E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBaşpiskoposa tepki gösteren Rumlara Tatar'dan yanıt---

Başpiskoposa tepki gösteren Rumlara Tatar'dan yanıt

Başpiskoposa tepki gösteren Rumlara Tatar'dan yanıt
24 Eylül 2021 - 05:38 www.borsagundem.com

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos'un, Türkevi açılışına katılmasına tepki gösteren Rum kesimine ''Adam İstanbul doğumlu, buraya gelmesi en doğal hakkı vatandaş olarak'' sözleriyle cevap verdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile, New York'taki yeni Türkevi'nde Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Türkevi'nin açılışına katılmak için New York'a geldiğini söyledi.

Açılışa katılmaktan fevkalade gurur duyduğunu belirten ve Türk hükümetine teşekkür eden Tatar, Rum kesiminin Türkevi açılışına katılan Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos'a tepki göstermesine ilişkin ise şunları söyledi:

''O fotoğraftan sonra Rum tarafında epey ortalık epey çalkalandı. Manşetlere kadar çıktık. Nasıl olur da Başpiskopos, tabii adam İstanbul doğumlu, onun buraya gelmesi en doğal hakkı vatandaş olarak, yapması gerekendi ama işte karşı taraf, 10 gün önce Oxford'un dağıttığı kitaplardan Atatürk resmini çıkarttıran o zihniyet, bu defa da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı nasıl aynı karede olur diye adamı topa tuttular ve Rum tarafında epey bir çalkantı yaşandı.'' dedi.

Türkiye'ye, anavatana güvendiklerini, Türkiye'nin her geçen gün güçlendiğini ve Türkevi'nin de bunun bir örneği olduğunu belirten Tatar, dünyanın çeşitli başkentlerinde var gücüyle Kıbrıs mücadelesi veren Türk diplomatlarına da teşekkür etti.

Tatar, şunları kaydetti:

''Bu bir müşterek davadır, bu bir ortak davadır. Türkiye her zaman Kıbrıs Türkünün yanındaydı. Bundan sonra da öyle olacak çünkü Kıbrıs Türk'ünün güvenliği Türkiye'nin oradaki varlığından geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin de güvenliği daha güçlü bir KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki konumunu ve dolayısıyla statüsünü yükseltmekten geçmektedir. Dolayısıyla bu bizim ortak değerlerimizdir, ulusal çıkarlarımızdır, milli davamızdır.''

Kıbrıs'ı sonuna kadar savunmaya devam

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Nedim24 Eylül 2021 09:49

    Dışımızdaki Rum ve  Ermenilerin nasıl kin ve kibir  sahibi olduklarını hep birlikte görüyoruz!  Ama asıl  kahpe ve alçak yapılanma  feto dan sonra   Amerika  Biden itinin  dostları  olan muhalif kripto yapılanmadır!  Bunların nefret ettikleri millet kelimesini  dahi kendilerini gizlemek için kullanmaktadır. 

  • fdf24 Eylül 2021 10:01

    aynen kardeş. daha hala ermeni yunan kardeşimiz diyen cins insanlar var. ayıdan post yunan ve ermeniden dost olmaz demiş atalarımız.