E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiBarclays: Türkiye'de enflasyon tepe yapacak---

Barclays: Türkiye'de enflasyon tepe yapacak

Barclays: Türkiye'de enflasyon tepe yapacak
06 Kasım 2018 - 15:38 www.borsagundem.com

Barclays, Türkiye'ye ilişkin enflasyon tahmini ile ilgili "Enflasyon tahminlerimizi için riskler yukarı yönlü olmaya devam ediyor" dedi

Barclays, Türkiye'de açıklanan enflayon rakamlarını ve TCMB'nin buna ilişkin açıklamalarını değerlendirdiği raporunda, manşet enflasyonun yıl sonunda yüzde 25,4 olmasını ve 2019 Mart ayında yüzde 26,5 ile tepe yapmasını beklediklerini bildirdi.

Barclays 5 Kasım tarihli raporunda, enflasyonun TCMB'nin tahmin aralığının üst bandına yakın olmaya devam etmesini beklediklerini ifade ederken, döviz kuru üzerindeki baskının özellikle Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde yinelenmesi olasılığı dikkate alındığında enflasyon tahminleri için risklerin yukarı yönlü olduğunu vurguladı.

Mart ayındaki yerel seçime kadar ki süreçte TCMB Para Politikası Kurulu'nun 13 Aralık toplantısında faizlerde değişiklik yapmayacağını öngördüklerini belirten Barclays, 2019'un ilk yarısında politika reel faizlerinin 2013 ortasından bu yana görülen en düşük seviyeye doğru gitmeşi sürdüreceğini ifade etti.
Barclays, "Bunun sonucu olarak TCMB politika faizlerini daha da artırması yönünde yinelenen baskılar ile karşı karşıya kalacak, bununla birlikte faiz artırımları için çıtanın göreceli olarak yüksek olduğunu bilincindeyiz" değerlendirmesini yaptı.

Ekonomik aktivitede keskin bir yavaşlama ile karşı karşıya kalınan ortamda politika faizinde bir adım atılması için bir veya birkaç faktörün bir arada ortaya çıkması gerektiğini anlatan Barclay, bu faktörleri dış ortamda kayda değer kötüleşme, jeopolitik risklerde artış, yerel seçimlerde güçlü bir yarış yaşanması ve zayıf enflasyonist bekleyişler, yüksek uluslararası emtia fiyatları olarak sıraladı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Abdulcambaz 06 Kasım 2018 19:24

    Ulan biz topluyekün mücadele ediyoz. Yine mi çıkacakmış.

  • 1Borsacı06 Kasım 2018 16:05

    Yerli ürünlerde döviz katkısı en az ortalama %50. Fiyatlar döviz kuruna göre belli oluyor. Döviz tepe yapınca ister istemez mal ve hizmet fiyatları tepe yapıyor. Öte yandan gıda ve giyimde enflasyon devam edebilir. Maliyet baskısı yüksek, talep de esnek değil illa sofraya bir şey koymak gerekiyor.

  • pala remzi06 Kasım 2018 15:46

    eflasyon düşüyo düşüyo ..acaip düşüyo ..borsaya bile etkisi oldu çöküşe devammmmmmmmmmmmmm..durduramıyorlar.sayın babacan gelmeden düzelme olmazzzz.