E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBanka hisselerindeki oynaklık artışları dikkat çekiyor---

Banka hisselerindeki oynaklık artışları dikkat çekiyor

Banka hisselerindeki oynaklık artışları dikkat çekiyor
08 Temmuz 2021 - 08:15 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BİST 100 endeksi ve VIOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekleniyor.

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.160 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 52 kişi arttığı açıklandı.

FOMC Tutanakları: Para politikası destekleyici kalmaya devam edecek.

FOMC Tutanakları: Fed üyeleri Haziran ayındaki toplantıda teşviklerin geri çekilmeye nasıl başlanacağını tartıştılar. Komite, varlık alımlarının azaltılması için ortaya konan hedeflerde daha fazla ilerleme sağlanması şartının henüz yerine gelmediği tespitinde bulundu.

FOMC Tutanakları: Komite üyeleri toplantı döneminde para piyasası faizleri üzerinde aşırı yönlü baskı gözlemlediler. Komite üyeleri faizler üzerinde kısa vadede daha fazla aşağı yönlü baskı olasılığı gördüler.

ECB'nin yeni strateji kapsamında enflasyon hedefini %2 olarak belirleyeceği iddia edildi. Strateji kapsamında enflasyon hedefinin bir miktar aşılmasına da imkan tanınacağı kaydedildi.

Beyaz Saray'dan bir yetkili, Biden yönetiminin uluslararası seyahat sınırlamalarını, ABD iş dünyasından ve Kongre üyelerinin artan baskılarına rağmen, yakın zamanda kaldırmayacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı ile görüştü. Görüşmede Kabil hava limanının güvenliği ele alındı.

TMSF Başkanlığına Fatin Rüştü Karakaş atandı.

BDDK’nın kredi yönetmeliğiyle ilgili yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda, ilk kez hazırlanacak sorunlu alacak stratejileri ile operasyonel planlar, 31 Aralık'a kadar BDDK'ya gönderilecek. BDDK, ihtiyaç duyulması halinde bu süreyi 6 aya kadar uzatabilecek.

Tokya’da Covid-19 vakalarına karşı olağanüstü hal uygulanması yeniden gündemde.

ABD Eski Başkanı Trump, 6 Ocak'taki kongre baskınından sonra kendisine sansür uyguladığı gerekçesiyle Facebook, Twitter ve YouTube'un sahibi Google şirketlerine dava açacağını duyurdu.

Ne Olacak?

Euro Bölgesi Para Politikası Basın Duyurusu bugün yapılacak. Başkan Lagarde' basın toplantısı düzenleyecek.

ABD’de İşsizlik Başvuruları açıklanacak.

9 – 10 Temmuz’da İtalya’da G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bu hafta yurtiçi piyasalara karışık ve kararsız bir tablonun hakim olduğu görülse de Borsa İstanbul tarafında momentumun gittikçe artma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Hafta başında gelen Haziran ayı enflasyon verilerinin sürpriz artışlar göstermesi piyasalarda karamsarlık yaratsa da TCMB’nin yakın zamanda faiz indirimi konusunda kapıları kapatma ihtimalini arttırması özellikle Dolar/TL tarafında 8,70 seviyesini kuvvetli direnç haline getiriyor. Kur hafta içinde 8,62 – 8, 70 aralığında dengelendi. Merkez Bankasının bundan sonra yüksek enflasyonda maliyetlerdeki artışa çözüm bulmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekirken, Para ve Maliye Politikalarına daha fazla ihtiyaç duyma ihtimali artacaktır. BİST100 endeksi bu hafta 1.400 puan seviyesini kırma denemesi gösterse de ilk denemede başarısız olmuştu. Bu hafta banka hisselerinde volatilite artışları dikkat çekti. Önümüzdeki süreçte Borsa İstanbul tarafında itici güç olma ihtimali her geçen gün biraz daha artmakta.

Küresel piyasalarda son günlerde emtia fiyatlarında devam eden oynaklık ve Kovid salgınında delta varyantına ilişkin endişelerle karışık bir seyir izlenmesine sebep olurken ABD tarafında bu hafta açıklanan PMI verilerinin zayıflaması FED’in politikaları üzerinde yumuşama etkisi yaratsa da öncelikle varlık alımlarının azaltılması, faiz artışı, enflasyon ve iş gücü piyasalarına yönelik gelişmeler yakından takip edilmeye devam edecek. Dün piyasalar ABD Merkez Bankası'nın toplantı tutanaklarını takip ederken sakin bir bekleyiş içerisinde olduğu dikkat çekti.

BİST100 endeks bu hafta 200 g HO’nun üzerinde kalmaya çalışması endekste 60 g HO’nun geçtiği 1420 puanı test etme ihtimalini arttırırken bu seviyenin üzerinde oluşacak kapanışlar ise trend dönüşünü işaret edecektir. Endekste 1.380 – 1.370 seviyesinin destek seviyesi olmasını beklerken yukarıda ise 1.400 ve 1.420 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekleyebiliriz.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, Çarşamba günü 1.516 - 1.531 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.527 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 2.425 azalarak 490.539 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1522 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 1.545’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.570 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.507 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.535 ve 1,545 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.516 ve 1.507 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

ZK indirimi sinyali yuanı zayıflattı

Altında yükseliş beklentisi korunuyor

FED'in varlık alımlarını azaltma zamanı geldi mi?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)