E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAnastasiadis: Doğal gaz gelirlerini paylaşmaya hazırız---

Anastasiadis: Doğal gaz gelirlerini paylaşmaya hazırız

Anastasiadis: Doğal gaz gelirlerini paylaşmaya hazırız
25 Eylül 2020 - 14:20 www.borsagundem.com

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Rum yönetiminin doğal gaz keşiflerinden elde edilecek her tür geliri, Kıbrıslı Türkler için bir emanet hesaba yatırmaya hazır olduklarını söyledi.

AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Ada'nın yeniden birleşmesi görüşmelerine bağlılıklarının sürdüğü mesajı verdi.

BM 75'inci Genel Kurul toplantıları çerçevesinde bir konuşma yapan Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerle Ada'nın yeniden birleşmesi için görüşme taahhüdüne bağlı kalmayı sürdürdüklerini, ancak bunu "namlu ucunda" yapmayacaklarını söyledi.

Kıbrıs'ta barış görüşmelerinin "gerçekçi bir başarı şansına sahip olması için iyi niyete dayalı elverişli ve yapıcı bir ortam oluşturulmasının zorunlu olduğunu" belirten Anastasiadis, "göz korkutma ya da tehditler altında barışın görüşülemeyeceğini" söyledi.

Anastasiadis Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Rum yönetiminin doğal gaz keşiflerinden elde edilecek her tür geliri, Kıbrıslı Türkler için bir emanet hesaba yatırmaya hazır olduklarını da kaydetti.

BM'nin yeniden görüşme çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kıbrıs'ta 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından görüşmelere yeniden başlanması çağrısı yapmıştı. Guterres, "Seçimler olur olmaz garantörler ve iki tarafın yer aldığı 5 kilit aktörle siyasi süreci yeniden başlatmayı planlıyorum'' demişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bu çağrının ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir federasyon kurulmasını öngören tüm müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ve kapatıldığını hatırlatarak "Artık federasyon için müzakere etmeyeceğiz…Başarısız olacak yeni bir maceraya atılmanın anlamı yoktur" ifadelerini kullanmıştı. Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ve konfederasyon başta olmak üzere diğer seçeneklerin müzakere edilebileceğini belirtmişti.

KKTC'nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 2 Ekim Cuma günü BM Genel Sekreteri Guterres ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kurt26 Eylül 2020 12:02

  NİYE EMANET  BİZİM BANKA KASALARIMIZ   VAR OGLUM  SİZE SORUPDAMI PARA CEKİLECEK  BUNUMU DEMEK İSTEDİNİZ YÜRÜ GİDİN YOLUNUZA  ÖYLE VEYA BÖYLE TÜRKİYEYE MUHTACSINIZ 

 • Osman26 Eylül 2020 11:20

  Türkiyenin Yunanistanı veya Güney Kıbrısı tehdit ettiği felan yok.Tamam eşit şartlarda kıbrıs birleşssin iki toplumda referandum yapılsın kabul ederlerse birleşssinler.Yunanistan adalrı silahlandırmayı bıraksın madem komşuyuz hatta sınırları bile açalım.Yunanistan Türkiyenin AB üyeliğini desteklesin bunlar güzel şeyler ticaret artsın dostluk sevgi kazansın.Böylece Türkiye de daha güçlü olur Yunanistan da daha güçlü olur.

 • KASIM YANTIR25 Eylül 2020 18:35

  Yeni bir oyun tezgahlıyorlar.doğalgazları ellerinde patladı kimseye satamıyorlar.aynen israil ve mısır ın oldukları gibi.

 • vatandaş25 Eylül 2020 16:00

  babasının malını veriyo rumları.senden hak isteyenmi var sen kimsin hak vericen soyu bozuk..

 • Yorum25 Eylül 2020 15:48

  Şimdiye kadar sattığınız geliri hesaba yatır öyleyse

 • Tufan25 Eylül 2020 15:38

  He canım emanet hesaba yatarmış. Yersen. Siz bize müsade edin her dediğimizi kabul edin biz söz verecez prayı diyor yersen. Bunların emanet hesab dediği kaddafinin fransada vs de olan paraları gibi. Tak el koydum bitti.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU25 Eylül 2020 15:31

  Bunlar dürüst değiller bize yeni bir oyun oynamaktadırlar.neden emanet hesap direkt verin doğalgazlar babanızın malı değil ki.bu gaza gelmez RTE.

 • Nedim25 Eylül 2020 15:30

  Bunlar Türkleri yağmurlu havada susuzluktan öldürmeye bakar.  Kıbrıslı genç  Türkleri aldatmaktan başka gayeleri  yok.  Sakın ola bunların menfi  propagandalarına kanmayın!  maksat  Kuzey  Kıbrıs ı  Türkiye den kopartıp Avrupa ya bağlamak sonrası malum!  Şu anda üzerine   oynadıkları konu Kuzey Kıbrıs federe devletinin tanınmamışlığı üzerinden Akdeniz de de yok farz etmek!  Vakti zamanı gelince  çok iyi tanıyacaklar!

 • EKRİST25 Eylül 2020 15:19

  sıkıştılar ABD ve  almanya çok akıllı bir hükümeti var ibiklerini sıkıyor bunların.çünkü burada trilyon dolarlık bir ekonomi var.eğer buradaki doğalgaz piyasaya sürülür ise rusya tamaman ekonomik olarak batar.

 • KERİM25 Eylül 2020 17:00

  ABD ALMANYA İKİSİ TÜRKİYENİN YANINDA OLSA BIRAKIR TÜRKİYAMIZ DOĞAL GAZI ÇIKARIR RUSYAYA MUHTAÇ OLMAZ İRANA MUHTAÇ OLMAZ

 • Keklik25 Eylül 2020 14:58

  Adamlar guvenmemekte haklı. Dün faizler düşecek diyen, bugün yükseltti, yalancılar

 • Nedim25 Eylül 2020 16:20

  Yine Rum tarafından mı mevzi aldın  ...ik keklik!?  

 • SAIT25 Eylül 2020 14:31

  ADAM SAHTEKAR YALANCI BUNLARA İNANLIP GÜVENİLMEZ