E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBAE şimdi de Kuveyt’i tehdit ediyor---

BAE şimdi de Kuveyt’i tehdit ediyor

BAE şimdi de Kuveyt’i tehdit ediyor
31 Temmuz 2021 - 11:21 www.borsagundem.com

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclis’e darbesine destek veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni hedefi Kuveyt

Kays Said’in Tunus’ta gerçekleştirdiği darbenin ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) trolleri, Kuveyt’te de Tunus’takine benzer bir darbe için çağrıda bulunmaya ve kamuoyu oluşturmaya başladı. Kuveyt’in bölgede oynadığı dengeleyici rolden ve geçen yıl İsrail ile bazı Körfez ülkelerinin yaptığı “normalleşme” anlaşmalarına karşı duruşundan rahatsızlık duyan Abu Dabi, trollerine harekete geçme emri verdi. BAE’li sanatçı ve yazar Hüseyin Muşarbek, pazartesi günü yaptığı paylaşımda, “Bugün Tunus’ta uyandık, yarın da Allah’ın izniyle Kuveyt’te uyanacağız. Amin deyin” ifadelerine yer vererek Kuveytlilerin tepkisine neden oldu. Birçok Kuveytli sosyal medya kullanıcısı, ülkelerinin yetkililerini, Muşarbek’e karşı harekete geçmeye ve ondan hesap sormaya çağırdı.

KIŞKIRTMAYA ÇALIŞIYOR
Kuveyt Ulusal Meclisi eski milletvekili Nasır ed-Duveyle, BAE’li yazara tepki göstererek, “Tunus’ta olanlar, Arap dünyasında demokrasinin intikamını almak için uluslararası bir operasyondur. Kuveyt’te demokrasiyi tehdit etmekle ne amaçlıyorlar?” dedi. Derin devletin bu tehditlere el ovuşturduğunu söyleyen Kuveytli siyasetçi, “Rejimi gece gündüz demokrasiyi ve anayasayı askıya alması için kışkırtmaya çalışıyorlar ancak rejim her şeyin farkında. Seçim sonuçlarının da gösterdiği gibi halk demokraside kararlı” ifadelerini kullandı.

İSRAİL DE İŞİN İÇİNDE
İsrail’in de bu girişiminde BAE’yle dirsek temasında olduğu değerlendiriliyor. İsrailli araştırmacı ve siyasi analist Edi Kohen, geçen pazartesi günü yaptığı paylaşımda, “Daha önce Tunus’ta darbe, Ürdün’de değişim ve Kuveyt’te büyük problemler olacak demiştim. Birincisi gerçekleşti...” sözleriyle tepkilerin odağı oldu. İsrailli ismin provokatif sözlerini yorumlayan bölge uzmanları, Arap Baharı’nın kazanımlarına son veren karşı devrimler sürecindeki İsrail’in rolüne dikkat çekti. Kohen’in daha önceki dönemlerde de provokatif söylemler yaptığı biliniyor.

SOSYAL MEDYADAN OPERASYON
Tunus’taki darbeden 3 gün önce “Müslüman Kardeşler’e (İhvan) karşı güçlü bir darbe geliyor” tweeti atan Dubai Emniyet Müdür Yardımcısı Dhahi Khalfan, geçen çarşamba günü yaptığı paylaşımda da “Körfez’deki İhvan’a karşı yeni ve güçlü bir darbe geliyor” ifadelerini kullanmış, bu paylaşım akıllara Kuveyt ihtimalini getirmişti. Arka arkaya dillendirilen bu söylemler, “Tunus’tan sonra şimdi sıra Kuveyt’te mi?” sorusunu gündeme getirdi. BAE, Suud ve Mısır’ın, Tunus’ta yaşanan darbeye hem ana akım medya aracılığıyla hem de sosyal mecralarda yoğun bir şekilde destek verdiği biliniyor.
(Yasir Erkuş /Yeni Şafak)

Gannuşi: Darbenin arkasında BAE medyası var

İsrail, BAE'ye ilk büyükelçisini atadı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • izzet BAŞ01 Ağustos 2021 16:59

   Bunlar  beyinleriyle değil de BELLERİYLE düşünenler... İnsan tipinde MAHLUKATLAR......

 • azılı solcu01 Ağustos 2021 16:18

  biz de dostumuz BAE nin bu operasyonlarını takdirle karşılıyor ve destekliyoruz.tunusdan sonra kuveyt arkasından ürdün,lübnan,cezayir ve katar' a demokrasi getirmek için çabasını görmemezlikten gelemeyiz.iyiki ortadoğuda BAE,MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN gibi demokrasiyle yönetilen örnek alınacak ülkeler var.

 • Arkın01 Ağustos 2021 13:15

  .Küreselciler her zaman parmaklarında oynatacakları piyonları bulmuştur.BAE'de küreselcilerin piyonu oldu.Allah ıslah etsin.

 • fafa31 Temmuz 2021 22:55

  Adamdaki tipe bak!ABD ve İSRAİLE SIRTINI DAYADI,RAJON KESİYOR.

 • Atakan31 Temmuz 2021 16:48

  Yemez Kuveyt in petrolü var yaptırmazlar ağababaları müsaade etmez

 • Akbük 31 Temmuz 2021 16:20

  Görüntüde Şeytan resimde gizli

 • 😁31 Temmuz 2021 14:53

  Totoş bunlar

 • sonuç31 Temmuz 2021 13:04

  Suudi  Prensliği  B.A.E  bunlar haydut çetesi ve yahudi kökenli  ailelerden gelmektedir. Öyle ki bunlar hiç bir alçaklığı yapmaktan çekinmedikleri gibi  her yaptıkları harekette Türkiye ye olan derin kinlerini de açığa vurmaktalar.  Kaşıkçı  cinayeti dahi muhalif fino köpeklerimiz  dahil olmak üzere  Amerika ile aynı pis ağzı kullanıp  Türkiye ye ciro etmek istediler.  O halde  bu soysuz  çeteler için Arap halkı gerçek anlamda  direnişe geçmelidir.  Çok değil  Orta doğu da 300-400 kelle alınsa  buralar hiç olmadığı  kadar huzura kavuşur. 

 • Taci31 Temmuz 2021 13:03

  İSKOÇLAR SAHAYA İNDİ GENE

 • mantık31 Temmuz 2021 17:31

  Zoruna gidiyor değil mi?  Yoksa  ...çında 3-5  kelam sallayıp  son derece sığ kafanla yalandar gibi işin içinden çıkacaktın.  Baktın kafa basmadı İskoç miskoç  yaz geç.

 • Bika31 Temmuz 2021 11:55

  Büyük Orta Doğu projesi  ya da Arap baharı adı altında , siyasi islam ve İhvan'ın ön plana çıktığı dönem kapatılıp iktidarlar ABD-İsrail-BAE tarafından yönetimden uzaklaştırılıyorlar. Bu uzaklaştırma darbe ya da seçimle oluyor.