E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAvrupa'da gaz fiyatları son 7 haftanın en yüksek seviyesinde---

Avrupa'da gaz fiyatları son 7 haftanın en yüksek seviyesinde

Avrupa'da gaz fiyatları son 7 haftanın en yüksek seviyesinde
08 Aralık 2021 - 15:28 www.borsagundem.com

Avrupa'da vadeli kontratlarda doğalgaz fiyatları son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaşarak megavatsaat başına 102,9 euroyu gördü.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF'de işlem gören vadeli kontratlarda dün megavatsaat başı 95,8 euro olan kapanış fiyatı yüzde 7,5 artış gösterdi.

Böylece, TTF fiyatı megavatsaat başına 102,9 euroya çıkarak son 7 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Bu artışta, doğalgaz tüketiminin hızla arttığı kış döneminde arzın yetersiz kalması, doğalgaz depolarındaki doluluk oranının düşük seyretmesi ve Norveç'teki Troll gaz sahasındaki üretimin aksaması etkili oldu.

Rus enerji şirketi Gazprom tarafından 6 Aralık'ta yapılan açıklamada, Avrupa'da bulunan yer altı depolama tesislerindeki doğalgazın yüzde 23,4'ünün kullanıldığı bildirilmişti.

Salgına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesi ve hava koşullarına bağlı olarak artan doğalgaz talebine arzın yetişememesi, Avrupa'da fiyatların rekor seviyelere ulaşmasına yol açmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)