E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Selçuk: İzmir'e 8 milyon TL'lik ödenek ulaştırıldı---

Bakan Selçuk: İzmir'e 8 milyon TL'lik ödenek ulaştırıldı

Bakan Selçuk: İzmir'e 8 milyon TL'lik ödenek ulaştırıldı
31 Ekim 2020 - 10:54 www.borsagundem.com

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, ''8 milyon TL'lik acil yardım ödeneği ulaştırıldı'' dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AFAD İzmir Koordine Merkezinde Bakanlar İzmir depremindeki son durum hakkında açıklama yaptı. İzmir milletvekili eski TBMM başkanı ve eski Başbakan Binali Yıldırım da toplantıya katıldı.

Depremin ardından toplam 484 artçı sarsıntı gerçekleştiğini belirten Kurum, "Bakanlığımız bütün binalara girmek suretiyle hasar tespit çalışmalarını yapacaklar. Vatandaşlarımızdan ricamız hasar tespit çalışmalarının yapılmasının ardından evlere girmeleri, bu konu önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, "Ortak acılar ortak duygudaşlığı gerektirir. Cumhuriyet başsavcılıklarımız acılarımız enkaz altındayken bu acıları provoke edenlere karşı soruşturmalarını başlatmıştır" dedi.

Bakanların açıklamaları şu şekilde: 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

484 artçı sarsıntı meydana geldi 

Sahada fiilen yaklaşık 5 bin arama kurtarma personeli çalışma yürütüyor. 

17 binamızda yıkım gerçekleşmişti, arama kurtarma faaliyetleri şu an 8'inde devam ediyor.

Depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşımızı kurtardık.

Konutları inceleyeceğiz, bütün binalara girerek hasar tespit çalışmalarını yapacağız.

56 bin kişi kapasiteli mobil beslenme ünitelerimiz şu an alanda. 

Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. Ağır hasarlı binalara ilişkin de taşınma ve kira yardımı yapılacak. 

Vatandaşlardan ricamız, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasından sonra binalara girmeleri. Yıkılma riski olan binalar var. 

TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD'la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 

Devletin burada olduğunu belirtmek isterim. İşler hakikaten olması gerektiği gibi yürüyor. Herkes sahada birbirinden değerli hizmet ediyor. Dün gece sahada şunu gördük acaba vatandaş bekleme uzadıkça acaba ‘bakanlar buradan ayrılır mı?’ diye düşünüyor. Biz buradayız vatandaşlarımızla beraber olacağız olsak da olmasak da çalışmalarda en ufak bir aksama olmaz. Öncelik hala göçük altında kalanlar akabinde de açıkta kalanlar barınma ihtiyacı olanlar. İletişimde ulaşımda güvenlik de herhangi bir eksik kalmadı.

Biz burada yaraları sarmak için buradayız. Bu büyük bir afet inşallah en yakın zamanda bu yaraları sarıyor olacağız. Çalışmalara devam ediyoruz. Buradayız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: 

Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biz de depremi duyar duymaz tüm ekiplerimizi seferber ettik. Psikososyal destek veremeye de devam edip ailelerimizi ziyaret ediyoruz. Yine vakıflarımızın acil ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla 5 milyonluk acil yardım ödeneği çıkardık 3 milyon da AFAD göndermişti. Dolayısıyla 8 milyonluk bir acil yardım ödeneği çıkmış oldu. Tekrar geçmiş olsun diliyorum.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: 

Tüm kurumlarımız İzmir’in yaralarını saramaya devam edecek. Dualarımız enkaz altındaki vatandaşlarımızla. Ortak acılar ortak duygudaşlığı gerektirir.

Cumhuriyet başsavcılıklarımız acılarımız enkaz altındayken bu acıları provoke edenlere karşı soruşturmalarını başlatmıştır. Keşimse birliğimizi kardeşliğimizi acımızı suiistimal edemez bunu etmek isteyenlere de adaletimiz asla müsaade etmeyecektir. 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep’te gözaltına alınmıştır. Tüm süreçlerde yine gerekli takip yapılmaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

1600 abonenin elektriği kesim durumda. Bunların büyük durumu Bayraklı'da. Seferihisar'da 400 civarında vatandaşımızın elektriği kesik.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

'Binlerce vatandaşımız dışarıda yaşamaya başladı. Yapılacak çok şey var iaşesinden cep telefonu şarjına kadar binlerce ihtiyaç var. İzmir’in yanındayız ve çözmek için canla başla ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bütün İzmir’e tekrar teşekkür ediyorum

İzmir’de 16 yaşındaki İnci ve köpeği kurtarıldı

Bakan Koca: Yakınlarınız için ALO 184’ü arayın

Kandilli Rasathanesi: Artçı depremlerin 15 gün kadar sürmesi bekleniyor

İzmir’de 5.0 büyüklüğünde artçı sarsıntı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kemal31 Ekim 2020 22:44

  Ben olsam beş kuruş yollamam yorumlara bak

 • Nedim31 Ekim 2020 20:10

  Ulan nankör mallar!   8 milyon acil ihtiyaç için!   Evlerinizi  tekrar yapacağız dedi Reis!  Daha ne olacak? Allah tan Kripto Kemal yok  bu ülkenin başında sen görürdün anyayı konyayı o zaman!  Bu zvat  1 senede  Hastanelerin  Kazan dairelerini  tadilatını dahi yaptıramamış!  Çıkıp devlet yönetecek  güya!   

 • Ah ah31 Ekim 2020 17:59

  8milyon tlmi iki tane erdoganin makam aracindan alinmaz o parayla halki tam salak sandi bunlar iyice

 • Rabia 4 31 Ekim 2020 14:15

  İzmirden alınan verginin kaçta kaçı acaba ? nasıl bir açıklama bu ? Haluk levent gönrecedek hali yok ya, ? milletten alınan, millete gidecek. Sizlerin asli gçreviniz, orada evleri hasar alan, evlere giremeyenlere destek olmak şuna. acun ılıclaı  o parayı zaten 5 saatte tvde toplar... kredi çıkartın özel motgece kredi azğır hasarlı orta hasarlı ınsanlara avilen gerçek barınacakları ev inşaatı için. sizin asli göreviniz budur.. orana buna eft havale ödenek deıl...

 • fatih31 Ekim 2020 11:45

  helal teyze çok büyük lütuf etmişsiniz...