E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBakan Elvan'dan şirketlere halka arz mesajı---

Bakan Elvan'dan şirketlere halka arz mesajı

Bakan Elvan'dan şirketlere halka arz mesajı
18 Haziran 2021 - 12:08 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, şirketlerin finansman için halka arzı değerlendirmesi gerektiğini belirtirken, şirketlere ayrıca "Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına girmeyin" uyarısında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan Bursa İş Dünyası ile Buluşma Programı'nda konuştu. Elvan, ekonomide aşılamada hızlanmanın etkilerinin görüleceğini kaydederken pandemi süresince çeşitli fonlardan sağlanan desteğin 141 milyar TL'yi aştığını açıkladı. Bakan Elvan, yıl sonunda toplam destek tutarının 191 milyar TL olmasını beklediklerini belirtti. Enflasyonla mücadelenin tüm politikaların merkezinde yer aldığının altını çizen Elvan, "Para, maliye, finansal sektör ve yapısal politikalarımız uyum içinde hareket ediyor. Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız." dedi. Şirketler finansman için halka arzı değerlendirmeli" diyen Elvan ayrıca şirketlere "Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına girmeyin" uyarısında bulundu.

Elvan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Büyük Salonu'nda düzenlenen "Bursa İş Dünyası ile Buluşma" programında, salgının etkilerinin nispeten azalmasıyla, artık sahaya daha sık inmek, yerelin sesini yerinde duymak istediklerini söyledi. Döviz kuru istikrarının oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Elvan, "Son dönemde döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin daha da arttığını görüyoruz. Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmesiyle ülkemizin risk primi düşecek, sermaye girişi hızlanacak TL varlıklara talep artacak oluşan güven ortamı istikrarlı büyümeyi beraberinde getirecek" dedi.

Şirketler finansman için halka arzı değerlendirmeli" diyen Elvan ayrıca şirketlere "Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına girmeyin" uyarısında bulundu.

Bakan Elvan'ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

- Bakanlık olarak pandemi nedeniyle sizlerden uzak kaldık. Artık sahaya daha sık inelim yerelin sesini yerinde duyalım istedik. Anadolu turuna Bursa'dan başladık.

- Bursa sanayisi o kadar dinamik ve üretken bir yapıya sahip ki imalat sektörünün neredeyse her kaleminde ihracat yapabiliyorsunuz. Otomotiv, tekstil ve mobilyanın kalbi burada atıyor. Bursa çevre illerin kalkınmasında bir kaldıraç görevi üstleniyor.

- Yaşadığımız küresel salgın sosyolojik, ekonomik ve toplumsal pek çok sorunu beraberinde getirdi. Bu dönemde sorunsuz işleyen bir düzenin aniden durabileceğini gördük. Küresel ekonomi son 100 yılın en şiddetli daralmasını yaşadı. Küresel çapta işsizlik, bütçe açıkları, borçluluk oranları ve enflasyon artış eğilimine girdi. Türkiye böylesine zorlu bir mücadeleyi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde hızlı koordine olabilme sayesinde başarılı yürüttü.

- Tüm imkanlarımızı seferber ettik. Salgından etkilenen işletmelerimize çeşitli hibe destekleri sunduk. Vergi ve sosyal güvenlik ödemelerinde ertelemeler getirdik. KDV ve stopajda indirimler yaptık. Kısa çalışma, işsizlik, nakdi ücret ve normalleşme desteği gibi mekanizmalar Türk sanayisini bu zor dönemde ayakta tuttu. Toplam 9.5 milyon vatandaşa 55 milyar liralık bir destek sunduk. Çeşitli fonlardan sunduğumuz destek tutarı 141 milyarı aştı. Yıl sonunda 191 milyara ulaşmasını bekliyoruz

- Bundan sonraki süreçte de ihtiyaç duyan herkesin yanında olmaya devam edecek, gereken tedbirleri gereken zamanda almaya devam edeceğiz. Aşılamada da önemli bir ivme söz konusu. Günde 1 milyonun üzerinde aşılama yapılıyor. Aşılamada gelişen ülkelere göre ön sıradayız.

- Atılan adımların katkısıyla 2020 yılını büyümeyle kapattık. Ekonomik aktivite 2021 ilk çeyrekte canlı bir performans gösterdi. Yüzde 7'lik büyümenin yüzde 30'unu imalat sanayimiz tek başına sırtladı. İhracat tarafı oldukça güçlü gidiyor. İlk defa 200 milyar doların üzerinde bir ihracat performansı gerçekleştireceğimize inanıyorum.

ÖNCELİĞİMİZ KALİTELİ BÜYÜME, CARİ DENGE VE FİYAT İSTİKRARI

- Makro ekonomik politikalarımızda 3 temel önceliğimiz var. Birincisi kaliteli ve istikrarlı bir büyümeyi temin etmek. Bizim için önemli olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığı.

- İkinci politika önceliğimiz cari açığın kontrol altına alınması. Orta vadede cari fazla veren bir ekonomik yapının hakim kılınmasıdır. İhracat pazarlarımızın toparlanması dönemsel işimizi kolaylaştırıyor. Yılın ilk 5 ayında altın ithalatı geçen seneye göre yüzde 47 azaldı. Bir dizi tedbir hayata geçiyor geçecek. İmalat sanayimizin küresel değer zincirlerine entegrasyonunu daha da artırmak için özel programlar uygulayacağız. İhracatı önceleyen yatırımlara ağırlık vereceğiz. Yurt dışı lojistik merkezleri açacağız.

ENFLASYON EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ

- Üçüncü ve en önemli politika önceliğimiz ise fiyat istikrarının sağlanması. Enflasyon nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük engeldir. Enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın merkezinde yer alıyor. Para, maliye, finansal sektör ve yapısal politikalarımız uyum içinde hareket ediyor. Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız. Kararlı duruşumuz ve uygulanan politikalar enflasyonda yukarı yönlü beklentilerin de kırılmasında önemli bir rol oynayacak. Döviz kuru istikrarı oldukça önemli. Son dönemde döviz kuru geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin daha da arttığını görüyoruz. Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşmesiyle ülkemizin risk primi düşecek, sermaye girişi hızlanacak TL varlıklara talep artacak oluşan güven ortamı istikrarlı büyümeyi beraberinde getirecek.

- Daha önce enflasyonu tek hanelere indirdik. Yine bir başarı hikayesi yazacağız. Sizlerin sabrına ve desteğinize ihtiyacımız var. Reform paketinde yer verdiğimiz üzere sanayi için finansman, beşeri sermaye vergilendirme ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi alanlarda somut politikaları hayata geçireceğiz. Bankacılık sektörü yanı sıra faizsiz finans sitemi ve sermaye piyasalarını daha da derinleştirecek politikalara hız vereceğiz. Katma değer üreten firmaların hayatta kalmasını oldukça önemsiyoruz. Bankacılık sektörümüzde firma rehabilitasyonları için yeniden yapılandırma birimleri kurulmasını teşvik ediyoruz.

- Ara eleman bulma noktasında karşılaşılan zorlukların farkındayız. Bu sorunu çözmek üzere çok önemli bir adım atıyoruz. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Mesleki eğitim merkezlerini gençlerimiz için çok daha cazip kılacağız. Kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacak, bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin ücretlerini kamu tarafı olarak biz karşılayacağız.

- Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı. En zor durumlarda bile müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi. Sanayimizi daha ileri taşımak adına sizlerden 4 temel beklentimiz bulunuyor.

ŞİRKETLER FİNANSMAN İÇİN HALKA ARZI DEĞERLENDİRMELİ

- Birincisi yüksek katma değer üreten dijitalleşmeyi teşvik eden ve rekabet gücümüzü artıracak yatırımlar öncelik vermenizi arzu ediyoruz.

-İkincisi borç öz kaynak dengenizin daha dikkatli ayarlanması hususu. Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına lütfen girmeyin. Şirketlerinizi sermaye piyasalarına açmak gibi farklı finansman imkanlarını gündemimize alalım. Yurt dışı piyasalarda oynaklığın artabileceğini öngörmek gerekiyor. Bilanço yapımızı önümüzdeki döneme göre ayarlamamız önem arz ediyor.

- Üçüncüsü, istihdam ve teknoloji dengesini çok iyi kurmaya özen göstermeliyiz.

- Dördüncüsü, sanayinin yeşil dönüşümü konusunu da hep birlikte ele almamız şart. Yeşil teknolojiler küresel çapta yeni ürün ve piyasalar oluşturmak için ciddi bir büyüme potansiyeli sunuyor. Önümüzdeki dönemde dış kaynaklara ve dış finansmana erişim şartlarından birisi yeşil dönüşüm olacak. Bu konuyu asla ıskalamamanız gerekiyor.

- Türkiye'nin Otomobili projesi bu bağlamda değerlendirilmesi gereken bir iş. Burada geliştirilecek teknolojiler çevreyi kirletmeyen elektrikli ve bağlantılı bir mobilite ekosistemini hayata geçirecek. Ülkemiz tedarik sanayisi de bu dönüşüme ayak uyduracak. Bir sonraki adım geliştirdiğimiz teknolojileri yurt dışına ihraç edeceğiz. Bursa'nın benzersiz dönüşüme öncülük edecek olması heyecan verici.

- Ülkemizi salgın sonrası döneme en iyi şekilde hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şeffaflığı ve öngörülebilirliği daha da artırıp sizlerin yatırım kararlarına hız kazandırmak istiyoruz.

- Bu ülkenin gelişmesi için çaba sarf eden, katma değer oluşturan ve istihdam sağlayan siz değerli girişimcilerin yanında olmaya devam edeceğiz.

Günün önemli şirket haberleri 18/06/2021

Şirketlerin kısa vadeli dış borçları arttı

Borsalardaki satış dalgasının gerçek nedeni

JPMorgan, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (38)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uzay30 Haziran 2021 22:16

  Halka arzlarda öyle İşler oldu ki örnek gwind hissesinde yüzde 60a yakın soygun oldu bu mu halka arz bu sadece bir örnek sayısız örnekler mevcut.Halka arz patronların borçlarına yaradı.Spk bu durumlara hep sessiz kalmıştır.Bugün spk bir çok şirkete göz yummakta.Gerçekten piyasadaki duruma sessiz kalmasa birçok şirket gerçek değerini bulacaktı.Büyük bir soygun var ve vatandaşı resmen bitirdiler.Sonrada borsaya yatırımcı gelmiyor diye şikayet etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.Gidişat berbat

 • ÇOK KÜÇÜK SERMAYE21 Haziran 2021 13:53

  fabrika sahiplerine ballı kaymak sermaye olduk.

 • Mağdur ran lojistik 20 Haziran 2021 19:04

  Ran lojistik pisliğin temizlesin spk Ramiz benli yediyle kaldı borsadan dah hisse alamam

 • bol20 Haziran 2021 07:22

  Bol kepçe konuş Naci agbal nerede ondan bahset.

 • izzet BAŞ20 Haziran 2021 07:14

  Sayın bakanım bankada parası olanlara tuvalet kağıdı kadar değeri olmayan kağıtlardan verin  paralarını da şirketlere aktarın.  BİTSİN BU ÇİLE.......  BÖYLE KUŞUN BÖYLE KUYRUĞU OLUR....

 • Mustafa kiyak20 Haziran 2021 06:26

  Aha evlet kerizleri bulmus doğal olarak ne edin edin borsaya gidin bana olan borçlarınızı ödeyin demis suuuus bukadar kriz varken daha çok yontarlar bizleri

 • Tekno papaz19 Haziran 2021 22:01

  Bu sözlerden sonra 1 lot hisse alınmaması lazım. Kime satacaklarsa satsınlar zaten halka arzın durumu ortada. 

 • Musa19 Haziran 2021 21:52

  Piyasa kaldırmıyor artık Halka arzlar arttıkça diğer senetler çöküyor

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU19 Haziran 2021 17:32

  Küçük yatırımcı diye kerizler var iken tüm şirketler gözlerini bu garibanların cebindeki paralara dikmişler donlarına kadar alacaklar ve ondan sonrada büyük bir ekonomik kriz çıkacak bu şirketler bu garibanlardan çöp fiyatına yine sattıklarını yerine koyacaklardır.

 • Alabao19 Haziran 2021 16:27

  Bakan bey bakanlığıniz borsadako tüm şirketlerden hisse alsın sonra ne kadar soyulduğumuzu gorun

 • Halka arz mağduru.20 Haziran 2021 12:39

  On Numara yorum olmuş dostum.Alsınav bakalım hisse nasıl zarar ediyor görsünler. Ancak böyle anlarlar bu pis düzeni.

 • Heya19 Haziran 2021 14:54

  Zaten bütün dolandırıcılar borsada bir onlar eksikti bankadan kredi alamanyalar borsada halka arz olsunlar 5 yıl boyunca kar açıklayamayan şirketlerin halka arzı yasaklanması

 • Oflu19 Haziran 2021 13:35

  Almayın batsın lar milletin sıdtından geciniyorlsr

 • klas19 Haziran 2021 10:34

   ;) tüm aracı kurumlar ve bankalar bence borsada organize hareket ediyor. son bir kaç ayki işlemler incelenmelidir. Kimler bu organizasyona katılıyor tek tek incelenmelidir.. hergün endeks aynı seviyede açılması şüpheli. özellikle şirketlerin piyasa değerlerini düşürüp kaos yaratıp belli zümrelere hisseleri toplama fırsayı veriyor

 • Cego18 Haziran 2021 21:36

  Beş para etmeyen şirketleri halka arz ettirip milletin parasına çöktünüz. Uyanmak istiyorum 20 yıldır kabus gidin be artık yeterrrrt

 • ...19 Haziran 2021 08:49

  Yirmi yıldır uyanmayan bugün mü uyanacak, boşver onlar kazık manyağı oldular

 • Cx18 Haziran 2021 20:52

  Ozanan niye vatandaşlara kredileri yüklediniz? Kredi vermeyen bankalara da sopayı gösterdiniz!?

 • millet sözü18 Haziran 2021 20:41

  sizde diğerleri gibi çıktınız. soyun diyorsun milleti. bedelli sermaye arttırımlarını onaylayın

 • Halka arz mağduru 18 Haziran 2021 20:40

  Bu SPK yetkilileri ve bu bakanlar vatandaşlâ dalga geçiyor (ağır konuşacağım da yorum yayinlanmiyor) halka arz dediği vatandaşı soymak patronun cebini doldurmak.Batmış şirketleri vatandaş tarafından kurtarmak.Patronlara kıyak. Dolar almadık faize yatırmakta ne oldu Borsaya girdik halka arza katıldık. Ne oldu çarpıldİK soyulduk. Ulan kim değer biçiyor bu şirketlere kim de onay veriyor bunlara.GWİND aldık ne oldu halka arz fiyatı 5.06 şimdi 3.76.Dağa Kaç gün oldu Borsaya açıkalı.Saygıdeğer SPK ? yetkilileri de seyrediyor.Bakan da çıkmış ne diyor resmen dalga geçiyor.......

 • Hisse19 Haziran 2021 16:59

  Arkadaşlar hiç bir şirket kendini borsaya ucuz vermez dikkat edin halka arzlar hep borsa tepedeyken yapılır. Halka arzdan bir kere klgyo aldım 1000 istedim. 160 mı ne verdiler şirket yüzde 80 düştü daha tövbe sadece şuan speklere bağlı almamda tavsiyede etmem yılların şirketleri dururken yeni şirket almak pek mantıklı değil.

 • Alabao18 Haziran 2021 19:44

  Sayın bankanım yolla gelsinler bir donumuz kaldı. Oturup bir incelesenize patronlar bizi nasıl soyuyor. Bir hisse hem kâr edip hemde defter değerinin altında nasıl olabilir bir baksanıza, şimdi şirketi halka arz ediyorlar defter değerinin 2-3 katına sonra bas aşağı , hisse halka arzi 7 kısa sürede 5 e düştü, devlet eliyle soyuluyoruz sizde güzel yol gösteriyorsunuz gelsinler birazda onlar için verelim 😡

 • Ahmak grup sizi 18 Haziran 2021 19:28

  Utanmaz adamlar hem beş para etmez şirketleri borsaya alıyor lar hemde uyariyor....

 • Almayın18 Haziran 2021 19:06

  Yabancılar kadar olamadık onca sosyal medya var almayın kardesim hakka arzdan hisse herkes birlik olsun bak nasıl afallayacaklar 1-2 ay sabır etsek hersey istediğimiz gibi olur aptal T2 ve yabancının imtiyazları gibi.

 • Küçük19 Haziran 2021 17:01

  Eğer bir şirketin bütün hisselerini büyükler almışsa küçüklere yedirene kadarda yükselir küçükler çoğunlukta ise son lotu alana kadar süründürüler borsa işi sabır işi.

 • Cafer bikti18 Haziran 2021 18:49

  Vatandaşı soğana çevirdiler hala doymamislar onlarda biliyor soğana çevirecek lerini resmen halka arz edin ayakta durun der gibi milletin canı çıktı mahvoldu ses yok SPK dan falan bu açıklama da manidar geliyor bana kısaca arz edin borçlarınızı ödeyin bi şekilde ayakta durun diyor yani hep garibanın tepesine biniyolar her türlü zorlukta daha da borsa isi bitti benim için param olursa dolar alırım inadına dolar

 • ank18 Haziran 2021 18:47

  şirket ve sahibi için iyi olabilir . fakat bizler halka arzları artık yolunacak kişiler aranıyor olarak okumaya başladık . bizlerin parasını yolan patron istemiyoruz . imtiyazlı hisse senedi kalksın !!!!

 • Hüsamettin18 Haziran 2021 17:34

  Kimse katılmasın artık bu halka arzlara tavuk gibi yoluyorlar her gün doymak bilmez şerefliler

 • Vatandaş18 Haziran 2021 17:33

  Daha ne halka arz yapıyorsunuz.Vatandaşı borsada soyduğunuz yetmedimi, bu işi yapamıyorsanız istifa edin bıktık artık.

 • Mevsim18 Haziran 2021 16:50

  1000 lik banknot larnezaman cikiyondan haber ver.

 • Gani18 Haziran 2021 15:48

  Siz dik durun biz eğilmeye devam edriz zaten biz az bir diklestikmi kafamızda enflasyon borsa dolar euro basiyor

 • Ahmet YAZAR18 Haziran 2021 14:58

  yolunacak kaz var diyor bosrada adam akıllı kontrol mekanizması varda yatırımcı gelcek halka arz alacak patronlar borçlarını ky üzerinden kapatıyor

 • Kaçkar KAPLANI18 Haziran 2021 14:35

  Yani diyor ki; Bu aptal halkı donuna kadar soyun. Yeter ki sizde para olsun ki bankaların kredilerini ve bizim vergilerimizi zamanında ödeyin. Halk dostu bunlar işte!

 • Cafer sicti18 Haziran 2021 18:51

  Daha açık nasıl anlatilabilirdi tebrikler

 • Süper18 Haziran 2021 14:24

  Ne halkmış be ne berirsen yiyor

 • pala18 Haziran 2021 14:02

  millete akıl vereceğine kendi işine bak. hazine devamlı yüksek faiz ile borçlanıp duruyor

 • Hehe18 Haziran 2021 13:11

  Keske verdiginiz akli oturdugunuz koltukta kullansaniz

 • Hadi18 Haziran 2021 12:45

  He he he süpermiş borsa %500 artti anlat baba annne o ölümsüz aşkını tuh tüh maaşallah nazar değmez inşallah

 • flaş görmüş tavşan18 Haziran 2021 12:40

  sitede flaş olmayan bir tane açıklama yok çok güzel