E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıArtan jeopolitik riskler, endeksi baskılıyor---

Artan jeopolitik riskler, endeksi baskılıyor

Artan jeopolitik riskler, endeksi baskılıyor
21 Şubat 2020 - 08:56 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende jeopolitik gelişmeler ve veri gündemi inceleniyor.

Yurtiçi piyasalarda dün İdlib gündemine dair gelen haber akışlarının ardından BIST100’de satışlar derinleşirken, kur 6.10 seviyesini gördü. Artan jeopolitik riskler ise CDS primini yukarı yönlü hareketini tetikliyor. Konuyla ilgili olarak Rusya ile temaslar sürerken, İdlib’te tansiyon hala yüksek.

Bugün gün içerisinde veri gündemi sakin fakat olası haber akışları fiyatlamalar açısından kritik olabilir. Ayrıca bugün piyasa kapanışı sonrasında Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye ile ilgili kredi notu ve görünümüne dair değerlendirme yapması bekleniyor.

Beklenti bir değişiklik olmaması yönünde fakat olası açıklama yapılması durumunda metindeki detaylar gelecek dönem not değişikliği için sinyal niteliği oluşturabilir. BIST100 endeksi dün tüm bu yaşananlarla birlikte 115.642 seviyesine kadar geri çekilerek günü %2.98 aşağıda kapattı.

Endekste kritik eşik 113.000 noktası olurken, kurda 6.10 üzerindeki kalıcılık hareketin devamı açısından kritik olabilir.

Yurtdışında ise gündem daha çok coronavirüsü haberlerinin çerçevesinde şekilleniyor. Çin’de yaşananların diğer Asya ülkelerine de yansımış olması piyasaların satış ağırlıklı fiyatlamalarını tetikliyor.

Bugün gündemde şubat ayı öncü PMI dataları ön planda ve virüse için tedavi yöntemine dair sürpriz açıklamalar dikkat çekici olabilir. Bu sabah Asya piyasalarında Çin hariç negatif bir tablo, vadeliler kanadında da benzer şekilde satışların hakim olduğu gözleniyor.

Güvenli liman talebine olan ilgi ons altını son 7 yılın en yüksek seviyelerine doğru taşımaya devam ediyor. Kıymetli metal bu sabah 1630$ seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Petrolde ise talep yönlü gelişmelerin negatif etkilenebileceği tahminleri ile satıcılı seyrediyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)