E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAYM, limanların 49 yıllığına ihalesiz devrini iptal etti---

AYM, limanların 49 yıllığına ihalesiz devrini iptal etti

AYM, limanların 49 yıllığına ihalesiz devrini iptal etti
02 Ağustos 2022 - 09:25 www.borsagundem.com

Anayasa Mahkemesi, özelleştirilen limanların işletme hakkının 49 yıla uzatılmasını öngören yasal düzenlemeyi iptal etti. AYM’nin 20 Temmuz tarihli gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), özelleştirilen Denizcilik İşletmeleri AŞ (TDİ) ve Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (TCDD) ait bazı limanlardan 49 yıldan az süreli işletme süresi olanlarının sözleşme süresinin ihalesiz olarak 49 yıla uzatılmasını öngören yasal düzenlemeyi iptal etti.

CHP’li Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç öncülüğünde 133 milletvekili tarafından yapılan başvuruyu inceleyen AYM’nin 20 Temmuz tarihli gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararın iptal talebinin gerekçesi bölümünde, söz konusu yasal düzenleme ile kesinleşmiş yargı kararıyla iptal edilen sözleşmelerin sürelerinin uzatılması yoluyla bu sözleşmelere yasal geçerlilik sağlandığı, yeni ihaleler yapılmaksızın sözleşme sürelerinin uzatılmasının devleti zarara uğratacağı belirtildi.

Bu durumun sözleşme özgürlüğünün kullanılması bakımından eşitsizliğe yol açtığı, sözleşme tarafı olmayan kişilerin ihaleye katılma imkanından mahrum bırakıldığı görüşlerine yer verildi.

ANAYASAYA AYKIRI

Başvuruyu inceleyen yüksek mahkeme, mevcut özelleştirme sözleşmesinin tarafları dışında istekli olan başka kişilerin ek sözleşmeye taraf olabilme imkanının engellenmesinin serbest rekabet ve eşitlik ilkeleriyle bağdaşmadığını ve limanların gerçek özelleştirme değerlerine ulaşılmasını da engelleyebilecek nitelikte olduğu yönünde görüş bildirdi.

AYM ayrıca, söz konusu kuralın zaman kaybı yaşanmadan yapılacak yatırımlar ile limanların rekabet güçlerinin korunması yönündeki gerekçesi gözetildiğinde, farklı muamelenin objektif ve makul bir temele dayandığının söylenemeyeceğini belirtti.

AYM, 7350 sayılı yasayla 4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkında kanuna eklenen geçici 30 maddenin bahse konu düzenlemeleri içeren 1. 2. ve 3. fıkralarının anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline oybirliğiyle karar verdi. 

Kalamış Yat Limanı yeniden satışa çıkıyor!

 

TEİAŞ özelleştirme kapsamına alındı

 

VKT'nin Vakıf Katılım'a ait hisseleri özelleştirme kapsamına alındı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • BİRİSİ02 Ağustos 2022 11:53

  Hükümet halkla dalga geçen uygulamalar yapmaya devam ediyor. Günahları o kadar çok ki?

 • vatandaş02 Ağustos 2022 11:45

  İyi ki varsınız. TC böyle bir yönetim görmedi dış güçlerde  da neymiş . bunlar feriştahı.

 • sözün özü02 Ağustos 2022 09:42

  Hanggi ihalede yolsuzluk adam kayırmacılık yok ki.... Önemli olan ihaleyi alanın ihya edilmesi.....MİLLET SOYULMAYA MAHKUM...... DEVLET BİR AVUÇ ZENGİNE ÇALIŞIYOR.

 • Bik02 Ağustos 2022 09:36

  20 yıldır başta orman arazileri olmak üzere devletin işletmeleri 49 ve 99 yıllığına adrese teslim kiraya verilmekte.