E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsalarında pozitif hava---

Asya borsalarında pozitif hava

Asya borsalarında pozitif hava
18 Ocak 2022 - 08:04 www.borsagundem.com

Asya hisse senetleri genellikle yükseldi, Japonya Merkez Bankası faizlerde beklentilere paralel olarak değişikliğe gitmedi. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde çoğunlukla yükseldi.

Japonya Merkez Bankası toplantısı faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi eksi yüzde 0.1 olarak korudu, fakat enflasyon beklentilerin ılımlı şekilde yükseldi. Merkez Bankası, Japonya'nın finansal sisteminin bir bütün olarak istikrarlı olduğunu, tüketici enflasyonunun BOJ'un hedefine doğru büyük olasılıkla kademeli şekilde hızlanacağını belirtti.

BOJ 2023 mali yılı için büyüme beklentisini yüzde 1.3'ten yüzde 1.1'e revize etti.

Ülkede Nikkei 225 Endeksi, yüzde 0.84 yükseldi, Topix Endeksi ise yüzde 0.5 arttı.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi, yüzde 0.48 yükseldi.

Çin ana karasında da endeksler pozitif bölgede seyretti. Şanghay Bileşik ve Shenzen endekslerinde kazanımlar hakim.

Çin'de 24 saatte 127'si yurt içi kaynaklı 171 Kovid-19 vakası belirlendi.Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ve şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Avustralya Borsası yataya yakın pozitif. Güney Kore'de ise endeks dalgalı seyrediyor.

BOJ ultra gevşek para politikasını değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği para politikası toplantısında 2022 ve 2023 mali yılları için enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Ancak enflasyonun 2022 ve 2023 yıllarında da yüzde 2 hedefinin altında kaymaya devam edeceğini öngören BOJ ultra gevşek para politikasını devam ettirme kararı aldı.

Gösterge faiz oranını piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde -0,10 seviyesinde tutan BOJ, uzun vadeli faiz oranlarını yüzde 0 seviyesinde tutma taahhütünü de tekrarladı.

Yayınladığı çeyrek dönem ekonomik görünüm raporunda, 1 Nisan'da başlayacak 2022 mali yılı için çekirdek enflasyon tahminini yüzde 0,9'dan yüzde 1,1'e çıkaran BOJ, 2023 mali yılı beklentisini de yüzde 1,0'dan 1,1'e yükseltti.

Ekim ayında yayınladığı raporda fiyat görünümü için risklerin aşağı yönlü olduğunu ifade eden BOJ, bugünkü raporda, "Fiyatlar için riskler genel olarak dengeli" ifadelerinin kullandı.

BOJ ayrıca, Japon ekonomisi için büyüme tahminlerini de revize etti. 31 Mart'ta sona erecek cari mali yıl için büyüme tahminini, pandeminin etkisi ile yaşanan arzı sıkıntılarını işaret ederek yüzde 3,4'ten yüzde 2,8'e indiren BOJ, 2022 mali yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 2,9'dan 3,8'e çıkardı. 2023 mali yılı için yüzde 1,3 olan büyüme tahmini ise yüzed 1,1'e revize edildi.

Borsada üç farklı kategoride önde çıkan hisseler

 

Avrupa borsaları haftanın ilk gününü kazançla tamamladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)