E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriAydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu---

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu
30 Mart 2021 - 12:38 www.borsagundem.com

Türkiye’nin sadece yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş., halka arz hazırlıkları kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurusunu yaptı.

Türkiye’nin en büyük entegre enerji şirketlerinden Aydem Enerji’nin yenilenebilir alanında faaliyet gösteren ve portföyü yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan oluşan iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, paylarının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.  Türkiye geneline yayılmış, 25 modern yenilenebilir enerji santrali ile 1.020 MW kurulu güce ulaşarak yıllık brüt 3,2 TWh* enerji üreten Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak görev alacak.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı, global anlamda her geçen gün daha büyük bir önem kazanıyor. Yenilenebilir kaynakların cazibesi giderek artarken biz de sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz. Aydem Yenilenebilir Enerji, 25 yılı aşkın sektördeki birikimiyle portföyünün tamamı sadece yenilenebilir kaynaklardan oluşan ülkemizin en büyük şirketi konumunda. 25 modern yenilenebilir enerji santralimizle ülkemizin dört bir yanında enerji üretiyoruz. 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz.”

2021 hibrit santraller için yatırım senesi

Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerine yayılmış hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı santralleriyle elektrik üreterek yenilenebilir enerjide 25 yılı aşkın bilgi ve birikime sahip olan şirket, 2021 yılını hibrit yatırımlar için de başlangıç olarak belirledi. Hibrit santraller sayesinde mevcut santrallerin kapasitelerinin daha verimli kullanılması ve elektrik üretimlerinin artması sağlanacak.

Çalışan ve sürdürülebilirlik odaklı yönetim

İnsan kaynağına yaptığı yatırımlarla Great Place to Work® Türkiye Enstitüsü tarafından Great Place To Work® (Harika İş Yeri) Sertifikası’na layık görülen Aydem Yenilenebilir Enerji, iş dünyasının geleceğine yön verecek evrensel ilkeler öneren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacıları arasında yer alıyor.  

Aydem Yenilenebilir Enerji, faaliyet alanı ile doğrudan ilişkili olarak doğal kaynakların geleceği için yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yaparak Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta gelişmesine katkı sağlıyor. Aydem Yenilenebilir Enerji, 2020 yılında şirketlerin paydaşları için sunduğu fırsatları çevresel, sosyal ve yönetişimsel çerçevede değerlendiren ESG performans sıralamasında, bağımsız derecelendirme şirketleri Vigeo Eiris/Moody’s tarafından Türkiye’de elektrik sektörü lideri olarak belirlenmişti.

Sürdürülebilirlik kapsamındaki kurumsal yönetim ilkelerini içselleştirerek kurum kültürü haline getiren Aydem Yenilenebilir Enerji, çevreye duyarlı, dinamik ve insan odaklı anlayışla geleceğin enerjisine odaklanıyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji Hakkında

Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerji üretimi alanında faaliyet gösteren iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, Türkiye geneline yayılan 25 yenilenebilir enerji santralinde 1.020 MW kurulu güce ulaşarak, yıllık brüt 3,2 TWh* enerji üretmektedir. 1995 yılında Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçiren şirket, Türkiye’nin sürdürülebilir kaynaklarla büyümesine katkı sağlıyor. Hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı kaynaklarından elektrik üreten Aydem Yenilenebilir Enerji, portföyünde yer alan enerji santrallerinin tasarımından mühendislik ve işletme aşamalarına kadar geliştirme ve yapım işlerini kendi çatısı altında yürütüyor veya koordine ediyor.

*Santrallerin uzun dönem ortalama üretimlerini esas alarak bulunan bir değerdir ve detaylı açıklama halka arz için hazırlanan izahnamede yer almaktadır.

Aydem Enerji hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız...

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Pala 31 Mart 2021 23:53

  Aydeme bodoslama atlamadan şirketi iyicene arastirin

 • Ran lojistik 30 Mart 2021 18:14

  Ran lojistik pisliğin temizlesin spk Ramiz benli yediyle kaldı hakkımızı helal etmiyoruz

 • vatandaş30 Mart 2021 17:40

  Sen galata wind alma biz alırız ,nasıl bir beyin taşıyorsa zaar

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU30 Mart 2021 17:40

  Paranın kokusunu alan halka arza koşuyor.umarım sonuç olumlu olur küçük yatırımcı için.bence çok cok çok çok dikkatli olun derim.

 • Galata wind30 Mart 2021 16:55

  Aydın doğan GALATA wind i fahiş fiyatla halka arz eder. sonra yatırımcı hep kaybeder. AYDEM aynı sektörde daha büyük, MW başına daha iyi fiyatla halka açılır. Galata yerine AYDEM ALIRIM. GALATA wind de binlerce kişi mağdur olacak. Aydın doğan ın geçmiş halka arzları hep hüzündür. DYHOL den araştırın.

 • Murat30 Mart 2021 13:38

  Bu zamanda borsayamı girilir.Biraz ders alın, kanal istanbul diyorlar Emlak konut, ihlaslar-5 yapıyor.Dolandıran dolandırana.

 • Tekno papaz31 Mart 2021 00:23

  Sene bilmem kaç 2017/18  o zaman ekgyo 3 civarıydı bundan bir yol olmaz diye satmıştım. Kaç sene oldu hala sürünüyor. ELDE OLANLARA SABIRLAR VE BOL KAZANÇLAR  

 • EKRİST30 Mart 2021 17:40

  bu iki hisse senedini beleş verselen almam.bunlar adamı verem ve kanser eder.

 • Mustafa30 Mart 2021 12:56

  İpini koparan gelsin zaten borsa para basma yeri