E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlak'Avrupalı Türkler için Türkiye'de gayrimenkule yatırım zamanı'---

'Avrupalı Türkler için Türkiye'de gayrimenkule yatırım zamanı'

'Avrupalı Türkler için Türkiye'de gayrimenkule yatırım zamanı'
16 Şubat 2019 - 12:23 www.borsagundem.com

JLL Türkiye Ülke Başkanı Alkaş, "Bu dönem, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için de Türkiye'de daha sağlam ve avantajlı gayrimenkul edinme açısından önemli bir sürece işaret ediyor." dedi.

Gayrimenkul alanında hizmetler sunan JLL'nin Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, bu dönemin yurt dışındaki Türkler açısından Türkiye'de gayrimenkule yatırım zamanı olduğunu belirterek, "Bu dönem, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için de Türkiye'de daha sağlam ve avantajlı gayrimenkul edinme açısından önemli bir sürece işaret ediyor. Çünkü şu anda onların dövizle kazançlarını bizim TL olan fiyatlarımız daha da avantajlı bir duruma dönüştürüyor. " dedi.

Aynı zamanda Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı da olan Alkaş,Türkiye'de gayrimenkul sektörüne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan yatırım iştahında biraz bekle-gör durumu gözlemlediklerini dile getirdi.

Geçen yılın ağustos ayında başlayan sürecin giderek etkisini kaybettiğini belirten Alkaş, "Çünkü şu anda geçen sene ağustos ayı ile başlayan fırtına giderek yerini bir durulmaya bırakıyor. Ve Türkiye yine de bir güvenli yatırım limanıdır havasına dönüşüyor. Bunun sinyalleri geliyor. Seçimden sonra da ümit ediyorum bunu sürdürebilirsek, şu andaki döviz dalgalanmalarını kontrol altına almaya muvaffak olduğumuz şekilde giderler de kontrol edilebilirse umut ediyorum ki daha iyi bir yana doğru gidebileceğiz." diye konuştu.

"Gayrimenkule yatırım yapmanın yöntemleri zenginleşti"
Türkiye'nin dünyada 17'nci büyük ekonomi konumunda olduğunu ve 10. büyük ekonomi olmayı hedeflediğini aktaran Alkaş, "Dolayısıyla bu hedefe gitmek için tüm gücümüzü seferber ettiğimizde Türkiye'de gayrimenkulde şu anda görülen fiyat duraklaması yerini tekrar karlılığa bırakacaktır." dedi.

Alkaş, gayrimenkule yatırım yapmanın yöntem ve yollarının da zenginleştiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Bunlar gerek katılım bankacılığıyla gerek farklı fonlara gerekse gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ortak olmak, hisse senedi almak şeklinde. Yeter ki burada doğru yatırımcılara ulaşabilelim, doğru kanalları devlet denetim ve nezaretinde TOKİ'nin son senelerde yapmakta olduğu gibi bakanlığımızın destekleriyle ve yönlendirmesiyle yapalım. Çünkü sektörün içinden gelen bir bakanımızın olması bugün büyük bir avantaj. Konularımızı, gündelik ihtiyaçlarımızı veya gelecek vizyonumuzu çok iyi paylaşabileceğimiz bir bakana ulaşmış olmayı çok büyük bir avantaj olarak görüyorum sektör adına. Bunun da bence yatırımlara dönüşmede faydalarını göreceğiz."

"Şanlıurfa en önemli turizm merkezlerinden olacak"
Avi Alkaş, Avrupalı Türklerin Türkiye'de gayrimenkul alanında yapacağı yatırımların avantajlarına da değindi.

Alkaş, bu dönemin onlar açısından "yatırım yapma zamanı"olduğuna işaret ederek, "Bu dönem, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için de Türkiye'de daha sağlam ve avantajlı gayrimenkul edinme açısından önemli bir sürece işaret ediyor. Çünkü şu anda onların dövizle kazançlarını bizim TL olan fiyatlarımız daha da avantajlı bir duruma dönüştürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul yatırımı çekme açısından kıyı kentlerinin her zaman avantajlı olduğunu belirten Alkaş, "Çünkü Türkiye turizmde yine bir hamle yapmaya başladı. Bu sene turist sayısı yine artacak ve dolayısıyla turistik bölgelere cazibe bence gelecek yıllarda aynen devam edecek Ama öte yandan da hiç umulmadık şekilde Göbeklitepe örneğinde olduğu gibi bir Şanlıurfa pek yakında dünyanın en önemli turizm merkezlerinden olacak." şeklinde konuştu.

"Türkiye yatırım yapılabilir ülke olduğunu kanıtlayacak"
Alkaş,Türk inşaat sektörü için gelecekte önemli iş olanakları oluşacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) çok özel gelişiyor. Bölgeye huzur, sükun ve barış geldikçe, Suriye'yi bizim Türk inşaat şirketleri inşa edecek diye bekliyorum ben. Dolayısıyla yakın coğrafyamızdaki komşularımızla olan ilişkilerimizin da geliştiği oranda bize muazzam iş olanakları doğacak. Türk inşaatçılarına, Türk hizmet üretenlerine, Türk mimarına, Türk danışmanlarına çok önemli fırsatlar geliyor ve Türkiye yine yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu dünyaya kanıtlayacak . Buna yürekten inanıyorum."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yav he he17 Şubat 2019 07:57

  300 bin liraya maliyetli daireleri 700-800 bin liraya satacaksınız. Yok öyle yağma elinizde patlar. Siz o fiyatları daha çok aşağı çekeceksiniz, daha çok kampanya yapacaksınız.

 • Haci26 Şubat 2019 22:04

  %100 size katılıyorum

 • vatandaş16 Şubat 2019 22:27

  fiyatlar londra paris fiyatlarının on katı şişire şişire battılar hem kendileri hem millet millette o kadar paramı var zenginler gırtlağa kadar aldı şimdi satamıyorlarda zenginleri bile batırdı mütahitler

 • Vedat16 Şubat 2019 17:20

  Mühendis beg bende askerligimi kayseride yaptım acemi birligim KÖŞKKIŞLA usta birligim ZİNCİDERE sene 1990 da ne güzel tesadüf sen buranın bizim için aglama duvarı yaptıgımızı söylendin herhalde sende gerçekten ağlama duvarınamı gittinde ondanmı cevap yazmıyorsun

 • Vedat16 Şubat 2019 16:33

  Mühendis beg nerdesin neden cevap yazmadın tamam anladım sen cengiz holdingin inşaat bölümünde çalıştıgın için gübre bölümünden haberdar olmaya bilirsin ama mühendis olman insanlara kaba söylemde bulunman hakkını vermez

 • KILIÇ16 Şubat 2019 15:26

  ALIM YAPARKEN İYİ ARAŞTIRIN MÜTAHİTLER HEP ÇALMIŞ SAKIN EMLAKÇI YALANINA ALDANMAYIN ÇÜRÜK BİNAYI ALIRSAN BAŞINA İŞ ALIRSIN ÇÜNKÜ BEN DÜŞTÜM SİZ DÜŞMEYİN.

 • şenol16 Şubat 2019 15:13

  kiraya vermek için ev alınmaz oturacaksanız alın.

 • Vedat16 Şubat 2019 14:58

  Bandırmada kahvehanelerde söylenti var CENGİZ holding BAGFAŞ gübre fabrikasınıda satın almış diye bari hisse alış fiyatını açıklasada bizde sevinsekde senin gibi hava atsak nede olsa cahiliz

 • keklik16 Şubat 2019 13:49

  herkes ev alsın, yoksa mütahitler batacak

 • torku16 Şubat 2019 13:48

  fakirlerin ağlama duvarına dönmüş burası. ben cengiz holdinte inşaat mühendisiyim, kayseri üniversite mezunuyum. 3. havalanına bağlantı yolları yapıyoruz, bundan önce 3 köprünün bağlantı yollarını yapıyorduk. 15.000 maaş veriyor Cengiz holding. Siz de biraz çalışıp Kayseri'de inşaat mühendisliğini kazanabilseydinizz Cengiz Holdingte işe girer 15.000 TL maaş alırdınız.

 • pardus16 Şubat 2019 14:04

  ayaklar baş olmuş, milletle makara geçiyorlar

 • Vural ali16 Şubat 2019 13:28

  Birakin bu isleri milleti yanlis yonlendirmeyin ulkenin her yerini beton yaptiniz satamiyorsunuz elinizde patladi bakin borsaya butun glyo lar yani halka acik inssat firmalari %35 dususte isler iyi deil eskiden 100 120 bin tl olan ev suan 500 700 bin tl 2 yilda bu kadar artis endise verici bundan otesi yok cogu insan isci kismi milyoner deyil 2bintl ile aile gecindirip kira oduyorlar hayel gormeyin omur boyu fasist fiyatlara kredi mi odenir 450 bintl ev al 900bintl ode vayy be

 • torku16 Şubat 2019 12:49

  aynen, evler 500.000 TL gibi çok düşük seviyelere indi. 200.000 TL peşin 300.000 TL kredi ile herkes kolayca alabilir.  herkes aylık 5.000 TL kredi ile 10 yıllık kredi çeksin, 300.000 TL krediyi faizi ile birlikte 600.000 TL olarak ödersiniz. Hem banka, hem mütaahhit hem de devlet kazanır. Siz de 1.000 TL kira vermekten kurtulursunuz.

 • mecnun16 Şubat 2019 15:14

  paramı bankaya koyarım faizlerle 3 sene sonra hiç kredi çekmeden ev alırım sadece ben kazanırım

 • Mahallenin delisi16 Şubat 2019 13:30

  Olumsuz oy veren arkadaşlar tuzunuz kuru sanırım adam doğru söylüyor bu ülkede ortalama maaş ne kadar ki adam o miktarda kredi ödeyebilsin ? Fiyatlar bu seviyede kaldığı sürece insanlar ancak emekliliğinde alacağı paralarla bir ihtimal ev alabilir. Adam haklı sizin sırtınız sağlam ;)

 • Vedat16 Şubat 2019 13:21

  Acaba insanların aldıgı maaştan haberin varmı aylık 5000 tl kredi ödeyecek kişi kaç para maaş almalı onuda yazda ögrenelim