E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAsgari ücrette zam maratonu başlıyor: 3 farklı senaryo---

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: 3 farklı senaryo

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: 3 farklı senaryo
03 Aralık 2023 - 17:01 borsagundem.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapılacağını açıkladı. Peki, yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak? İşte senaryolar...

Milyonlarca çalışanın gözü 2024 yılında alacakları asgari ücret tutarında. İşçi ve işveren temsilcileri bir kez daha aynı masada buluşacak. Asgari ücretin ilk toplantısı 11 Aralık'ta olacak ve toplamda 4 toplantı yapılacak. Sonucu ise aralık sonunda duyurulacak. CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve Kameraman Bilal Söyleyenoğlu, Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz'a sordu. İşte olsı senaryolar:

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Peki, asgari ücrette olası senaryolar neler? Uzmanların üç farklı senaryosunda işçi, ocak ayında ne kadar bir ücret alabilecek? Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, "Eğer yıl sonu enflasyon yüzde 62 olursa son 6 ayda yüzde 35'lik bir rakamla 11 bin 402 liradan 15 bin 422 liraya, yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa yüzde 37'lik zamla 15 bin 708 liraya, yıl sonu enflasyonu yüzde 68 olursa da yüzde 40'lık zamla 15 bin 992 lira çıkmış olacak" dedi.

Kasım ve aralık enflasyon verisi asgari ücretin belirlenmesinde etkili olacak. Çıkacak enflasyon verisine bir de refah payı eklenecek.

Enflasyon ile mücadelede iki kez belirlenen asgari ücret, 2024 yılı için tek seferlik değerlendirilecek ve açıklanan rakam tüm yıl geçerli olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

 

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması

 

Asgari ücret için ilk toplantı tarihi belli oldu!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • sözün özü03 Aralık 2023 19:23

     Toplantıda çay. börek. pasta: çalışanlar yasta............... NEYİ KONUŞACAKLAR Kİ..... HAVANDA SU DÖVME FASLI BAŞLIYORRRRRRRRRR............ Koyunun canı Kasabın insafına kalmış  bir düzende yaşıyorrrrrrrrruuuuuuuuuzzzzzzzzzzz........

  • VT03 Aralık 2023 19:02

    Muhteşem ! sendika başkanının bile başlangıç kriteri açlık sınırındaki rakam olmuş, yazıklar olsun.Sabaha kadar konuşsalar ne yazar.Rakamı bir kişi istediği gibi belirleyecek.

  • borsacı03 Aralık 2023 17:17

    kimse hayal görmesin ama verecek neyi var ülkenin bütçesi vekil maaşlarını ödemeye ancak yetiyor çünkü omlar 3.4 yerden maaş alıyor askeri ücretliye kalmıyor.