E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın ve dolarda küçük yatırımcı için büyük tehlike---

Altın ve dolarda küçük yatırımcı için büyük tehlike

Altın ve dolarda küçük yatırımcı için büyük tehlike
08 Ağustos 2020 - 09:10 www.borsagundem.com

Altın ve döviz fiyatlarında kısa sürede yaşanan yükselişin ardından, küçük yatırımcıların da bu alanlara yöneldiği, hattta kredi çekerek altın ve döviz aldığı ifade ediliyor. İbre tersine dönerse...

Son dönemlerde altın fiyatlarından ciddi yükselişler yaşanıyor. Altının ons fiyatı 2.000 dolar seviyesini aşarak rekor kırarken, gram altın fiyatları da rekor tazeleyerek 480 TL seviyelerinde işlem görüyor. Hürriyet'ten Neşe Karanfil haberine göre, uzmanlar yaşanan bu yükselişin ardından altın konusunda vatandaşları uyarıyor.

ALTIN SPEKÜLASYONA AÇIK

Türkiye’de tasarruflarını yatıran ve hatta duyumlar üzerine kredi çekerek altına yatırım yapanların dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Çünkü bir anda ellerindeki varlıklardan olma ihtimalleri var.

"Güvenli liman algısı olan altının bir yatırım aracı olarak spekülasyona açık olduğunu tarihine bakınca da görmek mümkün. Diğer yatırım araçlardan farklı olarak, altının değeri ülke ekonomilerine katkısına bağlı değil. İnsanların yaşamak için konuta, arabalarını sürmek için benzine yani petrole ihtiyacı var ve hisse senetlerinin değeri temsil edilen şirketlerin katkılarına dayanıyor” diyor.

YÜZDE 10’U FİNANSTA

Altının en büyük kullanımının lüks ürünler için olduğuna dikkat çeken uzmanlar sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yıllık altın arzının çoğu mücevher yapımında kullanılıyor.

Bu oran yüzde 78 düzeyinde. Elektronik, tıp ve dişçilik dahil olmak üzere diğer endüstriler için de yaklaşık yüzde 12’lik bir kullanım var. Geri kalan sadece yüzde 10’luk kısmı finansal işlemler için kullanılıyor.”

Diğer herhangi bir metadan daha çok, altının fiyatının esas olarak herkesin yükseleceğini düşündüğü için yükseldiğini belirten uzmanlar, “Altının daha önce 2011 ve 2015’teki en yüksek seviyelerindeki sert düşüşler de bunun kanıtı. Zirveye ulaşmasından üç yıl sonra, onsu 800 dolardan fazla düşmüş ve Aralık 2015’te ons başına 1.050 dolara kadar gerilemişti. 2017 sonunda ons başına 1.300 dolara çıktı” ifadelerini kullanıyor.

İKİ KEZ DÜŞÜNÜLMELİ

2010 yılında, dünyaca ünlü yatırımcı George Soros’un, ‘altın en büyük balondur’ değerlendirmesini hatırlatan uzmanlar, şu ifadeleri kullanıyor: “Soros, spekülatörlerin, bir yatırımın gerçek değerinin ötesinde teklif vermesiyle oluşan varlık balonuna atıfta bulunuyordu.

Altının gayrimenkul, petrol veya şirket hisselerinin aksine, gerçekçi bir fiyatın dayandırılacağı çok az temel değere sahip olduğunu söyleyen Soros, bu nedenle altını ‘kalabalıkların deliliğine’ en duyarlı yatırım aracı olarak değerlendirmişti.

"Altındaki manipülasyonun en büyük kanıtlarından biri de 1979-2004 yılları arasında altın fiyatlarının nadiren ons başına 500 doların üzerine çıkması. Son dönemde yaşanan artış arz-talep dengesi ile alakalı değil finansal bir balon. Özellikle küçük yatırımcının bu nedenle altın alırken iki kez düşünmesi gerekiyor.”

2018 DOLARI ZARAR YAZDI

Döviz kurlarında yaşanan hızlı dalgalanmalarda alış yönünde hareket edenler büyük zararla da karşılaşabiliyor. Yapılan hesaplamalara göre yine kurlarda dalgalanma yaşandığı bir dönemde, Ağustos 2018’de 7 lira ve üzerinden dolar alan vatandaşlar 2 yıl boyunca nominal olarak anaparasını kurtaramadı.

Reel olarak da doların 2020 yılında koronavirüse bağlı yükselişi öncesi yüzde 40 zarardayken kur yeniden 7 lirayı aştığında bile yüzde 30 zarardalar. Hesaplamaya göre iki yıl önce 7 liraya denk gelen kur 9.1 lira olsaydı ancak dolar alan kâra geçebilecekti.

Merkez’in elinde olan araç setleri

YÖNLENDİRME: Merkez Bankası piyasalara ilk sinyalini perşembe günü yaptığı açıklama ile verdi. Bütün araçların kullanılacağı mesajı açıklamada yer aldı. Aynı günün akşamında bankacılarla toplantı yapıldı. Sözel yönlendirme de bu dönemde piyasada bir politika aracı olarak sayılmaya başlandı.

ZORUNLU KARŞILIKLAR: Zorunlu karşılıkları artırabilir. Böylece rezervlerde artış olur.

POLİTİKA FAİZİNİ ARTTIRABİLİR: Merkez Bankası geçmişte piyasalardaki dalgalanmalar döneminde olağanüstü toplanarak politika faizinde artışlar yaptı. Ancak bu kez piyasalarda böyle bir beklenti yok. Merkez Bankası geçen yıl temmuzdan itibaren sürdürdüğü faiz indirim sürecine haziran ayında ara verdi. Temmuzda da politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.25 düzeyinde sabit tuttu. 29 Temmuz tarihinde açıklanan enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7.4’den yüzde 8.9’a yükseltildi.

ÖNEMLİ MESAJ

Temmuz enflasyonu da TÜİK tarafından yüzde 11.76 olarak açıklandı. Piyasada Merkez Bankası’nın son silah olarak faiz artırım seçeneğini kullanacağı tahmin ediliyor. Bu ay Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 20 Ağustos’ta yapılacak. Gelecek hafta atılan likidite adımlarının etkisi görülmezse, faiz artışının gündeme gelebileceği tahmin ediliyor.

Ancak olağanüstü bir toplantı ihtimali zayıf görülüyor. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, Merkez Bankası’nın her türlü enstrümanı kullanabileceğine dair mesajının önemli olduğunu belirterek, “Çünkü Merkez Bankası’nın proaktivitesine de güvenilmesi gerekiyor. Likidite önlemleri, yan enstrümanlar, yönlendirmeler oynaklığı azaltmazsa, Merkez Bankası faiz artırabilecek bir pozisyonda olmalıdır.

Gerçekleşen enflasyon ve beklenen enflasyon tarafında negatif reel faiz pozisyonunda olmamız itibariyle, faiz artışı, enflasyonun 1.5 –2 puan üzerine doğru yapılmalıdır” yorumunu yaptı.

Kritik zirvenin ardından piyasalar

Altında beklentiler de rekora koştu

Gümüş için dinlenme vakti mi?

Borsa haftalık bazda yüzde 5,88 değer kaybetti

S&P'den Türkiye açıklaması: Giderek zorlaşıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet08 Ağustos 2020 17:59

  Kredi Çekip altın almak nedir amk kumar oynuyorlar e her kumarın sonunda belli kasa kazanır her zaman:))

 • Ali08 Ağustos 2020 12:27

  Altın 8000 bin dolara kadar gider. Ytd

 • Hasan08 Ağustos 2020 12:26

  BOrsayi şişirdiler sonra çaktılar, altını şişirdiler şimdi de Altına pis çakacaklar.....hep aynı üç kağıt, ama he koyun kendi bacağından asılıyor salak olmayın dikkat edin

 • altin kaybetmez 08 Ağustos 2020 12:24

  altin alin dinlemeyin böyle seyleri uzun vaadede yatirim yapacaksaniz altin alin bugün al 1 sene sonra sat niyetindeyseniz hic dokunmayin gidin baska seylere yatirim yapin dönün tarihsel yükselise bakin altin uzun vaadede hicbir zaman kaybetirmemistir

 • adil08 Ağustos 2020 10:46

  millet işsiz güçsüz bankadan kredi alıp her alanda para kazanmak için dans ediyor batsalar ne olur zaten bankalara verecek bir şeyleri yok zarar bankalara yazar onlarda zarar göstermez  Yunanistan ekonomi modeli uyguluyoruz

 • Vatandaş08 Ağustos 2020 10:38

  Amerika takır takır karşılık sız dolar basıyor,dolar altının ons ile esitlenmisti, artık bu bitti, bundan sonra,yeni para birimi çıkaracaklar,para çıkana kadar altın çıkmaya devam eder diye düşünüyorum

 • Volkan Ates08 Ağustos 2020 10:35

  En iyi altın gayrimenkuldür.

 • Garip08 Ağustos 2020 10:22

  Bastığınız karşılıksız paçavraları balon değil altın balon he he he... Kaç tane para tedavülden kalkmış altın 6000 yıldır yerinde duruyor.

 • Ali08 Ağustos 2020 09:55

  Para basıyor bütün devletler altın korunma alanı oldu.

 • Çırak08 Ağustos 2020 09:24

  Altının çıkarma maliyeti zaten 1000$/ons üzerinde çok balon yok!

 • MEDO08 Ağustos 2020 14:20

  ŞİMDİ YÜKSEK MALİYETLİ MADENLERDE DEVREYE GİRER 2000 Ş ŞİMDİ 1500 Ş MADENLERDE ÇALIŞIR ARTIK

 • köfteci08 Ağustos 2020 10:35

  ortalama 500 dolar