E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAyasofya'da ilk namaz nasıl kılınacak---

Ayasofya'da ilk namaz nasıl kılınacak

Ayasofya'da ilk namaz nasıl kılınacak
11 Temmuz 2020 - 10:54 www.borsagundem.com

Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Edinilen bilgiye göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın arkeologların önerileri doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi. 

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak.

Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

Notre Dame örneği
Ayasofya’nın ibadete açılmasının tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmeyeceği, Ayasofya’yı daha fazla turistin ziyaret edebileceği değerlendiriliyor. Paris’te yer alan Notre Dame ve Sacre Coeur kiliselerinde, hem ibadet edildiği hem de gezilebildiği, Avrupa’da tarihi kiliselerin bir çoğunda da aynı yöntemin uygulandığı ifade ediliyor.

Bunun için Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması da gündemde.

Salı günü Erdoğan'a sunulacak
Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak. 

'Ayasofya-i Kebir Camii'
‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Recep 12 Temmuz 2020 08:03

  Kılıç hakkımız tekrar tesis edildi! Bur vur inlesin hitistiyan dünyadı dinlesin!

 • Osmanlı 12 Temmuz 2020 08:02

  Ayasofya mın ismi “Fatih sultan mehmet camii” diye isim de değiştirilmeli! Kılıç hakkı!

 • Mehmet11 Temmuz 2020 14:25

  Namaz huşu ile aşk ile dopdolu kilinacak

 • şahin kuş11 Temmuz 2020 13:45

  en büyük maharetimiz isim değiştirmek, artık okulların bile isminin kaç kez değiştiğini hatırlamıyorum, yeni yapılan yere yeni isim verilmeli eski köprüler, meydanlar sık sık isim değiştirmeli, paranızın değerinide sık değiştiriyoruz tabi hep aynı yönde, aşağı doğru, kafayı ekonomisi iyileştirmeye yorsak daha iyi olur

 • KÜÇÜK YATIRIMCI11 Temmuz 2020 12:50

  NASIL KILINACAĞINI SANA SÖYLEYEYİM EDİTÖR; HOCA ÖNDE CEMAAT ARKADA OLACAK. ANLAYABİLDİN Mİ? ERKEKSEN BUNU YAYINLA

 • Serkan11 Temmuz 2020 12:32

  50 kişi için 1500 yıllık tarih hiçe sayıldı bunun adı siyaset popülizm! Ülkede cahil çok ne desek boş🤷‍♂️

 • r11 Temmuz 2020 12:13

  istanbul belediye fatihin değerli tablosunu da buraya koymalı. 3 tane tablosu var dünyada 1 tanesi artık Türkiye emaneti oldu. Ayasofyaya yakışır.

 • salih5311 Temmuz 2020 12:08

  öyle sindirilmiş öyle korkutulmuşuzki, avrupa ne der, amerika ne der diye korkudan ölüyoruz. hani biz özgür, egemen, bağımsız bir ülkeydik

 • salim11 Temmuz 2020 12:01

  İnsan resminin olduğu yerde namaz kılınmaz,,resimler mutlaka halledilmeli.

 • As11 Temmuz 2020 11:36

  Sumela manastiri da imam hatip olsun bari olmusken :))

 • Haha11 Temmuz 2020 11:34

  Fatih bile kizar bunlara ,ne guzel her yil 400 milyon dolar gelir getiren yeri 50_100 kisinin kabul olup olmayacagi belli olmayan namazlari ve siyasi cikarlariniz icin mahvediyorsunuz diye

 • Mehmet11 Temmuz 2020 14:32

  Para için herseyini feda eden bir millet değiliz

 • salih5311 Temmuz 2020 12:06

  hayatiniz maddiyat olmus, paradan baska hiçbirseyin para etmediği bir dunya hayal ediyorsun, oysaki bu dunyada paradan değerli şeyler vardır.

 • Borsacı Osman11 Temmuz 2020 11:23

  Ne demek nasıl kılınacak her zaman nasıl kılıyorsak aynı şekil de kılınacak,Allah kabul ve makbul olanların derecesine eriştirsin inşallah.

 • baturayersin11 Temmuz 2020 11:09

  içerde resim dolu tapınak şovelyelerinin resimleri var nasıl namaz kılınıcak