E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAvrupa, kongre baskınını affetmedi---

Avrupa, kongre baskınını affetmedi

Avrupa, kongre baskınını affetmedi
13 Ocak 2021 - 13:38 www.borsagundem.com

ABD'nin görev süresi dolmak üzere olan Dışişleri Başkan Yardımcısı Mike Pompeo, planlanan son Avrupa ziyaretinin Avrupa Birliği (AB) liderlerinin kendisiyle görüşmeyi reddetmesi sebebiyle iptal ettiğini duyurdu.

AB liderlerinin, Trump destekçilerinin 6 Ocak'taki Kongre baskınına tepki olarak Pompeo'yla görüşmeyi reddettiklerini Avrupalı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde Reuters, Pompeo'nun bu sebeple seyahatinin bir kısmını son dakikada iptal ettiğini yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Ocak'ta Pompeo'nun 13 Ocak'ta Brüksel'e iki günlük bir ziyarette bulunacağını duyurulmuştu. Açıklamada Pompeo'nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Belçikalı bakanlarla görüşeceği belirtildi. Brüksel'de AB liderleriyle görüşmeler ve Lüksemburg ziyareti de vardı.

Ziyaret resmen duyurulmadan önce, Lüksemburg yönetimi Kongre baskınından sorumlu tuttuğu Trump yönetiminden herhangi bir yetkiliye görüşmek istemediğini duyurdu. AB liderleri de benzer bir tutum alınca, Pompeo'nun turunun kapsamı daraltıldı.

Stoltenberg'le görüşeceği duyurulan Pompeo'nun NATO binasında kamuoyuna açık herhangi bir planı da olmayacak.

Pompeo ve Stoltenberg, Stoltenberg'in evinde bir yemek yiyecek.

6 Ocak'ta Trump'ın destekçilerine Kongre'ye yürüme çağrısı yaptığı konnuşmanın ardından çıkan olaylarda beş kişi hayatını kaybetmişti. Pompeo "şiddeti kınadığını" açıklasa da Başkan Trump'ın olaylardaki sorumluluğa dair bir ifade kullanmadı. Olayların ertesi günü, küçük ancak zengin NATO üyesi Lüksemburg'un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Trump için "suçlu" ve "piromanyak" ifadelerini kullanmıştı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanlığı, Pompeo'nun ziyaretinin olaylardan sonra iptal edildiğini doğruladı. Ancak AB, yorum vermekten kaçındı.

İran'a El Kaide suçlaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Avrupa ziyareti öncesi Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada ise İran'ı "El Kaide'nin yeni merkezi olmakla" suçladı. Ancak Pompeo bu iddiası için herhangi bir kanıt göstermedi.

Afganistan'da dağlarda saklanan El Kaide, bugün bunun aksine İran rejiminin kuvvetli koruması altında çalışıyor.

Açıklamanın ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter'da yaptığı paylaşımda "Küba'yı terör listesine almaktan İran'la ilgili kurmaca El Kaide iddialarına, Sayın 'yalan söyleriz, kandırırız, çalarız', felaketlerle dolu kariyerini daha fazla savaş kışkırtıcılığıyla acınası şekilde sonlandırıyor. Kimse aptal değil. 11 Eylül teröristlerinin tümü Bakan Pompeo'nun en sevdiği Orta Doğu ülkelerinden geldi, hiçbiri İran'dan değildi." ifadelerini kullandı.

Kasım 2020'de El Kaide'nin ikinci ismi Abdullah Ahmed Abdullah'ın (Ebu Muhammed el Masri) ABD'nin talebi üzerine İsrail ajanları tarafından Tahran'da öldürüldüğü haberleri çıkmış; İran bu iddiaları yalanlamıştı.

Pompeo, bu olayı hatırlatarak el Masri'nin 7 Ağustos'ta öldürüldüğünü teyit ettiklerini söyledi ancak daha fazla detay vermedi. Pompeo, El Kaide'nin İran'da olduğuna bazı isimlerinin "yabancı teröristler listesine" alınabileceğini söyledi.

ABD, SPK'sının başına Biden kimi getirecek?

ABD Genelkurmayı Biden'ı başkomutan ilan etti

ABD ekonomisi çöküşün eşiğinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)