E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBank of America’ya göre 2024 yılında borsayı yenmenin 3 yolu---

Bank of America’ya göre 2024 yılında borsayı yenmenin 3 yolu

Bank of America’ya göre 2024 yılında borsayı yenmenin 3 yolu
12 Şubat 2024 - 11:43 borsagundem.com

Bank of America, yatırım dünyasının aktif yatırımdan pasif yatırım doğru geçiş yaptığını ve yatırımcıların yüksek kazanç için bu trend değişimine uyum sağlaması gerektiğini belirtiyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bank of America’ya göre yatırımcıların 2024 yılında getiri bakımından borsaları geride bırakması mümkün. Banka bunun için pasif yatırım yöntemlerini öneriyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Bank of America hisse senedi stratejisti Savita Subramanian, yatırım dünyası aktif yatırımdan pasif yatırıma doğru geçiş yaparken borsanın daha iyi performans göstermesine yönelik görünümün hiç bu kadar parlak olmadığını öne sürüyor.

3 kazançlı yöntem

Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, Subramanian, paylaştığı notta, 2024 yılında aktif yatırımcılar için borsayı yenmelerini engelleyecek yapısal olumsuzlukların bulunduğunu vurguluyor.

Subramanian, “Aktif yatırımdan pasif ve özel sermayeye doğru yaşanan yatırımcı ve varlık akışı, hisse senedi piyasalarını daha az etkin kılacak ve dolayısıyla bu, daha fazla potansiyel anlamına gelecek” diyor.

Pasif yatırım şu anda ABD'de yönetim altındaki yerleşik varlıkların yüzde 53'ünü temsil ederken aktif yatırımda bu oran yüzde 47 civarında seyrediyor. Subramanian, pasif yatırımın Japonya borsasının yüzde 75'ini oluşturması göz önüne alındığında pasif yatırımın ABD borsalarındaki payının daha da artabileceğini söylüyor.

Greenlight Capital'ın kurucusu David Einhorn ise, pasif yatırımın devam eden yükselişinden endişe duyuyor ve bunun borsayı ‘temelden bozduğunu' düşünüyor. Ancak Subramanian, pasif yatırımın yükselişini aktif hisse senedi toplayıcıları için bir fırsat olarak görüyor.

Bank of America, yatırımcıların pasif yatırımlardaki artıştan 3 farklı şekilde faydalanabileceğini öne sürüyor.

Klasik bir hisse senedi gibi hareket eden hisse senetlerini seçin

Subramanian, “Yatırım kümemizi 'hisse senedi gibi davranan' hisse senetlerine indirgediğimizde temel sinyaller önemli ölçüde iyileşiyor” diyor.

Subramanian, analizinde S&P 500'ü iki gruba ayırıyor: "Çoğunlukla şirkete özel gelişmelerle işlem gören hisse senetleri ve şirkete özgü riski daha az olan ve makro ortamda daha fazla işlem gören hisse senetleri."

Subramanian, kazanç büyümesine, özsermaye getirisine ve analistlerin görünüm revizyonlarına dayanan temel yatırım stratejilerinin, çoğunlukla şirkete özel haberlerde işlem gören hisse senedi grubuna göre daha yüksek performans yaratacağını bulguluyor.

Subramanian, “Tüketim, teknoloji ve sağlık hizmetleri sektörlerine ait şirketler hisse senedi seçiminin daha verimli olabileceği sektörlerdir; oysa finans, kamu hizmetleri veya emtia gibi sektörler, oranlar, enflasyon ve ekonomik büyüme eğilimlerindeki makro döngüler tarafından yönlendirilebilir” diyor.

Daha az gidilen yolu tercih edin

Hisse senedi piyasası oldukça verimlidir ancak Wall Street'in araştırma kapsamına görece daha az giren şirketler için bu durum genelde daha azdır. Ve daha az verimli hisse senetleri, Wall Street'teki neredeyse herkesin takip ettiği ve sahip olduğu bir şirketle karşılaştırıldığında daha büyük fırsatlara ve risklere sahiptir. Subramanian’a göre bu durum, yatırımcıların yatırımlarını daha az popüler şirketlere odaklamaları gerektiğini gösteriyor.

Subramanian, “Yatırım kümemizi daha düşük satış tarafı analist kapsamına sahip hisse senetleriyle sınırlandırdığımızda, temel faktörlerin performansı önemli ölçüde artıyor” diyor.

Zaman ufkunuzu genişletin

Günlük opsiyon piyasasının yükselişiyle yatırımcılar giderek daha dar görüşlü hale geliyor ve daha hızlı para kazanmaya çalışıyor. Ancak yatırım söz konusu olduğunda bu sürdürülebilir bir yöntem değil; özellikle de daha geniş bir piyasadan daha iyi performans göstermeye çalışıyorsanız.

Subramanian, “Yatırımcılar kolektif olarak kısa vadeye yöneldikçe, S&P 500'de para kaybetme olasılığı yazı tura olayına dönüşüyor. Bu nedenle, yatırımcıların yatırım araçlarını elde tutma süresini bir günden on yıla çıkardığını kendimize hatırlatıyoruz” diye yazıyor ve ekliyor: “Zaman yatırımcının lehinedir, yeter ki fırsatlardan yararlanmak konusunda yeterli bilgiye sahip olun.”

Bank of America'dan borsa rallisini sona erdirecek 4 olası senaryo

 

Bank of America: Piyasalar Fed’in hata yapacağına inanıyor

 

Bank of America: Borsada yükseliş ivmesi artarak sürecek

 

Hisse seçmeyi seven yatırımcılar borsalarda düzeltme bekliyor

 

Borsa rallisinin itici güçleri tersine mi dönüyor?

 

ABD borsalarındaki rekor yükselişin 3 ana nedeni

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)