E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBakır fiyatları 6 haftanın zirvesine çıktı---

Bakır fiyatları 6 haftanın zirvesine çıktı

Bakır fiyatları 6 haftanın zirvesine çıktı
11 Ağustos 2022 - 08:50 www.borsagundem.com

Bakır fiyatları, ABD'de faiz artışı endişelerinin gevşemesiyle 6 haftanın zirvesine çıktı. Demir cevheri vadeli işlemleri, Çin'de yeniden stoklama talebi spot fiyatları artırmasıyla yükselişe geçti

Bakır fiyatları, ABD'de enflasyonun beklenenden düşük gelmesinin, büyümeye ve metal talebine zarar verebilecek agresif faiz artışı endişelerini hafifletmesiyle yaklaşık altı haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

Londra Metal Borsası'nda üç ay vadeli bakır TSİ 06.00'da %0,1 artışla 8.090 dolar/tona yükselirken, Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda Ağustos bakır kontratı %1,3 artışla 62.130 yuan/tona (9.215,37 dolar) çıktı.

Her iki kontrat da seansın başlarında 1 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

ABD tüketici fiyatları, Temmuz için ekonomistlerin yüzde 0,2'lik artış beklentisine karşı yükseliş göstermedi. Bu da ABD'de agresif faiz artışı beklentisini hafifletti.

ShFE'de nikel %5,3 artışla 176.490 yuan/tondan, çinko %2,3 artarak 25.320 yuan/tondan ve kalay %2,3 artışla 200.500 yuan/tondan işlem gördü.

LME'de nikel stokları bir yılda %73 düşerek 56.244 ton ile Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Demir cevheri vadeli işlemleri yükselişe geçti

Dalian ve Singapur'da demir cevheri vadeli işlemleri, yeniden stoklama talebinin Çin'de spot fiyatları desteklemesiyle artış yaşadı. Ancak talepteki toparlanmanın sürdürülebilirliği konusundaki şüpheler kazançları sınırladı.

Dalian Emtia Borsası'nda Ocak vadeli demir cevheri, sabah işlemlerinde %1,8 artışla 737,50 yuan/ton (109,44 dolar) ile kazancını üst üste ikinci güne taşıdı.

Singapur Borsası'nda, Eylül kontratı %2,2 artışla 112,30 dolar/tona yükseldi.

Çin'de demir cevherinin spot fiyatı dün 111 dolar/tona ulaştı ve 21 Temmuz'da indiği yılın en düşük seviyesi olan 100 dolar/tona göre %11 arttı.

Anaşistler eriyik demir üretiminde art arda altı hafta düşüş eğiliminin kırıldığını belirtti.

Ancak çelik ürünleri ve malzemeleri için orta vadeli talep görünümünün, Çin'de emisyonları azaltmayı amaçlayan zorunlu çelik üretim kesintileri, Çinli emlak şirketlerinin içine alan bir mali kriz ve Covid-19 karantinaları gibi çeşitli konular tarafından gölgede kalmaya devam ettiği belirtiliyor.

Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri %0,1 düşerken, sıcak haddelenmiş rulo %0,1 arttı. Paslanmaz çelik %0,9 arttı.

Dalian'da koklaşabilir kömür %0,9 ve kok kömürü %1,4 düştü.

Analistler, hammadde fiyatlarındaki toparlanmanın Çinli çelik üreticilerini üretimi artırmaktan alıkoyabileceğini kaydetti

ABD enflasyonu sonrası piyasalar pozitif

 

Dün tavan olan hissenin yıllık getirisi yüzde 88

 

Petrol fiyatları geriledi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)