKLİF VERDİ

75-110 milyon dolar aralığındaki teklif sahiplerinin liman işletmecisi yerli bir firma ile Habaş Demir Çelik Sanayi olduğu öğrenildi. Batıçim yetkilileri halka açık bir işletme olduklarını belirterek, Batıliman'ın satış görüşmeleri ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Aliağa Nemrut Körfezi'nde sahip olduğu limanı büyütmek isteyen ve hemen yanındaki Ege Çelik firmasına teklif götüren Habaş Demir Çelik'in, Ege Çelik'ten olumsuz yanıt almasının ardından Batıliman için girişimde bulunduğu belirtilirken, firmanın satış izni için Rekabet Kurulu'na başvurarak görüş istediği, olumlu görüş halinde satışın ilan edilebileceği dile getirildi.

2005 YILINDA ALMIŞTI

Batıçim, Uzan Grubu'ndan devrolunan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından satışa çıkarılan Limaş'ı 2006'da 42 milyon 250 bin dolarlık bedelle satın almıştı. Grup, gerçekleştirdiği yenileme ve kapasite artırıcı yatırımlarla iskele alanını 17 bin 680 metrekareye, toplam iskele uzunluğunu ise 920 metreye çıkarmıştı. Bölgedeki iskele derinliği en yüksek limanlardan biri olan Batıliman, 100 bin dwt ve üzeri kapasiteli gemilere hizmet verebiliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 0,00
En Yüksek: 0,00
En Düşük: 0,00
Değişim 0,00 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,00
İşlem Hacmi 0
Toplam Adet: 0
Ağırlıklı Ort.: 0,00
ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)