E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAşağı yönlü risk unsurları önemini koruyor---

Aşağı yönlü risk unsurları önemini koruyor

Aşağı yönlü risk unsurları önemini koruyor
10 Ağustos 2020 - 09:12 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 Endeksi’nde son günlerde artış kaydeden volatilitenin yakından izleneceği belirtiliyor.

Piyasa Gündemi

Geçen hafta ekonomik verilerdeki toparlanma ve ABD’deki destek paketine ilişkin pozitif beklentiler risk iştahını genel olarak desteklerken, vaka sayılarında devam eden artış ve ABD – Çin arasındaki gerilim aşağı yönlü risk unsurları olarak önemini koruyor. Yurt içi piyasalarda ise artan oynaklık ve satış baskısı ön plana çıkarken, resmi kurum ve kuruluşlardan gelebilecek olası açıklama ve hamleler yakından takip edilecektir.

BIST-100 Güne Başlangıç

Mevcut riskler gündemdeki yerini korurken, geçen hafta genelinde ekonomik verilerde devam eden toparlanma hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme oldu. Geçen hafta negatif ayrışmanın yaşandığı ve satış baskısının artış kaydettiği BIST-100 Endeksi’nde cuma günü ise tepki alımları etkili oldu ve endeks günü %2,53’lük yükselişle 1.061 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor.
Endeks kapanışında 7,21 – 7,23 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,31’li seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nde son günlerde artış kaydeden volatilite yakından izlenecektir.

BIST-100 Strateji

Mart ayında görülen dip seviyeden başlayan yükselişin düzeltmesinde perşembe günü %38,2 seviyesinin bulunduğu 1058’in ve cuma günü de düzeltmede %50 seviyesinin ve 500 günlük ortalamanın bulunduğu 1010 seviyesinin de altına sarkıldı. Gelen tepkilerle haftalık kapanışı 1061 puandan gerçekleştiren endekste kısa vadede 1058 seviyesi hareketin devamı için referans olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanırsa haftanın son gününde başlayan tepkinin güçlenmesinden bahsedilebilir. Aksi takdirde yükselişler tepki mahiyetinde kalacaktır. 1058 üzerinde 1078 ve 1110 kısa vadeli ilk direnç noktaları iken aşağıda 1.010 seviyesi ile cuma günü test edilen 985 ve düzeltmede %61,8 seviyesinin bulunduğu 965 aralığı en güçlü destek bölgesi konumunda olacaktır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)