E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBankacılık öncülüğünde yükseliş eğilimi güçlenebilir---

Bankacılık öncülüğünde yükseliş eğilimi güçlenebilir

Bankacılık öncülüğünde yükseliş eğilimi güçlenebilir
01 Ekim 2020 - 09:25 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini güçlendirerek günü %1,96 yükselişle 1.145,24’den kapattı. ABD borsaları teşvik paketine ilişkin pozitif beklentilerle günü yükselişle kapatırken, Avrupa borsaları genel olarak günü negatif eğilimle tamamladı. Kur oynaklığının enflasyon beklentilerini bozmaması için atılan para politikasındaki normalleşme adımlarının devam etmesiyle BIST bankacılık endeksi öncülüğünde günü güçlü yükselişle ve pozitif ayrışma ile kapattı. TL, EM para birimlerindeki güçlü değer kazançlarının ve mevduatlardan alınan stopajın düşürülmesinin desteğiyle günü %1 üzeri değer kazancıyla tamamladı.

Kısa vadede kurlardaki gerilemenin devam etmesi durumunda bankacılık endeksi öncülüğünde yükseliş eğiliminin güçlenerek devam etmesi beklenmektedir. Yurtdışında ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler takip edilirken paket konusunda anlaşma sağlanması durumunda yurtdışı borsalardaki tepki yükselişinin ABD öncülüğünde güç kazanması beklenir. Yurtiçinde ise jeopolitik risklere ilişkin haber akışı ve kurlardaki eğilim takip edilmeye devam edilecek. CDS’ler sınırlı gerileme ile 542 seviyelerinden günü kapattı. TL’nin değer kayıplarını geri alması ve TL varlıklara yönelik risk iştahının güçlenmesi için CDS’lerde daha güçlü düşüşler görmemiz gerekiyor. VIX endeksi 28 seviyesi altında kaldıkça kısa vadede volatilitenin düşük seyretmesi beklenir. Ancak bu seviye üzerinde volatilitenin yükselmeye başlaması ve borsalarda satış baskısının tekrar güç kazanması beklenir.

Bugün ABD’de açıklanacak ISM endeksi, kişisel gelir ve harcamalar verileri ile Almanya’da açıklanacak PMI verisi takip edilecek. Zayıf veriler ekonomik toparlanma endişeleriyle son dönemde majör borsalarda oluşan tepki yükselişlerinin bir kısmının geri verilmesine neden olabilir. ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına göre hafif pozitif seyir izliyor. Asya borsalarının büyük kısmı bugün kapalıyken, açık olanlar genel olarak pozitif seyrediyor. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması ve kar satışları yaşansa da yükseliş eğilimini devam etmesi beklenmektedir.

Risk iştahı toparlanma kaydederken, PMI rakamları takipte

Endekste yükseliş dalgası gündeme gelebilir

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Dışarda risk iştahı, içeride sıkılaştırma artıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)