E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAvrupa'da aşı fiyatı 15 euroyu geçmeyecek---

Avrupa'da aşı fiyatı 15 euroyu geçmeyecek

Avrupa'da aşı fiyatı 15 euroyu geçmeyecek
23 Eylül 2020 - 08:32 www.borsagundem.com

Avrupa genelinde bügüne kadar 217 bin kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgınına karşı geliştirilen bir doz aşının 5 ila 15 euroya mal olacağı açıklandı.

Avrupa Parlamentosu'nda Covid-19 salgını ve aşı geliştirme çalışmaları hakkında konuşma yapan Avrupa İlaç Endüstrileri ve Aşı Dernekleri Birliği Başkanı Sue Middleton, Sanofi ve Corvac firmalarıyla yapılan anlaşma doğrultusunda AB ülkelerinin ilk etapta 200 milyon doz aşı satın alacağını, 15 euroyu geçmeyecek olan bir doz aşı fiyatınınsa oldukça makul olduğunu söyledi.

Middleton’ın açıklamalarının Sanofi ve Corvac laboratuvarlarının yapılan sözleşmeler doğrultusunda parlamentoda savunma yapmasıyla aynı zamana denk gelmesi dikkati çekti.

AB ülkeleri söz konusu iki firmayla Kovid-19 aşısı konusunda 6 farklı anlaşmaya imza atmıştı. Ancak bu anlaşmalarda geliştirilmesi beklenen Kovid-19 aşılarının ticari değeri ve üretim miktarı hakkında herhangi bir tanımlama yer almıyor.

'Aşı sözleşmelerindeki açıklar gelecekte rekabet konusunda sorun çıkartabilir'
Sue Middleton ileriki dönemlerde sözleşmelerdeki eksikliklerden dolayı aşı firmalarıyla rekabet açısından sorunlar çıkabileceğini, ancak tüm süreç tamamlanana kadar konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vermenin doğru olmadığını ifade etti.

Oxfam: 60'tan fazla zengin ülke Kovid-19 aşılarını yarısını şimdiden satın aldı
AB ülkeleri Avrupa Komisyonu aracılığıyla İsveç-İngiliz ortaklığı olan AstraZeneca ve Fransız-İngiliz ortaklığındaki Sanofi GSK ile Kovid-19 aşısı için iki ön satın alma sözleşmesi daha imzalamıştı. Komisyon, laboratuvar başına 300 milyon doz aşı konusunda anlaştığını duyurmuştu.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünyada 60'tan fazla zengin ülke koronavirüs için geliştirilen ve geliştirilmekte olan aşıların yarısından fazlasını satın aldığını açıklamıştı.

Milli aşı için 'babayiğitler' aranıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)