E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsaları beklentileri karşılamayan veriler ile geriledi---

Asya borsaları beklentileri karşılamayan veriler ile geriledi

Asya borsaları beklentileri karşılamayan veriler ile geriledi
15 Eylül 2021 - 08:05 www.borsagundem.com

Asya Pasifik hisse senetlerinde haftanın üçüncü işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izleniyor

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri haftanın üçüncü işlem gününde Çin'den gelen perakende satışlar verisinin beklentilerin oldukça altında kalması ile geriledi.

Çin ana karasında Şanghay Bileşik Shenzen Endeksleri hafif geriledi.

Japonya'da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri geriledi, Güney Kore'nin Kospi ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksleri de düştü.

Perakende satışlar Ağustos ayında yüzde 2,5 yükselerek yüzde 7 yükseliş beklentilerini karşılamadı. Sanayi üretimi ise yüzde 5,8’lik beklentilere karşın yüzde 5,3 arttı. İşsizlik rakamlarında herhangi bir değişme gözlenmezken sabit varlık yatırımları yılın ilk sekiz ayında beklentilere paralel gerçekleşti.

Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışlarda büyüme Ağustos ayında ciddi yavaşlama gösterdi. Ağustos ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 arttı ve bu Temmuz 2020'den bu yana görülen en zayıf büyüme oranı olarak kayıtlara geçti.

Çin'de yeni inşaat başlangıçları 8 aydır ilk kez düşüş gösterdi. Pekin’in konut spekülasyonunun önlemeye ve konut geliştiricilerinin finansman kaynaklarına yönelik tedbirleri sıkılaştırması sonuç verdi. Ocak-Ağustos döneminde inşaat başlangıçları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı. Yılın ilk 7 ayında yüzde 0,9 düşüş yaşanmıştı.

Japonya'da imalatçıların ekonomiye olan güvenleri, Kovid-19 salgının önüne geçmek için uygulanan olağanüstü hal tedbirlerinin etkisi ile Eylül ayında son 5 ayın en düşük seviyesine indi. Reuters tarafından aylık olarak hazırlanan ve BOJ'un çeyrek dönemlik Tankan araştırması ile yüksek korelasyon gösteren imalat sektörü güven endeksi Eylül ayında Ağustos ayındaki 33 puandan 18 puana geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi de Eylül'de 5'den -2'ye düştü.

Çin'in Londra Büyükelçisi'nin İngiliz Parlamentosu'na girişi yasaklandı

ABD borsaları iyi gelen enflasyon verisine rağmen düştü

ABD'lilerin gelirleri 2020'de yüzde 2,9 azaldı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)