E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAvrupa Parlamentosu, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi---

Avrupa Parlamentosu, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi

Avrupa Parlamentosu, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi
26 Kasım 2020 - 20:22 www.borsagundem.com

Avrupa Parlamentosu'nda KKTC'deki kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kararından vazgeçilmesi, AB Türkiye'ye yaptırım uygulaması ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması gibi taleplerin yer aldığı bağlayıcılığı olmayan bir tasarı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu, Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kararından geri dönülmesini, Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde çözümünü hedefleyen müzakerelerin yeniden başlatılmasını, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 'Türkiye'nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş'ta artan gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan acil ihtiyaç' başlıklı bağlayıcılığı olmayan ortak karar tasarısı kabul edildi.

TÜRKİYE KINANDI

Tasarıda kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması "Türkiye'nin yasa dışı faaliyeti" olarak nitelendirildi ve kınandı. Maraş'ın açılmasının adada ayrılığı artıracağı savunularak Maraş'ın statüsünün değişmemesi istendi.

Türkiye'den kararını geri alması, Türk askerini adadan çekmesi, Maraş'ı yasal sakinlerine 'geçici BM yönetiminde' devretmesi ve adanın nüfus yapısını değiştirmemesi istenen tasarıda Kıbrıs sorununun çözümünden sonra AB müktesebatının adanın tamamında uygulanmasının gerektiği belirtildi. Tasarıda çözümün sadece iyi niyet ruhu ve uluslararası hukuk uyarınca diyalog, diplomasi ve müzakereyle bulunabileceği, kalıcı çözümden bütün bölge ülkelerinin fayda sağlayacağı ifade edildi.

AB Konseyi'ne Türkiye'nin eylemlerine karşı birlik içinde kalınması ve Türkiye'ye yaptırım uygulaması çağrısı yapıldı. Yaptırımların yalnızca diyalog, samimi iş birliği ve sahada somut ilerleme olması durumunda uygulanmayabileceği savunuldu.

FEDERASYON VURGUSU

İki devletli, iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüm için Kıbrıs müzakerelerinin Crans-Montana'da kalınan yerden en kısa sürede yeniden başlamasına yönelik BM Genel Sekreteri'nin çağrısının vurgulandığı tasarıda, 'tek seçenek' olduğu savunulan bu tür çözüme destek yinelendi ve doğrudan müzakerelerin bir an önce başlatılması istendi. Ayrıca Türk makamlarının iki devletli çözüm kararından üzüntü duyulduğu kaydedildi.

Tasarıda Maraş'ın açılmasının mülkiyet sahipliğini değiştirmeyi hedeflediği, Maraş'ın iadesi umudunu baltaladığı iddia edildi ve bundan endişe duyulduğu kaydedildi. Ayrıca Türkiye'den "Maraş'ın yasal sakinleri" dışındaki kişileri buraya yerleştirmemesi istendi.

Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarının barış ve istikrar arayışlarının yanında olduğu belirtilen tasarıda, AB Komisyonu'na Kıbrıs Türk toplumuna yardımı öngören ikinci Yıllık Eylem Programı'nı hemen uygulaması ve Kıbrıslı Türk ve Rum toplumundaki sivil toplumu desteklemesi çağrısı yapıldı. Tasarıda ayrıca AB ve AB üyesi ülkelere Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için daha aktif rol oynamaları çağrısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 15 Kasım'da Maraş'ı ziyareti sırasındaki 'Maraş'ın açılması ve adanın kalıcı olarak ayrılmasına yönelik' açıklamalarından üzüntü duyulduğu belirtilen tasarıda, Türkiye'den tek taraflı adımlardan kaçınması istendi.

Tasarıya eklenen değişiklik teklifinde ise Kıbrıs Rum Kesimi'nin toprak bütünlüğüne destek vurgulandı ve AB ülkelerine, 'üçüncü ülkelerin adada Rum tarafı dışında bir devleti tanımasına' karşı çıkması çağrısı yapıldı.

Ada'da 2004 yılı Nisan ayında oylanan, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın adını taşıyan, Kıbrıs'ta Türk ve Rum taraflarının bağımsız bir Kıbrıs Devleti'nde bir araya gelmesini öngören Annan Planı'na Kuzey Kıbrıslılar büyük çoğunlukla 'evet' demiş, plana 'hayır' diyen Rumların hemen ardından AB'ye üye kabul edilmeleri KKTC'de büyük hayal kırıklığı yaratmıştı.

POLONYA MİLLETVEKİLLERİ TASARIYA KARŞI ÇIKTI

Oylamaya Avrupa Parlamentosu'ndaki Polonyalı milletvekillerinin çoğu katılmadı.

Parlamentodaki AB-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki'nin girişimiyle Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu (ECR) üyesi Polonyalı milletvekilleri oylamada yer almadı.

Czarnecki, sosyal medyada, "Ben ve ECR'deki Polonya delegasyonunda yer alan milletvekilleri, Maraş ile ilgili bu karar tasarını desteklemedik. Biz Türkiye ile daha fazla diyalog kurulmasından yanayız" ifadelerini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emekçi27 Kasım 2020 07:50

  Kttc federasyona girerse, ne Türklük kalır ne de din. Batılı modern bir toplum olur, arada kaynarlar

 • RAMO CANCAN26 Kasım 2020 23:30

  bize bir şey yapamazlar.hepsinin durum kötü.muhakkak bir kaç ülkeden veto gelecektir.blöf yapıyor bence.italya , ispanya, diğer ülkeler batmış durumdalar.

 • Sefer 26 Kasım 2020 23:05

  Yarın borsa yükseliş devam eder en az yüzde 1 üstü

 • Bedri26 Kasım 2020 22:23

  Eyyy avrupa sen reisi tanımadın mı. Ülkeyi satar yinede size boyun eğmez.

 • ZELİHA KARAKAŞLI26 Kasım 2020 21:54

  bizler krizlere karsı millet olarak bağışıklık kazanmış durumdayız.asıl sizler düşünün başlarınıza neler neler gelecek.ab yi yönetler kadar cahil yöneticiler yok .bunlar 30-50 sene sonrayı düşünemiyorlar.kuş uçtunmu elinde bir daha kafese dahi koyamazsınız.

 • demir ceyhan26 Kasım 2020 21:31

  Tasarı ilerlemeden önlemlerini geliştirmeli

 • Şimşek26 Kasım 2020 21:09

  Avrupa ülkeleri Türkiyeyi Libyada, Kıbrısta, Suriyede, Irakta, Azerbaycanda görmek istemiyor. Ortadoğuda ikinci İsrail olacak büyük Kürdistanı istiyor. Çin ve Rusyayı kuşatmak için Ortasyayı istiyor ama Nahçıvan üzerinden değil Macron uşağı Paşinyanın Rusyasız Ermenistanı üzerinden.  Libya tartışılır ama diğerleri Türkiye için hayati önemde. Kabul edilemez istekler. Kırılma yaşanıyor. Çin Avustralyanın yarım milyar dolar kömür yüklü 50 gemisini denizin ortasında bekletiyor. Amerika elektroniği Çinden Vietnama taşıyor. Kuzey Kutbunda petrol arayan Rus şirketlerine yaptırım uyguluyor. Türkiye gümrük birliğinden çıkarak dünya ülkeleri ile serbest ticaret anlaşmaları yapmaya çalışsın. Ortada Yunanistan Kıbrıs yok Almanya var. Bunlarla anlaşamayız. 

 • Adam26 Kasım 2020 20:56

  Evet turkıyeden para kacyar zendinlere ve onun yabancılara bızde yarın amborgo koyalım

 • Yorum26 Kasım 2020 20:52

  Ne oldu tutuştunuz mu yıllardır kktc nin haklarını görmezden gel sonrada yaptırım mı çok basit güya kktc hem AB de hemde AB de değil değil mi hemen kktc de bir referandum AB den ayrılık için ardından Bi Kıbrıs Türk cumhuriyeti devletinin ilanı böylece AB ile ayrılmış kendi kaderini tayin etmiş olur halkların kendi geleceğini kendisinin tayin etme özgürlüğü vardır AB de buna bişey diyemiyor sonrası sepeti koluna herkes kendi yoluna bunu Türkiye Cumhuriyeti kktc hemen karar verip referandum tarihini dünyaya ilan etmeli bu taktirde AB şapkayı önüne koyup düşünmeye başlar aksi halde tüm kibrine devam eder

 • Erol g.26 Kasım 2020 20:46

  BİZ HENÜZ TAM ÜYELİK KRİTERLERİNİ YERİNE GETİRMEDİĞİMİZDEN AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ ÜLKEMİZE SALDIRMAK IÇİN BAHANELER ARAMAYA BAŞLADILAR BİR an önce sarı olarak UÇAK ÜRETİMİNE BAŞLAMALI YILDA EN AZ 1000 BİN UÇAK ÜRETMELİYİZ

 • Türkoğlutürk30 Kasım 2020 17:38

  Cep telefonu üretiyordun 2000 lerde şimdi pil ithai

 • Bir yorum26 Kasım 2020 21:40

  Ne diyon len sen karanfilli?