E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsaları yükseliyor---

Asya borsaları yükseliyor

Asya borsaları yükseliyor
01 Aralık 2020 - 08:10 www.borsagundem.com

Çin'in imalat sektörüne yönelik açıklanan veriler Asya piyasalarında risk iştahını destekledi. Japonya'da Nikkei endeksi 29 yılın zirve seviyelerini yeniledi.

Çin'den gelen ekonomik veriler Asya endekslerinde alıcılı bir seyir izlenmesine neden oldu. Wall Street'te de dün yaşanan düşüşün ardından bugün ABD vadeli endekslerinde yükseliş yaşanıyor ve Asya borsalarında da güçlü alımlar var.

Dün Wall Street'te endeksler Trump yönetiminin Çin'in önde gelen iki şirketi SMIC ve CNOOC'u kara listeye almasının ABD-Çin ilişkilerini daha da gereceği endişeleri ve NAR'ın ABD'de bekleyen konut satışlarının Ekim'de yüzde 1,1 düştüğünü açıklamasının etkisi ile düşmüştü. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,91, S&P 500 yüzde 0,46 düşüşle kapanırken, Nasdaq 100 ise Moderna'nın desteği ile güne yüzde 0,08 artıda tamamlamıştı.

Bu sabah ise başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinden gelen olumlu imalat PMI verileri, COVID-19 aşılarının 2021'de global ekonomide güçlü büyümeyi sağlayacakları yönündeki beklentilerin yarattığı iyimserlik, Asya borsalarını ve ABD vadeli endekslerini yukarı taşıdı.

Çin'de resmi imalat PMI verisinin ardından Caixin imalat PMI verisi de ülkedeki toparlanma ivmesinin devam ettiğini gösterdi.

Caixin imalat PMI Kasım'da 54,9 olarak kaydedildi. Kasım'da kaydedilen 54,9 seviyesi son 10 yılın en yüksek seviyesi oldu. Ekim ayında Çin Caixin imalat PMI 53,6 olarak gerçekleşmişti.

Hafta başında gelen resmi imalat PMI verisi de 3 yılın zirvesine çıkarak Çin'den gelen güçlü toparlanma sinyallerine yenisini eklemişti.

Resmi istatistik kurumunun açıkladığı imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım'da 52,1 olarak gerçekleşti.

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi şu sıralarda 268 puan, yüzde 0,90 artıda. S&P 500 vadeli endeksi 34 puan, yüzde 0,94 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 109,5 puan, yüzde 0,89 yukarıdalar.

Asya borsalarına baktığımızda ise Nikkei 225 Endeksi 26.852 puan ile Nisan 1991'den bu yana görülen en yüksek seviyesini gördü. Şu sıralarda düne göre yüzde 1,47 artıda.

Seul'de Kospi yüzde 1,42 yükselirken, Hong Kong'de Hang Seng endeksi yüzde 0,93 artış gösterdi.

Shanghay Bileşik Endeksi de düne göre yüzde 1,31 yukarıda.

ABD borsaları kâr satışlarıyla günü ekside kapadı

Avrupa borsaları kar satışlarının ardından düşüşle kapandı

Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının devir işlemi tamamlandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)