E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAselsan'ın halka arzına fonların büyük ilgisi var---

Aselsan'ın halka arzına fonların büyük ilgisi var

Aselsan'ın halka arzına fonların büyük ilgisi var
18 Mayıs 2018 - 10:58 www.borsagundem.com

Aselsan’ın halka arzı dış dünyada büyük ilgi uyandırdı. Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün, 7.5 milyar dolarlık imzalanmış sözleşmesi bulunan şirketin arzına Körfez’den Batılı fonlara kadar büyük ilgi olduğunu söyledi

Türkiye'nin askeri elektronik alanındaki en büyük şirketi olan Aselsan, ikincil halka arzından umutlu. Halka arzdan gelecek paranın yüzde 30'unu yerli ya da yabancı şirket alımına ayırmayı planlayan Aselsan'a, Körfez bölgesi ve Avrupalı fonlardan büyük ilgi var. İki hafta önce Aselsan'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlük görevine atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, planlarını gazetecilere anlattı.

Halen 7.5 milyar dolarlık siparişe bağlanmış sözleşmeleri olduğunu söyleyen Görgün, "Bünyemizde 5 bin mühendis çalışıyor. Ürettiğimiz teknolojiyi KOBİ seviyesinde alt yüklenicilere ürettiriyoruz" dedi. Görgün, yüzde 15 hissesinin halka açılacağı ikincil halka arz sonrası 1 milyar liralık bir gelir beklendiğini bunun yüzde 40'ının da Ar-Ge'ye ayrılacağını belirtti. Aselsan'ın, kuruluşunun 43'üncü yılında dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi içinde 57'nci sıraya yükseldiğini söyleyen Görgün, şirketin geçen yıl brüt kârının 923 milyon TL iken, 2017 brüt kârın 1 milyar 355 milyon TL'ye, net kârın ise 1 milyar 388 milyon TL'ye ulaştırdığını söyledi. Görgün, kurumun Türkiye'nin savunma sanayii Ar-Ge'sinin yüzde 33'ünü tek başına yaptığını söyledi. Görgün, "İhracat rakamlarımızı kısa süre içinde 200 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkarmaya kararlıyız" dedi. Aselsan'ın tıbbi makinelerden, drone'lara kadar geniş bir yelpazede üretim yaptığını belirten Görgün, "Sivas'ta optik fabrikası kuruldu. Şimdi Pakistan ve Katar'da iki tesis için görüşmeler yapıyoruz" diye konuştu.

Dünyadan şirket alacağız

Halka arz sonrası yurtiçi ve dışında şirket alımları yapacaklarını söyleyen Görgün, "Aselsan, yurtiçi ve dışında şirket kuran, bir yapıya dönüştü. Azerbaycan'da yüzde 100, BAE'de, Ürdün'de, Kazakistan'da ve Suudi Arabistan'da yüzde 49 veya 50 hissesi kendisinde olan Aselsan ürünlerini üretip bu coğrafya ve yakın ülkelerde satış yapacak fabrikalar kuruldu" dedi. Görgün, Pakistan ve Katar'da da yeni şirketlerin kurulacağını söyledi.

Yönetimde yabancı olmayacak

Görgün, yüzde 15'lik arz sonrasında yönetime yabancıların girmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Görgün, TSK Güçlendirme Vakfı'nın şirketin A grubu imtiyazlı hissesine sahip olduğunu, 9 kişilik yönetim kurulu üyesinden 6'sının vakıftan belirlendiğini, 3 üyenin ise bağımsız atandığını vurguladı.

Afrin'de sahadaydık

Afrin harekâtında Aselsan teknolojilerinin kullanıldığını belirten Görgün, "Teknik ekiplerimiz de sahada görev yaparak arızayı anında gidermek için çalışma yaptı" dedi.(Sabah)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sapina kadar aselsanci :)26 Mayıs 2018 14:24

  okie dokie, senin aselsanla derdin nedir, 500 kagit var sen kimsin , kimin satilmisisin aselsan büyüdükce salyalanmissin.

 • aselsan büyük fırsat26 Mayıs 2018 11:56

  Parası olan terettüd etmeden basssın uçucak bu hisse gittiği zaman dur durak bilmeden gider.

 • Borsanın en çok prim yapan şirketi19 Mayıs 2018 00:29

  burası rulet masası değil..yatırım sahası

 • South Park 18 Mayıs 2018 21:52

  30.4 den aldım hala bekliyorum aselsan dedik, taş gibi hisse dedik. 30 un altına gelir gelmez dağıldı kaldı.

 • kısır zeki18 Mayıs 2018 13:09

  aselsan alanın çocuğu olmaz

 • K218 Mayıs 2018 12:25

  TELEFON AÇ AL.............İLGİ ÇOK BÜYÜK ZATEN NEDEMZSİN YERLERDE SÜRÜNÜYOR VER MEHTERİ............

 • aselsan kirkyedi18 Mayıs 2018 11:06

  aselsan 47 lerden buralara geri geldi. piyasa nezaman aselsanin cumhurbaskanligina baglanacagini ogrendi satisa gecti ustune bide halka arz ,para bitdi para lazim satacak bisey kalmadi .simdi satis icin pazarlama taktiklleri .

 • Okie Dokie18 Mayıs 2018 11:01

  Yav he he. Büyük ilgi varmış. Ben 47 TL'den beri açığa satıyorum. Açığa satış pozisyonunu da kapatmam. 22 TL gelinceye kadar.

 • misafir18 Mayıs 2018 19:56

  Az kaldı okie dokie o yorumları sana bi tarafınla okutturacaklar zamam senin için geri sayıma başladı

 • Okie Dokie18 Mayıs 2018 12:40

  Sen burdamıydın misafir sabah annene küfürün mu yeme geç kalmıştı dediyordum bende ama tam zamanında yorum yaptın

 • misafir 18 Mayıs 2018 11:19

  Sen burdamıydın okie dokie sabah küfürün mu yeme geç kalmıştı dediyordum bende ama tam zamanında yorum yaptın