E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBankaların sermaye yeterlilikleri iyi çıktı---

Bankaların sermaye yeterlilikleri iyi çıktı

Bankaların sermaye yeterlilikleri iyi çıktı
28 Aralık 2018 - 09:47 www.borsagundem.com

Bankaların güçlülüğünü gösteren sermaye rasyolarında Türk bankaları ek sermaye ihtiyacı duymayacak durumda

Bankalar Temiz Çıktı

BIST 100 endeksi, dün güçlü alıcılı açılış ile 91,911 i gördükten sonra gerileyerek % 0.03 düşüşle 90,975 seviyesinden kapandı. Dün bahsettiğimiz gibi 91,500 üzerinde kalması önemliydi. Bugün de bunu denemesini bekliyoruz. Zira bugün Brezilya-Çin % 0.5, Hindistan -Kore % 0.8 artıştalar. Bizim neyimiz eksik ki geride kalalım…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 20 Eylül 2018’de Yeni Ekonomi Programı’nı açıklarken, bankaların güncel yapılarını tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmalarını başlatacaklarını ve gerekli görülürse mali yapıyı güçlendirecek kapsamlı bir politika setini devreye sokacaklarını açıklamıştı. BDDK konuyla ilgili bankalardan dönemsel olarak yaptıkları stres testlerini istedi. Dün yapılan açıklama ile bu çalışmaların tamamlandığı bildirildi.

En ihtiyatlı yaklaşıma göre 2019’da bankacılık sektöründe kredilerin takibe dönüşüm oranının % 6’ya yükselebileceği, sermaye yeterlilik rasyosunun ise % 15.5’e gerileyebileceği tahmin edilmiş. Önceki aylara kadar % 3.0 olan takip oranı Ekim ayında % 3.5, Aralık ayında geçici verilere göre % 4.3 olmuştu. 2.5 trilyon liralık kredi stoğu için % 10 a varan kimi tahminleri dikkate alınca % 6 rakamı gayet makul gözüküyor.

Üstelik sektörün sermaye yeterlilik rasyosunun BDDK’nın düzenlemeleri ile Ekim itibariyle % 18 olduğu dikkate alındığında, en hard haliyle önümüzdeki yıl bu oranın % 15.5 e gerilemesi olayı, bankaların fazla bir sermaye ihtiyacı duymadan bu süreçten çıkacaklarını göstermektedir. Zaten BDDK da açıklamasını “sektörün, mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri yönetebilecek seviyede olduğu tespit edilmiştir.” diyerek bitirmiş.

STRATEJI

BIST 100 91,500 üzerine kalırsa önü açılır. Gelişmeleri izlemeye devam.

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 700 puan civarında artışla, BIST 100 ise % 0.6 civarında artışla güne başlamasını öngörüyor.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • onurcan28 Aralık 2018 16:24

    bankalar güçlü diyorsunuz ama ama 2019 da batık krediler % 6 ya çıkacak diye tahmin ediyorlar kim yalan söylüyorrrrrrrrrrr