E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Koca açıkladı: Türkiye'de iki kişide görüldü!---

Bakan Koca açıkladı: Türkiye'de iki kişide görüldü!

Bakan Koca açıkladı: Türkiye'de iki kişide görüldü!
07 Eylül 2021 - 11:28 www.borsagundem.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsün "mu" varyantının sadece iki vakada tespit edildiğini belirterek, hastalarda ağırlıklı olarak "delta" ve "delta plus"un etkili olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bazı alanlarda getirilen zorunlu PCR uygulamasının bu haliyle devam edeceğini belirtti. Koca, aşıyı teşvik için PCR testinin ücretli olmayacağını vurguladı.

"Kapatmayı düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz"

Yüz yüze eğitimin kesintiye uğramaması için aşı yaptırmanın önemine dikkat çekene Koca, "Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü elimizde artık aşı var" dedi.

Vatandaş aşı oldukça, oranlar yükseldikçe, toplumsal bağışıklık oluştukça bunun yeterli olacağına inandıklarını dile getiren Koca, "Şu an dünyada en çok aşının yapıldığı 8'inci ülkeyiz. Avrupa'da Almanya'dan sonra 2'nci ülkeyiz. En fazla sınıf tatil edilebilir 14 günlük zaman diliminde, onun dışında kapatmayı düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Seri üretime en geç önümüzdeki 1,5-2 ay içinde geçmek istiyoruz"

Aşı tedarikinde sorun olmadığını, en az 30 milyon do aşı olduğunu söyleyen Koca, yerli aşı çalışmalarındaki son durumu anlattı.

Rapel doz uygulamasını gönüllü gruplara yaptıklarını belirten Koca, "Sonuçları zannediyorum üç dört hafta içinde çıkmış olur. Sinovac'la birlikte kıyaslamalı yapılıyor. Biz seri üretime en geç önümüzdeki 1,5-2 ay içinde geçmek istiyoruz. O hazırlıkları yapıyoruz." diye konuştu.

Toplumsal bağışıklık için hedef yüzde 85

"Yeni kısıtlama yok, kişisel tedbirler var." diyen Bakan Koca, toplumsal bağışıklık için aşılamada hedefin yüzde 85 olduğunu işaret etti.

Koca, "18 yaşın üzerinde en az 1 doz olan yüzde 80'lerde. Yüzde 62’lerde de 2 doz şeklinde. Dolayısıyla biz yüzde 80-85’lere doğru bir oranın olmasını bekliyoruz 18 yaş üstü için." dedi.

"Mu" sadece iki vakada tespit edildi

Virüsün yeni varyantı olan "mu"nun sadece iki vakada tespit edildiğini de aktaran Koca, hastalarda ağırlıklı olarak "delta" ve "delta plus"un etkili olduğunu söyledi.

Koca, aşılamanın artmasıyla birlikte vakaların azalacağını belirtti.

Japonya'da Kovid-19'un Mu varyantı saptandı

 

PCR testinin sahtesi mümkün mü?

 

Aşı olmayan işçiye PCR şartı

 

 

PCR zorunluluğu aşılanma hızını arttırabilir

 

PCR şartına uymayanlar için ‘tazminat’ tartışılıyor!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)07 Eylül 2021 14:31

  Paramı var katacaz ? Avrupa ve Abd nin yaptıkları kopyalandı. Bastık parayı, verdik kredileri. ama 1 fabrıka kurulmamaya devam edıyor. Her yer hizmet sektoru oldu. Yeme içme konaklama. böyle ekonomı çıkmaza gidecek, vatandaş eldeki paraları harcayamıyor, para bitiyor. tüketımın bitmesi bu sefer var olan üretim hatlarının durması ve işsizlik olarak sert vurur ulkemize. ABD de bile araba fiyatları artışta, abd de şaşkın millet : )) otomobıl alıyor, tamir ettırıyor, değeri artıyor. Alışkın deıller . biz alışkınız bize kriz koymuyor o yuzden, zamlarda öyle.  Almanyada 1 kg un ) 0,40 cent civarı, yanı 1 euroya 2, 5 kg un alınabılıyor  ortalama. Bizde ne kadar ? bilmem ama urunlere az az zam gelınce insanlar şaşkınlaşmaya başlıyor...

 • VELİ07 Eylül 2021 13:30

  okullarda aşılamanın başlaması gerekiyor, ABD ve AB biontec in çocuklarda kullanımına onay verdiğine göre güvenle kullanılabilir, veli olarak biz de okulların kapanmasını istemiyoruz, bu iş en kolay ve en hızlı okullarda toplu aşılamayla mümkün olacaktır. çocuklarımızın eğitimi ve sağlığı her şeyden önemlidir. aşılanmayan bir kişinin faturasını bütün sınıf ödemek zorunda değildir, bu yüzden toplu aşılamaya geçilmelidir.

 • Nobut 07 Eylül 2021 14:28

  Saçmalama fake herif!!!!

 • Gerçek vatandaş07 Eylül 2021 12:33

  Nerdesin kılışdaroğlu sen de mi küreselcilere boyun eğdin