E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAşı haberleri piyasaları destekliyor---

Aşı haberleri piyasaları destekliyor

Aşı haberleri piyasaları destekliyor
02 Temmuz 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende ekonominin açılması sonrası piyasalarda toparlanmanın devam ettiğine işaret ediliyor

Dün, Oxford tarafından geliştirilen aşının insanlı denemelerinde başarılı olduğu bilgisi paylaşıldı. Ayrıca gün içerisinde Pfizer ve BioNTech’in aşının ilk klinik verilerinde pozitif sonuçlar gösterdiği değerlendirildi. Gelen bu açıklamalar sonrasında ikinci dalga ihtimali ile baskı altında kalan piyasalara gelişmelerden pozitif destek buldu.

Dün akşam ABD piyasaları günü karışık bir seyirle tamamladı. Bu sabah Asya piyasalarında ise alıcılı bir tablo izlenmekte ve vadeliler cephesinde de pozitif bir hava takip ediliyor. Ons altın ise 1780$ seviyesini aşmasına karşın aşı haberleri sonrasında gelen satış baskısı ile 1760$ seviyesine kadar geri çekildi. Bu sabah kıymetli metal 1765$ seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatlarında ise bu sabah primli bir görünüm var. Dün akşam DOE tarafından gelen resmi petrol stoklarında 7,2 milyon varil azaldı. Hafta içerisinde gelen stok verilerindeki düşü petrol fiyatlarını destekliyor. Ayrıca ABD cephesinden gelen güçlü veriler ekonominin açılması sonrası toparlanmanın devam ettiğine işaret etmesi ile talep artışına yönelik beklenti petrol fiyatlarını destekledi. Bugün ABD’den gelecek TDİ verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Yurtiçi piyasalarda ise dün haziran ayının ilk veri imalat PMI olarak takip edildi. Bir önceki ay 40,9 olan imalat PMI verisi 53,9 seviyesine yükseldi. 50 eşik seviyesini aşan PMI datası büyümeye işaret etti ve rapor içeriğinde toparlanmanın kuvvetli şekilde oluştuğu görüldü. Dün endeks güne pozitif başlangıç sonrasında gelen satışların etkisi ile 115.315 seviyesinden %1,04 aşağıda kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi ise 24,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Kur cephesinde ise anlık olarak 6,85 atında bir fiyatlama izleniyor. Bu seviyenin altındaki kalıcı duruşu düşüş eğiliminin oluşması adına kritik olacak. Bugün yurtiçinde majör bir veri bulunmuyor. Yurtdışı veri takvimi bugün kurun seyri açısından da önemli. Diğer yandan siyaset cephesinde Almanya ziyareti, vaka eğilimi ve Yurtdışı ile kurulacak temaslar sonrası gelecek açıklamaların TL varlıklar nezdinde kritik olduğunu belirtelim. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)