E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Avrupa'da veriler hala olumsuz! Peki Powell ne demişti?---

Avrupa'da veriler hala olumsuz! Peki Powell ne demişti?

 Avrupa'da veriler hala olumsuz! Peki Powell ne demişti?
06 Aralık 2022 - 08:05 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


Asya hisse senetleri üç ayın en yüksek seviyesinden geri çekildi ve dolar, FED’in agresif faiz oranları artışlarına daha uzun süre devam edebileceğini gösteren güçlü ABD verilerinin özellikle hizmet ISM verisinin etkisiyle kazançlarını korudu.

FED’in faiz politikasını daha da sıkılaştırmaya itebilecek ekonomik momentumu gösteren en son veri olan ABD hizmet sektörü faaliyeti Kasım ayında beklenmedik bir şekilde toparlandı ve ISM imalat dışı PMI'nın Ekim ayındaki 54,4'ten geçen ay 56,5'e yükseldi ve bu veri Kasım ayı için güçlü bir ABD istihdam raporunun ardından geldi. Ticari faaliyetlerde 11 ayın en yüksek seviyesine çıkan bir artışla desteklendi. İşletmelerden gelen yorumlar arasında "daha fazla iş kazanmak" ve "hizmetlerimize olan talep artıyor" yer aldı. Piyasalar S&P Global'in hizmet PMI'sinin Kasım ayında daralma bölgesinde kaldığını doğrulayan veriyi ise umursamadı. İnşaat, sağlık ve sosyal yardım, perakende ticaret ve profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler dahil olmak üzere on üç hizmet sektörü geçen ay büyüme bildirdi. Sağlam ekonomik veriler, 2023'teki yaygın korkulan ekonomik gerilemenin kısa ve hafif  olacağına dair iyimserliği artırdı. Hizmet sektörü faaliyetindeki hızlanma, harcamaların mallardan uzaklaştığını ve enflasyondaki yükün hizmetlere geçtiğini teyit ederek, ekonomideki genel fiyat baskılarının azalmasının biraz zaman alabileceğine işaret ediyor.

Dün gelen veriler ve Cuma günkü istihdam ve ücretleri birlikte değerlendirdiğimizde : ekonominin o kadar da yavaşlamadığını görüyoruz ki bu da Jerome Powell'ın Çarşamba öğleden sonra verdiği mesaja tam ters bir durum. Avrupa'da veriler hala olumsuz. Nihai PMI verilerinin gösterdiğine göre, Euro bölgesi ticari faaliyeti Kasım ayında beşinci ayda geriledi ve ekonominin hafif bir durgunluğa doğru kaydığını gösterdi. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi üç ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra %0,4 düştü. Kore ve Tayvan'da %0,6 düşüş yaşanırken, Japonya ve Hong Kong piyasaları yatay hareket de.

ABD ve Avrupa Birliği karbon emisyonlarıyla mücadele kapsamında Çin çeliği ve alüminyumu için yeni vergileri değerlendiriyor. Çin, dünyadaki çeliğin %60'ından fazlasını ve alüminyumun %57'sini üretiyor. Dünyadaki çeliğin yarısından fazlasını üreten Çin, AB ve ABD tarafından kendi çelik endüstrilerinin hayatta kalmasını tehdit eden aşırı kapasite yaratmakla suçlanıyor. Çin gümrük verilerine göre, geçen yıl ABD'ye yapılan çelik ihracatı, toplam denizaşırı sevkiyatların %2,1'ini, alüminyum ihracatı ise tipik olarak yaklaşık %5'ini oluşturuyor. Petrol fiyatları, Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolünün deniz yoluyla ithalatına yönelik ambargosuna ek olarak dün de Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrolüne yönelik G7 tavan fiyatının yürürlüğe girmesinin ardından hafif yükselişte. Brent ham vadeli işlemleri 66 sent artarak varil başına 83.34 dolara ve WTI da 70 sent artışla varil başına 77.63 dolara yükseldi.

Yurt içinde reel kur endeksi ve Hazine’nin 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvillerin yeniden ihracını takip ederken, yurt dışında Almanya fabrika siparişleri ve ABD ticaret rakamları öne çıkıyor.

Günün önemli şirket haberleri 06/12/2022

 

Asya borsaları Wall Street satışlarıyla karıştı

 

Emtia piyasalarında yeni yılda strateji 'bekle-gör'

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)