E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBabacan'ın partisinin kurucuları netleşiyor---

Babacan'ın partisinin kurucuları netleşiyor

Babacan'ın partisinin kurucuları netleşiyor
22 Temmuz 2019 - 19:36 www.borsagundem.com

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AK Parti'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali Babacan'ın kuracağı partinin kurucu kadrosunda yer alacak isimleri açıkladı

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, Prof. Emre Bağce ile TV5’te sunduğu Serbet Görüş programında, Ali Babacan ve Abdullah Gül tarafından kurulacağı ifade edilen yeni parti hakkındaki kulis bilgilerini aktardı. Bayramoğlu, Babacan ve Gül önderliğinde kurulacak yeni partinin kolektif bir yönetim anlayışıyla yönetileceğini duyumu aldığını belirterek eski Başbakan Davutoğlu’nun bu nedenle yeni partide istenmemiş olabileceğini öne sürdü.

Bayramoğlu, yeni partinin kurucu kadrosunda; Abdullah Gül, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Haşim Kılıç'ın yer alacağını ifade etti.

Bayramoğlu şöyle konuştu:

"2018 cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlığında Abdullah Gül’ün muhalalefetin ortak adayı olması ihtimali söz konusu olduğu zaman Erdoğan iki şeyden bahsetmişti. Bir: partimizi, ümmeti ya da seçmeni bölüyorsunuz. İki, CHP’lileşiyorsunuz ya da CHP’nin değirmenine su taşıyorsunuz. Bu iki şeyi yine yapacaktır çünkü elinde çok kuvvetli başka argümanlar yok.

Yeni ekip: Gül, Atalay, Ergin, Kılıç ve Ergün

Şimdi bu (yeni parti) ekip kimden kuruluyor diye baktığımız zaman ilk akla gelenleri, yani ilk görünenleri söyleyelim. Öncelikle, ‘Çözüm süreci’ denen süreci sadece Kürt meselesi, değil ondan önce de Türkiye’nin demokratikleşmesi,demokratikleşme paketlerinin hazırlanmasını konusundaki en etkili isimlerden biri Beşir Atalay. Adalet bakanlığında çok etkili olmuş demokrasi hukuk arasındaki ilişkilerle AK Parti’de anılmış Sadullah Ergin. Tabii Abdullah Gül. Artık onu tanımlamaya gerek yok. Eski Anayasa Mahkemesi başkanı ve otoriterleşmeye ilk ‘Dur’ diyen AK Parti muhiplerinden Haşim Kılıç.

Nihat Ergün gibi ekonomik politikaları konusunda gayet rasyonel tutumu olan bir isim. Şimdi şu dört-beş ismi yan yana koyduğumuz zaman bu isimlerin ortaya koyacakları çerçevede Tayyip Erdoğan sıkışık bir ilişki kurar.

Yeni parti: Sentez, proje, teknokrat ve kolektif

Ben üç tane şey görüyorum. Duyuyorum da bu parti ile ilgili.

1)AK Parti bir sentez partisi değildi. AK Parti muhafazakar, dini hassasiyetleri yüksek olduğu kişilerin yoğun olduğu bir siyasi partiydi ama sentez parti politikaları izledi. Bu parti, bir sentez partisi olmak iddiasında. Yani bu parti kendi arasına solcuları da, Kürtleri de alarak bir kadroyla çıkacak gibi görünüyor. Böyle bir parti, bir kere AK Parti’den biraz daha farklı bir parti olur.

2)Proje partisi olarak çıkma ihtimalleri çok büyük. Biraz Turgut Özal’ı akla getiren, ekonomi, mülteciler, Kürt meselesi, siyasal sistem, belki anayasa konularında somut çözüm önerileri iyice hazırlamış, masaya getirecek politik teknokrat bir bakışa sahip ama sosyolojik kökleri de olan bir politik dille karşımıza çıkma ihtimallerini çok yüksek görüyorum. Önemli özelliği Ali Babacan’dan kaynaklanıyor.

3)Bunun bir lider partisi olmayacağı ortada. Çünkü bunun gerideki asıl patronu, asıl Celal Bayar’ı Abdullah Gül. Bu çok da tabii. Yani bunların bir çoğunu siyasete sokan insan Abdullah Gül. Yaşça da büyük, cumhurbaşkanlığı yapmış, doğrudan sahaya inmek istemiyor. Arkalarında duruyor ama temel olarak sanıyorum her şey, Fehmi Koru da yazdı geçen gün, onun önüne gidiyor, ona soruluyor. Dolayısıyla burada Abdullah Gül lider olmayacak ama bir başka liderde keskin olarak ortaya çıkmayacak. Belki de Davutoğlu bunun için bu grupta yok, belki de bunun için Davutoğlu’nu bu grupta istemediler. Diğer taraftan Ali Babacan, hitabet açısından çok lider fonksiyonuna uygun gözükmüyor. Yani tanıdığımız Babacan. Onun için bir paylaşım olabilir. Yani siyasi konularda biri, ekonomik konularda diğerinin öne çıkacağı ama büyük taşıyıcılığı da Ali Babacan’ın yapacağı yani daha kolektif bir yönetim. Bunun şöyle bir avantajı olabilir, olumsuz da olabilir, millet bunu sevmeyebilir

Bunu bilmiyoruz ama olumlu avantajın girdisi şu olabilir: Nasıl İmamoğlu yeni bir söylemle çıktı ve insanları hiç aklımıza gelmeyen bir yere davet ettiyse , böyle bir yöntem de liderlik krizlerinden, lider hegemonyasından yorulmuş bir kitleyi de kendisine çekebilir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ender23 Temmuz 2019 15:45

  Babacan bir açıklama yapmadığı sürece bunlar boş laflar.

 • reis23 Temmuz 2019 12:05

  reis gözünün ucu ile bile bunları susturur,oderece korkuyorlar :)

 • algı23 Temmuz 2019 11:37

   ZAMANLAMA MANİDAR. SUYU KALMAYAN DEĞİRMENE KİMİN SUYUNU TAŞIYACAKSINIZ , BU DEĞİRMEN KİME HİZMET EDECEKTİR.?  TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.

 • Cego 23 Temmuz 2019 07:27

  Hadi be Ali Babacan gel artık. Siz gidince bunlar her konuda çarşafa dolandı. Ekonomi bozuldu. Suriye meselesi meydanda gelin ve artık akp tarih olsun

 • Retorikler23 Temmuz 2019 06:47

  Oturmuş koca koca adamlar sözüm ona yazarlar müstafilerin endamını güzelliyorlar. Bunların hepsi faydasız uğraşlar. Zira hem denemiş hem de her seferinde bir kurnazlık ve başkalarının değirmenine su taşıyan eylemler. Tıpkı cılız protestolar gibi. Aslında çok iyi biliyorlar ki Başkana olan sevgi salt karizma değil. Bu ülkede yapılamaz, sistem müsaade etmez, ABD ve AB izin vermez denen her işin altında başarılı bir RTE imzası var. Ez cümle millet ona , o da milletine inanmış ve dayanmış. Kısa vadede denklemi bozacak tek şey var ki o Allah’ın takdiri. Allah Başkanımıza sağlıklı uzun ömürler versin ...

 • Ali23 Temmuz 2019 00:29

  Akp den yüzde 2 alsa yeter

 • Akp,li23 Temmuz 2019 00:20

  Genelde sayın erdoğana hep oy verdim ama yerelde adaydan dolayı vermedim. erdoğan bu partinin başında olduğu sürece oyum yine erdoğanın.

 • Akp,li yim23 Temmuz 2019 00:16

  Tam bir fiyasko ben akp ye oy verirken bunlar için vermedim tayyip erdoğan için verdim lider olarak gördüğüm için, uysal koyun olmadığı için bi dik duruş sergilediği için bunlar kim ya geçin bunları bunlardan bi cacık olmaz olsa olsa köstek olur zaman herşeyin ilacıdır göreceğiz

 • RİZE li mulivbjk23 Temmuz 2019 00:15

  Hayatta hiç birşey sonsuz değildir..her şeyin bir sonu vardır...her sonunda yeniden başlangıcı vardır...ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN KARDEŞİM...ekgyo lığı zedesi olarak her zaman yanınızdayım....

 • Ömer22 Temmuz 2019 23:48

  Tencerenin götürmeyeceği hükümet yoktur demişti rahmetli Demirel. İmamoğlu-Babacan ikilisi genç ve dinamik olarak Türkiye’yi hakettiği yere getirir.

 • HALİL TÜRK22 Temmuz 2019 23:09

  bunları Türkiye ya tanıtan ve vasıflar veren RTE dır.yoksa hepsinde iş yoktur.bunların hepsi iki lafı bir araya getirip konuşamıyorlar bile.

 • TürkMücahid23 Temmuz 2019 10:11

  prompter midir nedir ? o bozululunca REİS konuşamıyormuş !!! VAY BEBELER VAY, hadi bakayım , siz kumda oynamaya devam edin...süt saatinizi de unutmayın ha !

 • Söz yazarı22 Temmuz 2019 23:24

  RTE de yatsın kalksın prompter a şükretsin :) 

 • AHMET ÖZBİR22 Temmuz 2019 23:01

  REİS'İ ARKASINDAN HANÇERLEYENLERİN HUZUR! PARTİSİ!. Ne DÜNYADA ne de AHİRETTE huzurunuz olmayacak, çünkü yeryüzünün ağır küffarları ülkeme ve Reis'ime binbir plan yaptıkları bir anda vurdunuz, size oy vereceğimizi mi sandınız! Yazık Türk'ü sizler tanımamışsınız. Biz vatana ve vatan sevdalılarına ÖLÜMÜNE BAĞLIYIZ! Haydi başka kapıya!..

 • İzmirli22 Temmuz 2019 22:32

  kaybedenler kulübü ..... parti kurmak yerine  hobi bahçesiyle falan ilgilensinler

 • eren22 Temmuz 2019 22:14

  bu ülkenin basına ne geldiyse çözüm sürecinden geldi hala adamlar türkiyenin sorununu anlyamamış sosyal yapı değişti 

 • lale22 Temmuz 2019 22:03

  akpnin başarılı kabinesi geri dönüyor. şimdiler fiyasko zaten

 • Gerçek22 Temmuz 2019 21:21

  Türkiye de parti kurabilecek en son kişi Abdullah Gül dür.

 • Bir halt olmaz 22 Temmuz 2019 21:08

  Bunlardan bir halt olmaz liderlik vasfı bile yok iki lafı bir ara getiremez bunlar.bunlara ülke ver abd nin kuklasi olurlar

 • Kadir23 Temmuz 2019 00:31

  Kuklaları tarımı hayvancılığı bitirip fabrikalarımızı sattı

 • şakamısın22 Temmuz 2019 22:32

  şimdikilerin kopyası zaten bunlar...