E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAşı beklentileri ve olumlu veriler ile global piyasalar olumlu---

Aşı beklentileri ve olumlu veriler ile global piyasalar olumlu

Aşı beklentileri ve olumlu veriler ile global piyasalar olumlu
02 Temmuz 2020 - 09:10 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde BIST 100 Endeksi'nin yurtdışı borsalara paralel hafif alıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor.

BIST 100: Endekste dün 117.500 direncine doğru gelen kar satışları etkili olurken, bu sabah itibariyle Asya piyasalarına paralel olarak olumlu seyir bekliyoruz. 115.500 üzerinde 116.800 direnç konumunda…

TL Bonolar: TL tahvil faizlerinde kar satışları sonrasında yatay bir seyir var, piyasanın enflasyon verisini beklediğini görüyoruz. Yıllık enflasyonun %12 seviyesi üzerine gelmesi beklenmekte…

USD/TL: Dolar kuru iki haftadır yatay seyir içinde, 6,85 seviyesinin altına sarkma çabası var. 6,80 ilk planda destek konumunda. Yukarıda ise 6,92 direnç olarak geçerli…

EUR/USD: 1,12 seviyesi civarı gerçekleşen dip oluşumu sonrası hareketin ilk planda 1,1270 direncine doğru devam ettiğini görüyoruz. Bu seviye üzerinde 1,1330 sonraki direnç konumunda…

Günün Öne Çıkanları:

Petrol ham petrol stoklarında görülen düşüş ile beraber yükselişini sürdürmekte…
ABD'de ISM imalat endeksi son 14 ayın zirvesinde…
ABD'de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak, beklenti 3 milyon artış…
Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 477 düzeyinde. Global piyasalarda karışık geçen ABD seansı sonrası Asya'da toparlanma var.

Aşı konusunda yaşanan olumlu gelişmeler ve başta ABD'de olmak üzere iyi gelen ekonomik veriler ile risk iştahı yüksek. TL varlıklarda da dün yaşanan kar satışlarının ardından toparlanma görülmesi beklenebilir.

ABD'de aşıya yönelik gelişmelerin etkisiyle bu sabah Asya borsaları olumlu seyir izlerken, ABD vadeli endeks kontratları hafif yükseliş gösteriyor. BIST 100 Endeksi'nin yurtdışı borsalara paralel hafif alıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. 115.500'ün üzeri yeniden 116.800 direncine yönelim açısından öne çıkıyor. 114.500 destek olup, bu seviye üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir.

Fed toplantı tutanakları sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,67 düzeyinde. Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk priminde sınırlı düşüş var. Eurobond piyasasında kısmi yükseliş görülebilir. TL tahvil faizlerinde ise mevcut seviyeler korunabilir, gösterge tahvilde %9,50 ve 10 yıllık tahvilde de %12 bileşik faiz seviyesi destek konumunda.

Risk iştahında kıpırdanma ile dolar endeksi 97 seviyesine doğru gerilerken, EUR/USD paritesinde 1,1270 ve GBP/USD paritesinde 1,2530 direnç konumunda. İçeride ise oldukça sakin bir seyir izleyen dolar kurunda hafif düşüş var, 6,85 altında 6,80 destek konumunda. Euro kurunda ise 7,80 direnç seviyesidir.

Stok verilerinde düşüş ile petrol yükselişte, Brent petrol 42 dolar varil seviyesinde. Altın ons fiyatlarında sekiz yılın zirvesi sonrasında kısmi kar satışları var, 1765 civarı denge arayışı görülebilir. Gram TL bazında ise 385 seviyesi üzerinde 392 direnç olarak geçerli.

BIST 100 Endeksi'nin kısa vadeli teknik görünümü 114.500 desteği üzerinde olumlu. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)