E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Nureddin Nebati: 241 milyar TL'yi aşan vergi gelirinden vazgeçiyoruz---

Bakan Nureddin Nebati: 241 milyar TL'yi aşan vergi gelirinden vazgeçiyoruz

Bakan Nureddin Nebati: 241 milyar TL'yi aşan vergi gelirinden vazgeçiyoruz
17 Haziran 2022 - 17:48 www.borsagundem.com

Adana İş Dünyası Buluşması'nda konuşan Nebati Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere devlet olarak 241 milyar TL'yi aşan bir vergi gelirinden vazgeçiyoruz." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere bu yıl devlet olarak 241 milyar TL'yi aşan bir vergi gelirinden vazgeçtiklerini söyledi. Adana İş Dünyası Buluşması programında konuşan Nebati, "Enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere devlet olarak 241 milyar TL'yi aşan bir vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıması için azami bir gayret gösteriyor ve gerekli adımları atmaya devam ediyoruz." dedi.

"Mali disiplinden vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz"

Mali disiplin vurgusu yapan Nebati "Ocak-Mayıs 2022 döneminde bütçe 124.6 milyar lira fazla vermiş olup bu durum, mali disiplinin devam ettiğini teyit ediyor. Önümüzdeki süreçte de kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin serbest piyasa koşulları altında istikrarlı ve dengeli bir şekilde büyümeye devam eden liberal bir ekonomi olduğunun altını çizen Nebati, sözlerine şöyle devam etti: "Satın alma gücü paritesine göre 18. sıradan 2021 yılı itibarıyla 11. sıraya yükselen Türkiye ekonomisinin başarısını, konjonktürel birkaç veriyi kullanarak gölgede bırakmaya çalışıyorlar. Türkiye, serbest piyasa koşulları altında istikrarlı ve dengeli bir şekilde büyümeye devam eden liberal bir ekonomidir."

"Fiyatlardaki bozulma geçici"

Bakan Nebati, girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekti ve ekledi: "Girdi maliyetlerimizdeki bu olağan dışı artışlar doğal olarak ülkemizdeki fiyatlamaları da etkiliyor, hayat pahalılığına sebep oluyor. Bununla birlikte, fiyatlardaki yükselişte arz yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin belirleyici olması fiyatlardaki bu bozulmanın geçici nitelikte olduğuna işaret ediyor. Dışsal faktörlerden ve beklentilerdeki kötüleşmeden kaynaklanan fiyat artışlarının, vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıması için azami gayret gösteriyor ve gerekli adımları hız kesmeden atmaya devam ediyoruz."

"Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam"

Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayan Nebati şöyle konuştu: "Önümüzdeki dönemde de Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitelerimizde aldığımız kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Diğer yandan, makroekonomik ve finansal istikrarı kuvvetlendirmeye yönelik ilave tedbirlerle enflasyonla mücadele sürecimizi destekliyoruz."

"KKM'nin maliyeti yakından takip ediliyor"

Kur Korumalı Mevduat sayesinde döviz tevdiat hesabının toplam mevduat içindeki payının 10 puan düştüğünü belirten Nebati "Mevduatın vadesini 2 katına çıkardık. KKM uygulamasının bütçeye maliyeti yakından takip ediliyor. KKM için bütçeden mart ayında 11.7 milyar lira, nisan ayında 4.6 milyar lira ve mayıs ayında da 4.8 milyar lira olmak üzere toplam 21.1 milyar lira tutarında ödeme gerçekleşti." dedi.

"Piyasadan gelen her talebi değerlendiriyoruz"

Piyasadan gelen her türlü talebi hızlı bir şekilde değerlendirdiklerini vurgulayan Nebati "Tüketici kredilerinde makro ihtiyati politikalarla sıkılaşmaya gidilmiş olsa da selektif kredi politikamızla ülkemiz için yatırım, üretim ve ihracat yapan firmalarımıza destek olmaya devam edeceğiz. Adımları atıyoruz, piyasadan gelen her türlü talebi hızlı bir şekilde değerlendiriyor, etki analizlerini yapıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Selektif kredi politikamızla ihracat yapan firmalarımıza destek olmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Nebati "Biz bu ülkede hiçbir fabrika, hiçbir imalathane hiçbir esnaf işini kaybetmesin diye elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir akşam eve gidip işimi kaybettim korkusuyla, bir akşam evime gittim kepengi kapattım korkusu aynıdır. Allah bize böyle korkular yaşatmasın." ifadesini kullandı.

Nebati, yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın bölgenin lojistik bir bölge olmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Nebati: Bütçe fazla verdi, iyi performans sergileniyor

 

Nebati: Türk ekonomisinin gösterdiği büyük başarı tüm dünyanın dikkatini çekiyor

 

Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Düşünen vatandaş17 Haziran 2022 22:49

  Vazgectiginiz vergiler patronların cebinde kalır fiyatlar iki kat yine artar olan devlete millete olur niyetiniz devleti çökertmek mi vergisiz devlet yasarmi petrol ve altın kaynaklarını buldunuzda bizim haberimiz yok doğalgaz desek 2023 neden vazgeçiyosunuz bı açıklayında bizde bilelim

 • Liyakat liyakat17 Haziran 2022 22:48

  Kimse kusura bakmasın ama bakan ne ilgisi ne bilgisi başka bu güzelim memlekette ekonomiden anlayan i sanmı kalmadı lafontenden masallar anlatıyor insanın morali bozuluyor artık değişim zamanı

 • vatandaş17 Haziran 2022 20:41

  kimin vergisinden vazgeçiyorsunuz asıl yapmanız gereken akaryakıttaki vergiden vaz geçmeniz asıl enflasyonla üretimle nakliye ile artan fiyatları ancak bu şekilde konrtol altında tutabilirdik ama yine yanlış yapıyorsunuz.

 • seçmen17 Haziran 2022 20:26

  Duydunuzmu AKP başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş çok şükür türk lirası düştü pahalıydı diyor sonrda türk lirasına güvenin diyor.  Halkımız bu konuda ne düşünüyor

 • Buse17 Haziran 2022 19:26

  piyasayı bozuyorsunuz herşey tavan sonra mücadele ediyorunuz. Bozmasan piyasaı  o para ile bu zamanda neler yapılır %73 enflasyon , pahalılık, döviz kuru mazot benmi getirdim bu hale. tek mamati bilirim oda polat alemdarın yanındaydı....

 • Hasan17 Haziran 2022 18:35

  Sayın bakan tüp336 oldu medüşiniyin