E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakanlık açıkladı: Tüketiciye yansıma yok---

Bakanlık açıkladı: Tüketiciye yansıma yok

Bakanlık açıkladı: Tüketiciye yansıma yok
02 Ocak 2020 - 14:19 www.borsagundem.com

Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile devletin poşetten aldığı pay artırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar market poşetlerinin ücretinin 2020 yılı için de 25 kuruş olarak kalacağını açıkladı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı'nın (PAGEV) verdiği bilgilere göre poşetlerden marketlerin aldığı pay 10 kuruştan 7 kuruşa indi, devletin payı 18 kuruşa yükseldi.

Resmi Gazete'nin 31 Aralık 2019 tarihli 4. Mükerrer sayısında market poşetleri için 2020 yılında yeniden değerleme oranında zam yapılacağı belirtilmişti. Bakanlığın bu zammı uygulamamak için formüller aradığı ifade ediliyordu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise bugün yaptığı açıklamada market poşetlerinde bu yıl da uygulanacak tarifenin 25 kuruş olarak kalacağını duyurdu.

Birpınar Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Poşetin 30 kuruş olacağı bilgisi yanlıştır. 2020 ‘de poşete zam yok” ifadesini kullandı.

Bu yıl bakanlık ve sektör temsilcilerinin toplandığı komisyonda 2020 yılı için market poşetlerine zam yapılmaması kararı alınmıştı. Fakat Resmi Gazete’de yer alan düzenleme ile devletin poşetten alacağı pay artırılmış oluyor.

Bir senede yüzde 22 zam

EROĞLU: KARARDAN MUTLUYUZ

25 kuruşluk ücretli poşet uygulamasının hem plastik poşet üreticilerini hem de tüketicileri zor duruma soktuğunu belirten Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu şunları söyledi;

“Bu uygulamadan kimsenin daha fazla olumsuz etkilenmemesi için konunun takipçisi olmaya devam ediyor ve çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın fiyat belirleme komisyonu toplantısına TOBB Meclisi, PAGEV Plastik Poşet Üreticileri Komitesi olarak katıldık.

Perakendeciler, tüketiciler ve üreticiler açısından olayın tüm boyutlarını değerlendirdik. Toplantıda 25 kuruşluk fiyatın kesinlikle artırılmaması gerektiği noktasında görüş bildirdik.

Bakanlığımız da bizlerle görüş birliği içinde bir karar alarak poşet fiyatlarında artışa gitmedi ve 2020 yılı için de 25 kuruş olarak belirledi. Alınan karardan son derece mutluyuz, desteği olan tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyoruz.”

Çevre Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak poşetten 2019 yılında 210 milyon lira gelir elde ettiklerini açıklamıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)