E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriAselsan ile Şişecam güçlerini birleştiriyor---

Aselsan ile Şişecam güçlerini birleştiriyor

Aselsan ile Şişecam güçlerini birleştiriyor
24 Ocak 2019 - 08:51 www.borsagundem.com

ASELSAN ile Şişecam Topluluğu, ortak projeler geliştirmek üzere birlikte çalışacak

ASELSAN ile Şişecam Topluluğu, ASELSAN’ın savunma sanayine yönelik projelerinde kullanılacak standartlarda malzemelerin temininin yanı sıra ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında çözümler geliştirmek üzere iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokol kapsamında Şişecam Topluluğu ve ASELSAN, faaliyet alanlarındaki köklü geçmişlerinden gelen imkan, yetenek ve deneyimlerini birleştirerek yerli ve milli çözümler üretmek hedefiyle birlikte çalışacaklar.

Ortak çalışmalar için zemin yaratılması hedefiyle ASELSAN Macunköy tesislerinde gerçekleşen iş birliği protokolü imza törenine ASELSAN‘dan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün ile Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş, Şişecam Topluluğu’ndan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman ile Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik katıldı.

En az iki yıl geçerli olacak ve ön çalışma ve prototiplerin üretilmesi olmak üzere iki fazda gerçekleştirilecek iş birliği kapsamında, milli tankımız için periskop camları başta olmak üzere
ASELSAN’ın geliştireceği çeşitli teçhizatlarda kullanılmak üzere çok çeşitli cam ve cam seramik malzemeler geliştirilmesi hedefleniyor. Söz konusu malzemelerin, kullanılacağı teçhizatın ihtiyacına göre termik şoka dayanıklı, mukavemeti yüksek ve konvansiyonel camlardan farklı optik performanslara sahip olması planlanıyor. ASELSAN tarafından kullanılacak bu ürünlerin kompozisyonlarının Şişecam tarafından geliştirilmesi, hammaddeden başlayarak tüm aşamalarda yerli ve milli olarak üretilmesi hedefleniyor.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, törende yaptığı konuşmada, Türkiye için değer yaratmayı sürdürdüklerini vurgulayarak,“1935 yılında ülkemizin cam sanayini kurmak ve geliştirmek misyonuyla kurulan Topluluğumuz, aradan geçen 80 yılı aşkın sürede dünyada kendi alanında söz sahibi konuma gelmiş ve köklü geçmişinin her aşamasında ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmüştür. Bugün üç kıtada 13 ülkede 43 tesisle üretim faaliyetlerini yürüten Topluluğumuz, dünyanın, cam ev eşyasında en büyük üçüncü, cam ambalajda ve düzcamda ise en büyük beşinci üreticisi konumundadır. Dünyanın 10 büyük soda üreticisinden biri olmamızın yanı sıra krom kimyasallarında ise dünya lideriyiz. 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla başladığı faaliyetlerini geliştirerek, bugün uluslararası ölçekte bir firma haline gelmiş olan ASELSAN ile iş birliği için attığımız imzayı bu açıdan çok anlamlı buluyorum. Bu iki köklü kuruluşun, faaliyet alanlarında sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimleri sayesinde, birlikte önemli projelere imza atacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Önceliğimiz milli ve yerli çözümlerle savunma alanında ülkemiz ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. ASELSAN’da şu anda eş zamanlı olarak yürütülen 400’ün üzerinde proje var. Bunların bir kısmı kamuoyunda da bilinen büyük projeler, bir kısmı ise güvenlik güçlerimizin ihtiyacına binaen başlanan özel projeler. Yurt içinde geliştirilmiş olan veya geliştirilebilecek her yetenekten azami ölçüde yararlanmak istiyoruz.

Çok ciddi bir mühendislik kabiliyetine sahibiz. Askeri sistemlerden sivil sistemlere, çok geniş bir yelpazede ürünler ve sistemler üretiyoruz. Otoyollarda ücret toplama sistemlerinin neredeyse tamamı bizim. Enerji alanında yenilenebilir enerji sistemleri için güç sistemleri üretiyoruz. Bunlarla birlikte şimdi sağlık sektöründe özellikle X-Ray ve MR cihazlarının üretilmesi konusunda çalışmalarımız var. Bu sektörlerde bizimle birlikte çalışacak ve üretecek tüm şirketlerle iş birliğine özel bir önem veriyoruz.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 22,84
En Yüksek: 23,12
En Düşük: 22,80
Değişim -0,87 %
FK: 10,18
PD / DD: 2,18
İşlem Hacmi 330.939.447
Toplam Adet: 14.394.615
Ağırlıklı Ort.: 22,99
YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KILIÇ24 Ocak 2019 20:56

  vatana millete hayırlı işler yaparda kazanan TÜRKİYE OLUR.

 • MUSTAFA24 Ocak 2019 17:34

  cama şekil mi vereceklermiş beraber

 • Esra24 Ocak 2019 18:31

  Yok, anacım. Savunma sanayine şekil verecekler.

 • South Park 24 Ocak 2019 16:04

  Aselsan biraz yavaş ama artıyor inşallah 25 üzeri kapanışla yarın 26 olacaktır

 • poyraz24 Ocak 2019 13:55

  Selam  arkadaşlar sabırlı  olan  kazanaçak oki sen  açıga  sat alaçak  var  3  gündür  açıga  satışlar  var  onlar  gibi  senide  hizaya  sokarız  gel  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D 

 • Borsacı Baba24 Ocak 2019 13:01

  Hükümet Xray ve Emar cihazlarında ihale aşamasında yerli üretim zorulunlulu getirişe ve getirecektir. Aselsan tüm sağlık bakanlığının ihityacını karşılayabilir.Bu iş yıllık 2-3 milyar usd ciro getirebilir.

 • Ekru24 Ocak 2019 12:40

  Ben sabırla Aselsan tarafından üretilecek olan ve sağlık sektöründe kullanılacak Emar ve X ray cihazlarının bitmesini bekliyorum. Yıllık 3 milyar USD olan sektör büyüklüğünün yarısını Aselsan alabilse yıllık ciroya 1,5 milyar usd katkı yapar.

 • Misafir24 Ocak 2019 12:52

  Bu emar cihazları ne zaman çıkar ki. 6 ay önce haber yapmışlardı. ütetimi hangi aşamada ancak 2018 yılı faaliyet raporunda açıklanır. Bizde merakla bekliyoruz bu yeni emar cihazlarının çıkmasını. Bakalım sağlık bakanlığı yerli şartını zorunlu tutarsa tüm hastahanelere ürünleri aselsan satar.

 • ...24 Ocak 2019 12:35

  eee yenı fırma kursunlarda yine alalaım.. bekleriz biz nobetçi misalı :D zarar olmaz kar olmaz neyse

 • cimri24 Ocak 2019 11:16

  Türkiyede sadece Şişe cam tarafından üretilen karbon elyaf camlar savunma sanayinde kullanılmaktadır. Bu sayede Aselsan ürünü ithal etmemiş olacaktır.

 • Okie Dokie24 Ocak 2019 11:00

  Bu haber hiç hoşuma gitmedi. Aselsan ve SİSE'yi açığa satacağım.

 • Rize li24 Ocak 2019 23:32

  Şarlatan