E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAvrupa Merkez Bankası'nın temettü kararı borsaları düşürdü---

Avrupa Merkez Bankası'nın temettü kararı borsaları düşürdü

Avrupa Merkez Bankası'nın temettü kararı borsaları düşürdü
30 Mart 2020 - 12:40 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası bankalara temettü sınırlaması getirdi. Avrupa borsaları düştü. ABD vadeli endeksleri ise yükseliyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa bölgesindeki piyasa düzenleyicilerinin sonbahara kadar temettü ödemesi yapılmamasını tavsiye etmesi üzerine pazartesi günü gerçekleşen Avrupa bankalarındaki düşüş borsalara da sirayet etti.

Geçen hafta %6,1 yükselen STOXX Europe endeksi %1,19’luk bir düşüşle seyrediyor.

ING, KBC Group, UniCredit ve ABN Amro gibi önemli bankalar Avrupa Merkez Bankası'nın Ekim ayına kadar temettü ödenmemesi çağrısı sonrasında temettü ödeme önerilerini geri çektiler. ABN Amro ayrıca geçen hafta verdikleri önemli kayıpları nedeniyle ilk çeyrekte beklentilerinin olumsuz yönde olduğunu açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın borsaları düşüren açıklaması şu şekilde:

 "Temettü dağıtımlarından ve hisse geri alımlarından kaçınarak korunan sermaye; hane halklarını, küçük işletmeleri ve kurumsal borçluları desteklemek veya bu borçluların mevcut maruz kalınan kayıplarını absorbe ettirmek için de kullanılabilir"

 Avrupa Merkez Bankası'nın Başdenetçisi Andrea Enria bunun gibi olağanüstü dönemlerde temettü ödemelerine devam edilmesinin toplumsal olarak sorumsuzluk olacağını belirtmişti.

Avrupalı bankalar tarafında, Avrupa Merkez Bankası'nın geçici olarak sermaye tamponunun açılmasına izin vermesi ve sorunlu alacaklarla mücadele için daha fazla zaman tanımasıyla bir rahatlama yaşanmıştı.

Bununla birlikte birkaç banka, Avrupa Merkez Bankası'nın bu ayın başlarında kredi vermeye devam ederken olası kayıplara karşı sağlam ve güçlü kalmaya devam etme çağrısından sonra bile ödemeleri iptal ederek ya da erteleyerek rezervleri artırma çağrısına katıldı

Bunlar arasında yer alan Belçika'dan KBC Group ve İrlanda'dan Bank of Ireland Group yatırımcıların kar paylarını askıya alma kararı aldı. Avusturya'dan Bawag Group da temettü dağıtım teklifinin de oylanacağı Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan yıllık genel kurul toplantısını erteledi.

Koronavirüsün en çok etkilediği Avrupa ülkesi olan İtalya'da ise birçok banka Avrupa Merkez Bankası'nın çağrılarına uyarak hızla adımlar attı. Unicredit hisse başına 63 euro sent olarak öngörülen temettü dağıtımını askıya alırken, 467 milyon euroluk hisse geri alım planını da durdurdu. Intesa Sanpaolo da Avrupa Merkez Bankası'nın tavsiye kararını 31 Mart tarihli yönetim kurulu toplantısında değerlendireceklerini açıkladı. Banca Generali ve Banca Mediolanum da söz konusu sürece ilişkin ertelemeler duyurdular.

Sınırlı bir bölümü Avrupa Merkez Bankası'nın regülasyonlarına tabi olan İsviçreli UBS ise hisse başına 73 euro sentlik temettü dağıtımına devam etmeyi planlıyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın bankacılık regülatörüne göre Avrupalı bankalar temettü dağıtımının askıya alınması gibi düzenlemelerin desteğiyle ilave olarak 30 milyar euroluk sermayeye sahip olabilecekler.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)