E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBakan Koza Altın'ın madenini gezdi hedefi büyüttü---

Bakan Koza Altın'ın madenini gezdi hedefi büyüttü

Bakan Koza Altın'ın madenini gezdi hedefi büyüttü
14 Kasım 2019 - 09:57 www.borsagundem.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli üreticilerin çalışmalarıyla Türkiye'yi altın sektöründe öncü ülkelerden biri yapmak istediklerini bildirdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Koza Altın İşletmeleri AŞ'nin Kaymaz Altın Madeni'ni ziyaret eden Bakan Varank, ilk olarak buradaki üretim faaliyetlerine ilişkin, yetkililerden bilgi aldı.

Varank, daha sonra madenin döküm tesisinde incelemelerde bulundu ve tesisteki işçilerle altın dökümü yaptı.

Döküm tesisinin ardından cevher çıkarma işleminin gerçekleştirildiği açık ocak sahasını gezen Varank, burada patlatma işlemini gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı.

Bakan Varank'a Kaymaz Altın Madeni ziyaretinde Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF Başkan Yardımcısı İsmail Güler, Koza Altın İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altıntaş ve Kaymaz Altın Madeni İşletme Müdürü Kemal Öcal da eşlik etti.

Türkiye'deki altın üretiminin yüzde 30'u Koza'dan

Varank, AA muhabirine, Türkiye'nin dünyanın altın üreticisi ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Koza Altın'ın Türkiye'de önemli altın üretim tesisleri bulunduğunu belirten Varank, "Türkiye'nin toplam altın imalatının yüzde 30'unu gerçekleştiriyorlar. Eskişehir Kaymaz'daki tesisleri gezdik. İlk defa altın madeni tesisini gezmiş olduk. Biraz da gündemdeki tartışmalardan dolayı bu süreçleri bizzat gelip görmek istedim. Gerçekten etkileyici ve çevre anlamında da bütün hassasiyetler gözetilerek üretim yapılıyor." diye konuştu.

"Devlete geçmesiyle yüzde 220 kar etti"

Koza Altın'ın 2016'da TMSF yönetimine geçtiğini anımsatan Varank, şunları kaydetti:

"Bu tesisler ve Koza Altın daha önce maalesef ülkemiz aleyhine çalışan terör örgütü (FETÖ) mensuplarınca işletilen işletmelerdi. Burası TMSF'ye, devletimize geçtikten sonra görüyoruz ki her şey kayıt altına alındı ve yüzde 220 gibi yüksek oranlarda kar etti. Hem altın dökümünü izledik hem de madenlerde patlatmalara şahitlik ettik. Madenler ülkemiz açısından çok değerli, bunlardan maksimum seviyede faydalanmamız gerekiyor."

Varank, çevresel duyarlılığa önem verdiklerini vurgulayarak, sadece üretimin değil, çevreye gösterilecek hassasiyetin de sürdürülebilir kalkınmanın bir parçası olduğunu dile getirdi. Bakan Varank, "Herkes bu tesisleri gezebilir, buradaki işlemlerin nasıl çevreye duyarlı bir şekilde yapıldığına, azami hassasiyetin gösterildiğine herkes şahitlik edebilir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin altın üretimindeki değerlerini daha fazla açığa çıkarabileceği fırsatlar olduğuna dikkati çeken Varank, "Yerli üreticilerimizin göstereceği azami ihtimamla Türkiye'yi altın sektöründe de öncü ülkelerden biri yapmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl 10,8 ton altın üretilmesi hedefleniyor 

Faaliyetlerini TMSF'ye bağlı sürdüren Koza Altın, İzmir, Eskişehir, Kayseri ve Gümüşhane'de bulunan toplam 5 madende üretim gerçekleştiriyor.

Toplam altın üretimi geçen yıl 8,2 ton olan işletmenin, bu yıl ise toplam 10,8 ton altın üretmesi hedefleniyor. Şirketin TMSF'ye devrinden sonra karının yüzde 219'u geçtiği, öz kaynaklarının ise yüzde 124 artışa ulaştığı belirtiliyor.

Koza Altın tarafından devlete ödenen vergilerin de şirketin devrinden itibaren yüzde 127 artarak, geçen yıl 336,6 milyon lira seviyesinde gerçekleştiği kayıtlarda yer alıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 82,80
En Yüksek: 84,60
En Düşük: 82,65
Değişim -1,90 %
FK: 6,86
PD / DD: 2,05
İşlem Hacmi 100.410.814
Toplam Adet: 1.200.757
Ağırlıklı Ort.: 83,62
YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Çalışan biri14 Kasım 2019 23:14

  Himmetdede kayseri koza altın madeni calisanlarinin şartlarını iyilestirin son altı ay vergi zamani maaşlar asgari ücrete düşüyor varmı böyle maden sektöründe maaşlarından vergi kesintisi

 • küçük yatırımcı14 Kasım 2019 22:36

  feto olaylarından sonra kağıt 8 leri gördü. gireyim dedim . fetonun şirketine destek oluyorsun diye memurluktan atarlar boşver dedim. kağıt şimdi 76

 • ersan14 Kasım 2019 13:43

  Yargıtay kararı  vardı "Kapatın" diye. Kapatmadınız. Kara geçti de Asya Bank'ı da kapatmayacaktınız. FETÖ'cüleri temizleyip yolunuza devam edecektiniz. Onu yapmadınız. Biz küçük yatırımcıları bitirdiniz. Buna sebep olanlarından Allah sorsun.

 • erol g.14 Kasım 2019 13:10

  KOZA DEVLETE KURUMLAR VERGİSİ ÇALIŞANLARI İÇİN STOPAJ GELİR VERGİSİNİ DİĞER VERGİLERİNİ ÖDÜYOR AMA BORSADA İŞLEM GÖREN HİSSELER İÇİN KÜÇÜK ORTAKLARINA TEMETTÜ ÖDÜYOR MU ACABA ?

 • can14 Kasım 2019 12:58

  Devlette iken zarar ediyor diye satılan fabrikaları karlı hale geçirmeyi düşünmedinz mi?

 • Bika14 Kasım 2019 12:19

  Bir zamanlar altın madenlerinin cemaate nasıl peşkeş çekildiğinin tablosu bu. THY'nin mevduatı da Bank Asya'da tutuluyordu.

 • ersan14 Kasım 2019 12:16

  Sayın Bakan Bey, "Asya Bank'a ait şirketler kar ediyor" diyorsunuz. O zaman bende size soruyorum. BU şirketler kar ediyorsa neden Asya Bank'ı kapattınız? DEVLET OLARAK FETÖ'den temizleyip banka yoluna devam etseydi. Bankanın TC'YE yüzde 47 katkısı vardı. Artı hisse senetlerinin de getirisi vardı. Onu da yok ettiniz. Küçük-büyük yatırımcıyı bitirmezdiniz. Bunu çözün. Yatırımcı da devlette kar etsin.

 • Ahmak group sizi 14 Kasım 2019 12:40

  Haram yemek bu insanların işi...

 • Koza14 Kasım 2019 11:54

  Kozaa ile İpeke birleştirilmeli

 • BAYRAMOĞLU14 Kasım 2019 11:28

  Onuda satarsınız üç kuruşa...

 • Türkiye 14 Kasım 2019 11:10

  Bank Asya hisse senet paraları ödensin yazık ettiniz küçük yatırımcıları bankanın taşınmazlarının kira gelirlerini yiyenlere haram zıkkım olsun.

 • Ahmak group sizi 14 Kasım 2019 10:34

  Yaptınız çok güzel hayalî lâf ile...

 • mustafa14 Kasım 2019 10:33

  Türkiye'deki altın üretiminin yüzde 30'u Koza'dan bundan dolayımı devletin altın madenini fetöya 3 kuruşluk matbaacıya oeşkeş çektiniz çekenler sebep olanlar ne zaman fetö den yararlanacak