E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAsya tatilde piyasalar rahatladı---

Asya tatilde piyasalar rahatladı

Asya tatilde piyasalar rahatladı
24 Ocak 2020 - 09:29 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin alıcılı açılış yapmaı beklentisi öne çıkarken destek ve direnç seviyeleri de inceleniyor

ECB başkanı Lagarde dünkü konuşmasında enflasyonda ılımlı bir artış olduğunu ve büyüme görünümünün istikrar kazandığını değerlendirirken, mali politikaların önemine bir kez daha değindi. 

Çin'de başlayan ve önemini koruyan virüs salgını ile Trump'ın Avrupa'yı ithal otomobillere vergi getirmekle tehdit etmesi küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Bugün küresel piyasalarda açıklanacak öncü PMI verileri açıklanacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler 
12:00 Euro Bölgesi - İmalat / Hizmet PMI Önem: Yüksek
17:45 ABD - İmalat / Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Ekim ayından itibaren güçlü bir yükseliş kaydeden küresel hisse piyasalarında, yeni bir hikâyenin bulunmaması ve virüs salgını nedeniyle risk iştahının baskılanmasına bağlı olarak son günlerde kâr satışları etkili oldu. BIST-100 Endeksi dün günü %0,17'lik düşüşle 122.540 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı seyir izliyor.

Asya piyasalarında yatay bir seyir izlenirken başta Çin olmak üzere bazı borsalar tatil nedeniyle işlem görmüyor. Avrupa borsalarının güne alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,93 - 5,94 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,93'lü seviyelerden işlem görmekte.

BIST- 100 Endeksi'nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Çin'deki virüs salgınına yönelik endişeler devam ediyor. Buna karşın Çin dahil Asya piyasalarının önemli bir kısmının tatilde olması nedeniyle bugün piyasalar üzerindeki baskı hafiflemişe benziyor. 
Teknik olarak endeksler yükseliş trendini korusa da küreselde ve yerelde yeni beklentiler bulunmakta zorlanılması son günlerde endekslerde konsolidasyona neden oluyor. Önceki günlerde de bahsettiğimiz üzere teknik indikatörlerde bir süredir negatif uyuşmazlıkların görüldüğü BIST-100 Endeksi'nde kısa vadede 121.500 desteği takip edilecek olup, buraya kadar olacak geri çekilmeler düzeltme hareketi olarak izlenebilir. Tepki alımlarında ise 123.000 - 123.800 ve tarihi zirvenin bulunduğu 124.537 seviyesi direnç konumunda bulunmaktadır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)