E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBAE'nin ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yaptığı ortaya çıktı---

BAE'nin ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yaptığı ortaya çıktı

BAE'nin ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yaptığı ortaya çıktı
29 Haziran 2020 - 21:21 www.borsagundem.com

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Libya'daki durumu tersine çevirmek için ABD'de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yürüttüğü ortaya çıktı.

TRT World, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe adına yazılan ve ABD'nin Libya hükümeti ile ona destek veren Türkiye'ye karşı müdahalede bulunmasını talep eden bir e-postaya ulaştı.

Uteybe'nin mesajını içeren e-postanın, daha önce BAE Büyükelçiliğinde yasal işler direktörü olarak görev yapan, şu anda ise bir lobicilik firmasında çalışan Hagir Elawad tarafından 22 Haziran'da ABD'li yetkililere gönderildiği belirlendi.

E-postada Uteybe ve BAE'li yetkililerin Libya'daki son gelişmelerden oldukça endişeli olduğu, Abu Dabi yönetiminin, Mısır'ın güvenliği için ABD hükümeti ve ordusunu Libya'da hükümet güçlerine müdahale etmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığı görülüyor.

Mesajında, Türkiye'nin desteklediği güçlerin Sirte yakınlarına kadar ilerlediği ve Türk donanma gemilerinin Libya kıyısına çıkarma yaptığına yer veren Uteybe, "Analizimiz, bunun Mısır'ın duruma müdahil olması için kasıtlı bir şekilde yapıldığı yönünde ve şu anda Mısır bunu ciddi bir şekilde düşünüyor." ifadelerini kullanılıyor.

BAE'nin Libya sahnesine girmemesi için Mısır'ı aylardır tutmaya çalıştığını ileri süren Uteybe, ayrıca, kalın harflerle, "Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerinin kontrol edilmemesi halinde durumun kolayca kötüden daha betere doğru gideceğini" iddia ediyor.

BAE, 2014'ten bu yana Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e her türlü askeri desteği veriyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Murat30 Haziran 2020 02:48

  Şeytan bile pes etti sizin yanınızda. Kara maymunlar. Sizi yetiştirenler iyi yetiştirmiş. Tarih boyunca uşak oldunuz öyle olmaya devam edeceksiniz. Petrolün sonu geldi mi Türkiye'ye bekliyoruz. Kapıya bağlayacağız sizleri.

 • vatandaş30 Haziran 2020 00:33

  kara şeytan..tam bir kalleş millet..

 • Müslim29 Haziran 2020 23:26

  Allah Azze ve Celle bir insandan imanı alınca kisinin kalbi kararır . Ve bir de o ürkütücü karanlık yüzüne de vurur . Tam da şekilde görüldüğü gibi . Allah CC ne güzel bir muntakim dir.

 • KOTÇU29 Haziran 2020 22:54

  HANİ NE DEMİŞ GÜZEL KİTAP KURAN'I KERİM BURUNLARINDAN TAKACAĞIZ HALKAYI BOYUNLARINA KELEPÇEYİ TAKIP YUKARI BAKACAK GÖZLERİ FALTAŞI GİBİ AÇILACAK.ODA BAKMIŞ YUKARI BİLİYOR BAŞINA GELECEKLERİ KAFİR PİSLİK

 • Sefa29 Haziran 2020 22:26

  İki ayaklı şeytanların yeri cehennemin dibi

 • EKRİST29 Haziran 2020 22:05

  bunun suratında müslüman suratı yoktur.suratı tam bir kafir suratı nursur gafil.abd bize ne yapacak pislik.abd yaptığı zaman bizlerimi danışıyor veya bizden izinmi alıyor ku bize bir şey yapabilsin.zaten ülkemizdeki tüm pislikleri ve teröristleri ile şehitlerimizi abd yapmıştır.abd ile de ilişkilerimiz kopması veya tamamen bitmesi an meselesi.bizlerde gider çin ve rusya ile ittifak yaparız.

 • BORSACI29 Haziran 2020 22:00

  BU YARATIK ORTADAN KALKMALI .

 • adalet 29 Haziran 2020 21:42

  Yüzünü ALLAHA sırtını şeytana dayayanlar ölmeden önce cezalarını çekerler.mâbedlerin içleri şeytanca insanlarla dolunca YÜCELER YÜCESİ ALLAH mabedleride yıkar.

 • Çakır29 Haziran 2020 21:36

  Bu kadar saltanat yeter dibinizdeki insanların sefilligi mahşerde yakanizda olacak kıyılara vuran yavrucaklarin ahi iki yakaniz bir araya gelmesin sizi Allah a şikayet edecekler birleşmiş teröristler