E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAvrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak---

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak
12 Eylül 2019 - 12:16 www.borsagundem.com

Avrupa ekonomisinde yavaşlama sinyalleri var. Ayrıca enflasyonda toparlanma emareleri de yok. Üstelik ABD - Çin ticaret savaşı bitecek gibi görünmezken, Avrupa Merkez Bankası'nın faizde nasıl bir karar alacak...

Piyasalar, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomiyi canlandırmak için bazı adımlar atmasını bekliyor. Bankanın mevduat faizinde indirim yapması, aylık varlık alım programlarına yeniden başlaması, faiz oranlarını bu seviyede veya daha düşük seviyede tutacağına dair sözlü yönlendirmesini güçlendirmesini bekliyor.

ING Bank Merkez Bankası'ndan 20 baz puan faiz indirimi ve aylık 30 milyar euro'luk varlık alım programı açıklamasını bekliyor.

AMB'den her ne kadar teni bir varlık alım programı beklense de aralarında Almanya, Fransa, Hollanda Merkez Bankaları'nın Başkanları gibi bazı Avrupalı politika yapıcılar yeni bir varlık alım programına ihtiyaç olduğu konusunda şüpheliler..Bazı politika yapıcılar, Draghi'nin görev süresinin 31 Ekim'de dolacak olması nedeniyle uzun vadeli bir taahhütte bulunarak bir sonraki Başkan'ın elini kolunu bağlamak konusunda istekli değil.

CNBC'de yer alana habere göre Natixis'ten Dirk Schumacher yolladığı bir notta "Draghi'nin faiz indirimi ve varlık alım programını da kapsayan bir paket için Yönetim Konseyi'nde çoğunluk sağlayacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Nomura yolladığı notta bankanın faiz indirimi ve sözlü yönlendirme konusunda piyasayı hayal kırıklığına uğratmayacağını belirterek "Yönetim Konseyi varlık alım programı konusunda piyasada fiyatlanandan daha az cömert davranabilir" yorumunu yaptı.

BNP Paribas Ekonomisti Luigi Speranza "Parasal genişleme açıklanıp detaylar sonrasına bırakılabilir. Bu da Yönetim Konseyi'nin uzlaşıya varması için zaman kazandırır ve sonraki Başkan Christine Lagarde'ın kendi programını oluşturmasına izin verebilir" diye konuştu.

KARARIN PİYASAYA ETKİSİ

Berenberg Avrupa Ekonomisti Florian Hense Bloomberg HT'ye "parasal genişleme yapmaz ve herhangi bir sinyal vermezse piyasa bundan hoşlanmayacaktır." dedi.

Rabobank FX Strateji Direktörü Jane Foley de Bloomberg HT'ye "AMB'nin sözlü yönlendirmesini güçlendirmesini ve 10 baz puan indirim yapmasını bekliyoruz. Parasal genişleme programını da yeniden başlatabilir. Bu haberlerle euro'da gevşeme olabilir" diye konuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)