E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiArtık sanal ortamda hakaretin cezası olacak---

Artık sanal ortamda hakaretin cezası olacak

Artık sanal ortamda hakaretin cezası olacak
01 Ekim 2020 - 09:21 www.borsagundem.com

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Buna göre, temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak.

Sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye'de temsilcilik açacak.

Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

Kişilik hakkı ihlalleri de cezalandırılacak

Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve 'kişilik haklarına saldırı' olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

Hakaretin de cezası olacak
Sanal ortamda hakaret etmenin de artık cezası olacak. Tehdit, taciz ve yalan haber yaymak eskisi kadar kolay olmayacak.

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)01 Ekim 2020 11:33

    Demek ki, cenaze törenlerinde, yumruk atmak daha mantıklı. Cezası da yok.  :D hukuk işte..

  • selim01 Ekim 2020 09:34

    tum bati ulkelerinde temsilcilikleri ve sorumluluklari var vergilerini veriyor  bu Twitter, Facebook, Instagram  gibi sirketler , turkiyede ne temsilcilik acip ne vergi ne sorumluluklarini yerine getirmek istemiyorlar , devlet bunlara uyarisini yapti , temenni ediyorum tum yukumluluklerini yerine getirmeleri , yine temenni ediyorum bizim insanimizda bunu anlar , eger birisi ozgurlukden bahseder bunlari savunursa anlayinki hain hic supeniz olmasin !!!

  • Mehmet01 Ekim 2020 10:18

    Mac uzum yemekmi yoksa bagciyi dovmekmi, denetlemek baska nsansur baska.. Azzini akant iceri atan bir iktidarin niyetini cok cabuk okumussunuz helal olsun,sozum meclisten disari "essek olmak isteyene semer vuran cok olur"