E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Vedat Bilgin'den EYT açıklaması---

Bakan Vedat Bilgin'den EYT açıklaması

Bakan Vedat Bilgin'den EYT açıklaması
08 Aralık 2022 - 23:10 www.borsagundem.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesiyle ilgili TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu

Bakan Bilgin'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"ASGARİ ÜCRET DİĞER ÇALIŞANLAR LEHİNE ETKİ YAPHMAKTA"

Asgari ücretle çalışan işçiler Türkiye'nin her tarafında farklı ücret düzeylerini bekliyor. Küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışan işverenlere ve işçilere soruldu. Kapsamlı çalışma yapıldı. Kamuoyuyla paylaştığımız kısmı daha çok asgari ücret beklentiyi yansıtan kısmıydı. Önümüzdeki dönemde asgari ücretle ilgili konuşulan çeşitli rakamlar var. Benim burada komisyon çalışmalarını sürdürürken rakam telaffuz etmem yakışık almaz. Sık sık asgari ücretin yüzde 60 düzeyinde oluştuğu söyleniyor. Bu doğru değil, asgari ücretlerin oranı yüzde 38 küsur. O da küçümsenecek bir rakam değildir. Onu ciddiye almamız lazım. Rakamı doğrultmak için söylüyorum. Bu bize şunu gösteriyor. Asgari ücret düzenlemesi sadece asgari ücretlileri ilgilendiren bir konu değil. Asgari ücrete ciddi düzenleme yaptığınızda bütün ücretler farklılaştırıyor. Asgari ücret siyaseti aynı zamanda diğer ücretleri belirleyen ve düzenleyen etki yapmaktadır. Bu ücretliler, çalışanlar lehine bir etki yaratmaktadır.

"İSTİHDAM EDİLMESİ ŞARTIYLA DESTEK VERİYORUZ"

Bizim çalışma hayatıyla ilgili en önemli sorunlarımızdan birisi istihdam sorunudur. Herhangi bir yerde bir işsiz yakınımız, hepimizin yakınında var. Mezun olmuş bir çocuğun işe girememesi aile için ciddi sorun. İşsizlikle mücadeleyi kendi araçlarımızla sürdürmeye çalışıyoruz. Temel çözüm yolunun iktisadi büyüme olduğunu biliyoruz. Yüzde 5'in üzerinde bir büyüme Türkiye'de 700 bin istihdam yaratıyor. Yüzde 7'nin üzerinde ise 1 milyonun üzerinde istihdam yaratıyor. Temel problem büyümenin yüksek ve sürdürülebilir olmasıdır. Bunun dışında elimizde araçlar var. Biz pasif işgücü politikalarıyla istihdamın desteklenmesini sağlayan politikalar izliyoruz. Bunlar kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret vs. Aktif işgücü politikalarımızın etkisi ise bunlar doğrudan doğruya işletmelere yeni istihdam şartıyla verilen desteklerdir. Bunlar istismar edilmeyecek şekilde yeniden düzenlendi, şartları belirlendi, yönetmeliğini yeniden yayınladık. İstihdam edilmesi şartıyla bu destekleri işletmelere sağlıyoruz.

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROJELERİ

İşsizlik sigortası fonunun desteklediği bazı projeler var. Bu projenin etkinliği konusunda gerekli hassayetleri ortaya koyduk. Bunlardan birisi TYP, toplum yararına çalışma projeleri. Toplum yararına olmayan hiçbir yere o paradan verilmediğini belirtmek isterim. Bunun herhangi şekilde istismar edilmesine yönelik bütün tedbirleri aldık. Bizim fon kaynaklarımızı iyi yönetmemiz lazım, fonu en etkin şekilde adeta bir bankanın finansı gibi yönetecek titizliği gösteriyoruz. Burada herhangi istismara asla izin vermiyoruz. Bu fonun kaynaklarının da bugünlerde giderek büyüdüğünü ifade etmek isterim. Fon kaynaklarından kullanılan çeşitli kamu kuruluşları için kaynakları takip ediyoruz. Günümüzün reel değerleri, faizleri üzerinden takip ediyoruz. Onların buharlaşmasına asla izin vermeyiz.

"İLAÇTA O KAMPANYALARA GEÇİT VERMİYORUZ"

Bir hizmet alanımız da sosyal güvenlik sisteminin içerisinde de sağlık hizmetlerinin satın alınması. Yani sağlık sigortası hizmeti. Türkiye'de sağlık sigorta sistemi nüfusumuzun yüzde 99'unu kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Sağlık sigortası kapsamına alınmayan kimse yoktur. İlaç, tıbbi malzeme konusunda da alabildiğine dünya tıp otoriteleri, Avrupa tıp otoriteleri tarafından onaylanmış her ilacı kapsama altına alıyoruz. Bazı kampanyalar yapanlar var. 20 bin dolar 80 bin d olar olan ilaçları Türkiye'ye satmak isteyen kampanyalar var. Onlara geçit vermiyorum. Bilin ki onların hiçbiri ne dünya, ne Avrupa ne de Türkiye'nin sağlık otoriteleri tarafından onaylanmamış ilaçlardır.

"SÖZLEŞMELİ PERSONELDE 500 BİNE ULAŞACAK BİR SAYI GÜNDEMDE"

Toplu sözleşmesinde yapmayı taahhüt ettiğimiz önemli düzenleme; sözleşmeli personelin kadroya alınması. Sözleşmeli memurların, 4B, 4C, 4D, hangi tür olursa olsun, kamuda eskiden kalan, Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan 32 tür sözleşmeli personel var. Bunların hepsini toparlayıp disiplin altına aldık. Öğretmenleri alıyoruz. Hemen kadroya geçiyorlar, çalışmamız öyle. Sayın Cumhurbaşkanının konuşması ayrıntılı konuşma değildi, ayrıntısını ben anlatıyorum. Sözleşmeli hemşeriler var, aile hekimi çalışanları var, üniversite asistanlar var bunun içinde. Sağlık çalışanlarımız var. Sanatçılarımız var. Bütün bunları kapsamı içerisine aldık. Yaklaşık 500 bine ulaşacak bir sayı şu anda gündemde. Bu çalışmamız teknik olarak bitti. İrade Millet Meclisi'nin iradesidir. Bu konuda çalışmalara destek vereceklerine inanıyorum. Bu çalışmanın reform niteliğinde bir çalışma olduğunun altını çizmek isterim. Katkılarınıza şimdiden teşekkür ediyorum değerli milletvekilleri.

"FONDAN İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK ŞARTIYLA PARA VERİYORUZ"

Bizim istihdamı destekleyecek bir projemiz var. Bu projeyi yüce Meclis'te paylaşmak isterim. Türkiye'de ilk defa uygulanan projedir. Biz işletmelere diyoruz ki, elimizde çeşitli fonlar var. AB fonları, Dünya Bankası fonları, kendi imkanlarımızla çıkan paralar. Bütün bu paraları sanayide istihdama dönüştürelim. Üretim sürecsine katılım projesi. İstanbul, Gaziantep, İzmir'de, Türkiye'nin her yerine yayılıyoruz. Diyoruz ki, size 500 tane sanayi, bilişim işçisi veriyoruz. Parasını şu fondan veriyoruz ama şartı şu; 6 ay parasını biz verirsek, sen bunu 2 yıl, 3 ay verirsek 1 yıl çalıştıracaksın diyoruz.

"GEÇİCİ İŞÇİ MESELESİ ÇÖZÜLÜYOR"

Kurumsal işletmelere yani benim işyerimde sendika var diyen işletmelere beyaz bayrak vereceğiz. Düzgün iş, örgütlü işyeri anlamına gelen uygulamayı gerçekleştireceğiz. Onları biraz önce bahsettiğim projelerden öncelikli yararlandıracağız. Sendikaya karşı olan işyerlerini teşhir etmiş olacağız, diğerlerini ödüllendirerek. Geçici işçiler meselesi fevkalade önemli meseledir. Bu sorunu çözüyoruz. Bu ay içerisinde yüce Meclis'e intikal eder inşallah. Şeker çözülüyor, Demiryolu çözülüyor, bunları çözüyoruz.

"EYT MESELESİNİN İŞVEREN BOYUTU DA VAR"

EYT konusu Türkiye'nin önündeki en önemli konulardan birisi. Beni arayan arkadaşlarımız, gazeteci tanıdıklarım, doğrudan doğruya EYT'li olan yurttaşlarımız hep bu soruyu soruyorlar; niye uzadı? Bir defa herkesi dinlemek zorundayız. En son odaları dinlemeye başladık. Meselenin bir boyutu iş adamlarının kıdem tazminatları. Doğrudan doğruya işverenleri ilgilendiriyor. İşveren, 'benim kıdemli çalışanlarım yaklaşık işletmelerde yüzde 15, en düşüğü yüzde 10, biz bunları kaybetmek istemeyiz, ama mali yükü var' deniyor. Başka tekliflerde bulunanlar, şunu öteleyin diyenler oluyor. Bir de bizim çalışmanın teknik yönüyle ilgili problemler var.

"OCAK AYINDAN ÖNCE MECLİS'E GETİRMEYİ PLANLIYORUZ"

Bizde büyük çoğunluğu iş değiştirmiş, evrakları bulunamıyordu, o zaman dijital dönüşüm yoktu. Bütün bunları temin etmeye çalışıyoruz. Bütün bu çalışmaları tamamladığımız zaman, gerçek boyutları ortaya çıktığı zaman yüce Meclis'e paylaşacağım. Ocak ayından önce Meclis'e getirmeye çalışıyoruz. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Burada temel kriterler var. Üç kriter var. Bugün komisyonda da söyledim. Bugün yaş şartı olmasaydı Haziran ayına kadar ne kadar insan emekli olabilirdi, onu açıklamıştım. Ocak ayında biraz daha yükselecek. Türkiye'nin emekçileri önümüzdeki günlerde asgari ücrette emekçilerimizden yana tavır alacağız. Sözleşmeli personel meselesini en geniş kapsamda çözdük, Meclis'e gelecek. EYT meselesi de gündeme geldiği zaman aynı kapsayıcılıkta olacaktır. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Beştepe'de Erdoğan başkanlığında EYT toplantısı

 

Sona yaklaşıldı! EYT'de son viraj

 

Prim borcu bulunan EYT’liler dikkat!

 

EYT’de çalışana prim, işverene kıdem desteği geliyor!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ziya09 Aralık 2022 15:35

  Ne mutlu ... çalışandan çok emeklimiz Zenginlik böyle bişey

 • tv09 Aralık 2022 11:12

  hani 25 yıl sigortalılık suresi yeterliydi neden şimdi yaş konuşuluyor olmadı benim için hayal kırıklıgı

 • Mucise Reis ;)09 Aralık 2022 09:06

  HAK kazanılır... HAK alınır... Unutmayın arasına bir şeyler sokup, karıştırıp sizleri birbirinize vurdurmaya ve zorunlu olarak taraf etmeye çalışacaklar... EYT nin partisi yoktur. Son EYT li yasal ve anayasal haklarına kavuşana kadar EYT kardeşliği bütün siyasilerin üzerinde hedeflerine ve amaçlarına Türkiye Cumhuriyetnini verdiği haklar ile devam edecektir. Yere düşen bir EYT li dahi olsa, Bu HAK mücadelesi sürecektir. Burada ETY program yöneticileri acilen bir kanun metni, bir mücadele metni , bir hedef metni vb yayınlayıp siyasi taraflılığı, birbirine düşürülmeyi, kendi içinde kendine düşerek siyasete olayların çekilmesini engelleyen EYT KARDEŞLİĞİ, 1 EYT LİNİN dahi haklarından mahrum kalmayacağı metin yayımlamalı. sosyal medyada herkes bu metinde kılavuzda uzlaşmalı, siyasetin üzerinde bu metin ve haklar için bir olunacağı kamu oyuna duyrulmalı... Yoksa sizleri bölüp, parçalar, kısmi olarak hak verip gücünüzü kırarlar...

 • Bekir09 Aralık 2022 08:43

  İş veren demiş siz bunların yaşını uzatın. Nasılsa o zamanda ya işi bırakırlar ya kovarız tazminat vermeyiz demiş. İş veren mağdur olmasın diye şimdi 7 yıl daha bekletecekler. Ben ve sülalemde size oy vermeyecek.

 • Gkmn09 Aralık 2022 08:39

  Sayın bakan bu işte birinin emekli olacağı kesin ya eyt liler ya siz çözüm belli seçme hakkıda sizde

 • Rz09 Aralık 2022 07:55

  Demirel 38yasinda emekli etti milleti yanlış eyt kanunuda yanlış çıkmamalı ülkede yaş ortalaması uzadı 1970li yıllardan sonra 60civari olanyasortalamasi simdi80 yıl erken emekli olursanız evde 10gun sonra hanimlakavgaya başlarsınız çalışın

 • memur09 Aralık 2022 04:33

  emeklilik yasini 95 yaparsaniz herkes EYT EYT EYT der tabiki yaziklar olsun bir akp secmeniyim ama bu duzene yaziklar olsun

 • Adil09 Aralık 2022 01:51

  Bu seçimi nasıl eyt belirleyecek.suan 1999 senesinden sonra calismakta olan bir sürü sgk'li var siz 1999 öncesinden önce sgk girişi olan kişilere bu haki verirseniz o zaman 1999'dan sonra sgk'li olmus olan kişilere haksızlık olur bu defada onlar sizi sandığa gömer bu işin Hakaniyet çerçevesinden çözülmesi lazım herkesin kapsayacak şekilde..

 • Cem09 Aralık 2022 08:31

  Cahil kardeş akıllı ol. Hakkı verecekler çünkü hakkımız.

 • Eyt li09 Aralık 2022 07:30

  Adil yavrum git kumda pipinle oyna..

 • Ömer08 Aralık 2022 23:55

  Bir dönemin daha sonuna geldik. Dsp, dyp, anap gibi bu partide tarihe karışıp gidecek.

 • Eyt. 08 Aralık 2022 23:45

  Sn bakanım, sn Erdoğan, eyt gücünün farkında. Hakkımızı vermezseniz Türkiye yüzyılı bir sonraki asra kalır. Bunun bilincinde olun lütfen. Yanımızda olanın yanındayız. Bu seçimi eyt belirleyecek. O zaman ki kanunlarla sizler erken yaşta emekli oldunuz. Bizlerde sigortalı olduğumuz zamanki kanunun geçerli olmasını istiyoruz sadece. Hepsi bu kadar.

 • Cs09 Aralık 2022 00:34

  Para için kendinixi satmayin

 • Alp08 Aralık 2022 23:44

  Seçimde hepinizi emekli edecek bu eyt liler

 • Mucise Reis : )08 Aralık 2022 23:39

  Ne diyor, işçiden yanayım, sendıkadan yanayım, ücreliden, emekçiden yanayım zart zurt... yaa EYT yaş sınırı kalksa x milyon emekli olur işveren ağlar :D  ahahaha yahu kendi kendi ile çelişen bakan açıklaması... Ne yaptığından haberi yok ... Neymiş  x milyın insan aynı anda emekli olursa sistem düzen arıza verir diyor, eeee bu insanlar bir milyon dan fazla insan çok daha erken emekli olup maaş alacaklardı. işveren aylar önce bu kıdem ihbarları ödeyecekti... eeee hakları giden yine emekli hakkı alıp, yaş sınırı getirilen sizler yüzüne emekli olamalı.. bu durumda bile maaş alması gerekenlerin, derdi değil, yok işveren nasıl öder, yok sgk kayıtları düzenlenir, vb. yahu milyonları biriktirende senin kanun değiştirmen değil mi ? :D hatanı telafi edeceksiniz.. düzene çomak sokan yaş ekleyen sizziniz.:D

 • emekli maaşı09 Aralık 2022 11:49

  aynı zamanda emekli maaşlarında çarpanları düşürenler