E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAsgari Ücret Komisyonu Cumhurbaşkanlığına bağlandı---

Asgari Ücret Komisyonu Cumhurbaşkanlığına bağlandı

Asgari Ücret Komisyonu Cumhurbaşkanlığına bağlandı
06 Aralık 2018 - 14:05 www.borsagundem.com

DİSK tarafından yapılan açıklamada ''Asgari Ücret Komisyonu doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlandı'' denildi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından Asgari ücretbelirleme toplantılarına ilişkin yapılan değerlendirmede, "Komisyon doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlandı" ifadesi kullanıldı.
Konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 asgari ücret tutarını belirlemek üzere bugün (6 Aralık 2018) ilk toplantısı yaptı. 

Türkiye'de asgari ücret üçlü bir mekanizma olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyonda beş hükümet, beş işveren ve beş işçi temsilcisi yer alıyor. İşçi ve işveren temsilcileri en çok üyeye sahip üst sendikal kuruluşlar tarafından saptanıyor. (işçi temsilcileri Türk-İş işveren temsilcileri ise TİSK tarafından). Komisyonda DİSK ve diğer konfederasyonlar yer alamıyor. 

Böylece işçilerin önemli bir bölümü komisyonda temsil edilmiyor. 

Komisyon kararları kesin nitelikli olup itiraz edilemiyor. Toplu pazarlık sürecinde olduğu gibi uyuşmazlık prosedürü işlemiyor.

KOMİSYON DOĞRUDAN CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLANDI

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısında geçtiğimiz aylarda sessiz sedasız bir biçimde önemli bir değişiklik yapıldı. Komisyon 10 Temmuz 2018'de yayımlanan 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) ile İş Kanunu'ndan çıkartılarak Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içindeki idari kurul, konsey ve komisyonlar arasına alındı. Böylece komisyon doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlanmış oldu.

Komisyonun neden İş Kanunu sistematiği dışına çıkarıldığına ilişkin bir gerekçe kamuoyu ile paylaşılmadı. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Cumhurbaşkanlığı teşkilatı içine alınması CBK ile komisyonun yapısının değiştirilmesine olanak tanımaktadır. Komisyon İş Kanunu kapsamında kalsaydı değişiklikler TBMM tarafından kanunla yapılabilecekti. Oysa şimdi komisyonun yapısı Cumhurbaşkanı tarafından tek başına değiştirilebilecektir."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yiğit 09 Aralık 2018 17:59

    Kendilerine yaptıkları zam ortada,işçiye kendilerine yaptıklarından az yaparlarsa cevabı mart ayında alırlar artık yeter

  • erol g.06 Aralık 2018 15:00

    SON BİR YILDA DÖVİZ SEPETİ/KURLARI NR KADAR ARTTI İSE ASGARİ ÜCRET DEĞERİNİ KORUMUŞ OLSUN % 40-50 ARASI ARTIŞ NORMAL SAYILMALI/SAYILIR % 40 tan daha azı yetersiz % 50 DEN FAZLASI ASGARİ ÜCRETLİLERDE MEMNUNİYET YARATIR