E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivBakan Muş duyurdu: Sıfır araçlarda '6 ay' şartı---

Bakan Muş duyurdu: Sıfır araçlarda '6 ay' şartı

Bakan Muş duyurdu: Sıfır araçlarda '6 ay' şartı
10 Ağustos 2022 - 12:15 www.borsagundem.com

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, şirketler ve galerilerin ilk tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını duyurdu. Ayrıca araç satışında 6 bin km şartı getirileceğini belirtti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, getirilecek düzenleme ile şirketler, galeriler ve araç kiralama şirketlerinin ilk tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını duyurdu. Muş ayrıca satış için 6 bin kilometre sınırlaması getirileceğini de açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı. Konuşmasında ikinci el otomotiv piyasası için hazırlanan yeni düzenlemelere ilişkin bilgi veren Muş şunları söyledi:

“Hazırlıklarımızı bitirdik. Sıfır araçlar ya şirketlere ya galerilere ya da kiralama şirketlerine gidiyor. Bayilerin satış rakamları, kâr marjları belli. Piyasada ‘2. el sıfır’ şeklinde ilanlar var. Alınıyor ve üzerine kâr konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen yükselme oluyor.

İlk tescilden 6 ay geçmeden ve araç 6 bin kilometreyi geçmeden satışa kısıtlama getirilecek. Bununla birlikte fiyatların üzerinde baskı oluşturulmasının önüne geçebileceğini düşünüyoruz. Böylece erişim problemi yaşayan vatandaşın da otomobile daha kolay erişim sağlayacağını düşünüyoruz.

Ortak fiyat belirleme, piyasayı manipüle gibi konular da Rekabet Kurumu’nun alanı. Onlar da bir soruşturma açtı ve durumu inceliyor. Varsa bir yanlışlık gereğini yapar yoksa dosyasını kapatır. Burada peşinen kimseyi suçlamayı doğru bulmuyoruz.

Bu meseleyi OYDER’le (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) görüştüm. Rahatsızlığımızı da ilettim. Onlar da kurum olarak bizimle işbirliği yapmak istiyor.”

"İkinci el araç satışındaki kısıtlamaya yönelik yeni yönetmelik fırsatçılığın önüne geçecek bir önlemdir"

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), T.C. Ticaret Bakanı Sn. Dr. Mehmet Muş ile gerçekleştirilen toplantının ardından gündeme gelen ikinci el araç satışındaki kısıtlamaya yönelik yeni yönetmeliği değerlendirdi.

İlk tescilden sonra şirketlerin, 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan araç satışını gerçekleştiremeyeceği yönetmelik taslağı hakkında açıklamalar yapan OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, yürürlüğe girmesi beklenen uygulamayı desteklediklerini ifade ederek şunları söyledi;

“Ticaret Bakanlığı’nın ikinci eldeki fahiş fiyatların önüne geçmek adına attığı bu adımı destekliyoruz. İkinci el araçların ilk tescilinden sonra 6 ay ve 6 bin kilometre satılamaması hükmünün getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı. Biz de OYDER olarak bu yeni yönetmeliğin otomobil piyasasına düzenleme getireceği yönünde destek verdiğimizi ifade etmiştik. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz yeni yönetmeliğin fırsatçılığın da önüne geçmesini ümit ediyoruz.”

Yetkili Satıcılar üzerinde oluşan şikayetlerin giderilmesini sağlayacak

Yüksek fiyatlar nedeniyle tüketicilerin yaşadığı sorunlara da değinen Erciş, “Özellikle de son dönemde Yetkili Satıcılar üzerinde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yeni yönetmeliğin fayda sağlayacak bir önlem olduğunu düşünüyoruz. Piyasada Yetkili Satıcılardan sıfır araç alıp, hemen ikinci elde fahiş fiyatla satan kurumlar olduğu biliniyor. Gerçek tüketicinin araçlara daha kolay ulaşmasını sağlayabilmek adına böyle bir önlemin, piyasadaki fahiş fiyatlı satışları engelleyeceğini ve fırsatçılığın önüne geçeceğini düşünüyoruz. Biz de süreç boyunca Bakanlıkla karşılıklı fikir alışverişleriyle oluşturulan yeni yönetmeliği destekliyoruz” dedi.

Uzman isim yanıtladı: Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi?

 

Otomobilde ilk tercih benzinli motor

 

Otomotivde 5 ayın en düşük satışı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ??10 Ağustos 2022 19:51

    Vergiyi indirmek aklınıza gelmedimi ?

  • Mucise Reis ;)10 Ağustos 2022 17:19

    6 AY atarsın hangara... 1 günde ızgaralar var, araç muayene istasyonlarında demirler üzerinde araç lastikleri çevriliyor... Bir güzel km doldurur sonra satarsın :D km ile oynanmaz 6 bin km için.... yada alım satımı noter üzerinden yapmazsın, kendi aranda kontrat ve senet çek vb imzalarsın bir nevi teminat. ilgili tarih gelincede resmi  devir işlerini yaparsın... yani bu tip kanuni yaptırımlar aşılabilir. a4 kağıdında aldım-sattım dersin, 2 şahit xxx nolu çek senet ilgili satışa istinaden düzenlendi dersin ıslak imzalar, şahitler... noter harici satış oldu bitti :D  sonrasında tarih gelince al-ver noter yaparsın oldu bitti. Ne oldu düzenleme oldu. sistem düzenlendi açıklar kapandı. elleri kaldır, elleri indir kabul :D boş işler ...