E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsaları Fed beklentileriyle karıştı---

Asya borsaları Fed beklentileriyle karıştı

Asya borsaları Fed beklentileriyle karıştı
31 Ocak 2023 - 08:06 www.borsagundem.com

Asya-Pasifik borsaları, yatırımcıların bir dizi ekonomik veriyi ve Fed’in olası bir faiz artırımını sindirmesiyle salı günü karışık işlem gördü.

Asya borsaları Fed’in olası bir faiz artırımını sindirmesiyle salı günü karıştı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,93 düştü. Çin'in resmi imalat PMI'si büyümeyi daralmadan ayıran 50 puanın üzerinde 50,1 olarak bildirdiğinden, Anakara Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,39 düştü ve Shenzhen Bileşeni yüzde 0,64 düştü.

Avustralya'da S&P/ASX 200, yatırımcıların Aralık ayı perakende satış verilerini beklemesiyle yüzde 0,33 yükseldi. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi düz çizginin biraz üzerinde işlem gördü ve Japonya'nın Aralık ayı için beklentilerle uyumlu olarak yüzde 2,5'lik bir işsizlik oranı bildirmesiyle Topix yüzde 0,28 arttı.

Güney Koreli gösterge Kospi yüzde 0,4 düşerken Kosdaq, Güney Kore'nin Aralık ayındaki yıllık sanayi üretimi yüzde 7,3'lük bir düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 0,72 düştü.

Uluslararası Para Fonu ayrıca 2023 için küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti, ancak daha yüksek faiz oranları ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin muhtemelen faaliyet üzerinde baskı oluşturacağı konusunda uyardı.

Avustralya'da tüketici güveni hafif toparlandı

Avustralya'da tüketici güveni, hafta sonuyla birleşen 4 günlük tatilin olduğu dönemde artış gösterdi.

ANZ-Roy Morgan tarafından haftalık olarak hesaplanan tüketici güven endeksi 0,9 puan artarak 86,8 seviyesine geldi.

Tüketici güveninde bu haftaki artışın itici gücü, temel ev eşyalarını satın almak konusunda iyi/kötü bir zaman olup olmadığına ilişkin biraz daha olumlu bir görüş verilmesi oldu.

Bu ardışa rağmen tüketici güveni geçen yılın aynı döneminde görülen 101,8 puanın 15,0, 2022 haftalık ortalaması olan 88,7 puanın 1,9 puan altında bulunuyor.

Çin'de ekonomik aktivite ocak ayında büyümeye geri döndü

Çin'de ekonomik aktivite, KOVID-19 terdbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte Ocak ayında büyümeye geri döndü.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan resmi imalat PMI Ocak ayında, Aralık ayındaki 47,0 puandan, 50,1 puana yükseldi. Ekonomistler ise imalat PMI'nın 48,0 puanda kalarak daralmaya işaret etmeye devam etmesini bekliyorlardı.

Hizmetler sektöründeki aktiviteyi ölçen imalat dışı PMI, Ocak ayında imalat sektörüne göre çok daha güçlü bir büyüme ortaya koydu. Ekonominin yeniden açılması ile imalat dışı PMI Aralık ayındaki 41,6 puandan 54,4 puana çıktı.

İmalat PMI ve imalat dışı PMI, Eylül ayından bu yana 50 puan olan başa baş seviyesinin altında kalarak ekonomik aktivitede daralmaya işaret ediyorlardı.

Resmi bileşik PMI da Ocak ayında Aralık ayındaki 42,6 puandan 52,9 puana yükseldi.

Caixin tarafından hazırlanan ve daha çok küçük şirketleri ve sahil bölgelerini merkezine alan imalat PMI 1 Şubat'ta açıklanacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)