E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBankacılık sektörüne pozitif etki edecek gelişmeler---

Bankacılık sektörüne pozitif etki edecek gelişmeler

Bankacılık sektörüne pozitif etki edecek gelişmeler
23 Kasım 2020 - 09:25 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin bugüne pozitif seyirle başlaması bekleniyor.

Güne hafif pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi, günün geri kalanında dalgalı yatay bir seyir izledi ve haftayı 1,323 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 32 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 70 hisse değer kazandı, 26 hisse ise değer kaybetti. Haftaya başlarken, sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir hava izleniyor.

Cuma gününü negatif tarafta kapatan ABD endekslerinde satışların ana sebebi ABD Hazine Bakanlığı ile FED arasındaki gerilim oldu. Hazine Bakanlığı, FED’den kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iadesini talep etti. Biden’ın seçilmesinin ardından hükümetteki değişiklikler tüm bu uygulamalarda değişiklik yaratacağından ilk etapta satışa sebep olsa da FED’in Aralık ayı toplantısına ilişkin güvercin beklentiler piyasadaki baskıyı sınırlandırıyor. Piyasalar bu haftaya aşı gelişmelerinin etkisiyle pozitif başlıyor. Pfizer ve BioNtech şirketlerinin ortak çalışması olan yeni COVİD-19 aşısı ABD’de onay sürecinde. Haber ajanslarına göre, aşının uygulanmasına 11 Aralık tarihinde başlanabilir.

Hükümetin aşının uygulanmasına 1 Aralık'ta başlanmasını, Nisan ayına kadar da ülkedeki bütün yetişkinlerin aşılanmasını planladığı belirtiliyor. Bu gelişmeler ons altında gerilemeyi, petrol fiyatlarında ise yükselişi tetikliyor. Gelişmekte olan ülke piyasaları için de pozitif olan bu gelişmelerin özellikle havacılık ve emtia sektör şirketlerine pozitif yansımasını bekliyoruz. İçeride ise son dönemdeki normalleşme adımlarıyla beraber BDDK’nın da aktif rasyo uygulamasında düzenlemeye gitmesi bekleniyor, bunun gerçekleşme ihtimalini bankacılık sektörü açısından kısa vadede pozitif buluyoruz.

Veri akışı açısından bugün küresel çapta Kasım ayı hizmet PMI verileri takip edilebilir.

BIST-100 endeksinin bugüne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz.

Bankacılık sektörünün liderliğinde, yüksek hacimle hareketine devam eden endekste kısa vadeli 1,350 hedefimizi koruyoruz. 1,310-1,295 seviyelerini kısa vadeli destek ve zarar-kes seviyeleri olarak takip ediyoruz. Sektörel olarak mali sektör dışında telekomünikasyon, petrokimya ve demir çelik sektörlerini tercih ediyoruz.

Endekste hafif alıcılı açılış bekleniyor

Yabancıların en fazla aldığı hisseler

Borsalarda satış dalgasının ilk işareti

Düşüş teyit edilirse riskleri sınırlamak doğru olur

Endeks yükselen trenddeki güçlü seyrine devam ediyor

Küresel piyasalar haftaya "aşı" iyimserliği ile başladı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • borsazade23 Kasım 2020 15:58

    bankacılık sektörünü pompalaya pompalaya milleti bitirdiniz tek düşen sektör bankacılık uçakları kalkmayan ulaşım bile uçuyor