E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın rallisinde hedef büyüdü---

Altın rallisinde hedef büyüdü

Altın rallisinde hedef büyüdü
10 Temmuz 2020 - 14:17 www.borsagundem.com

Merkez bankalarının korona virüs destekleriyle küresel para birimlerinin değerini kaybetmesi altına yaradı. ABN Amro stratejisti altının onsunun 2000 dolara ulaşabileceğini belirtiyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Altın geleneksel olarak piyasaların güvenli limanı, fırtınalı dönemlerde sığınılacak yer olarak bilinir. Ancak bu durum geleneksel olarak riskli varlık olarak bilinen hisse senetleri piyasalarının dip seviyesinden güçlü geri dönüşü sırasında altının dokuz yılın zirvesine çıkmasına engel olmadı.

Bu durumun sebebi kısmen fırsat maliyetlerine bağlı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını indirmesiyle negatif faizin önünün açılması altın tutan yatırımcıların normal şartlarda tahvillerle kazanacağı verimden daha fazlasını kazanacağı bir ortamın oluşmasını sağladı.

Makro ekonomi araştırma firması Renaissance’ın başındaki isim Jeff deGraaf, “Reel tahvil getirilerinin negatife dönmesiyle özellikle resmi karşılığı olmayan para birimlerinin tarihsel bakış açısı ve satın alma gücüne bakıldığında reel verimi olmayan varlıkların fırsat maliyeti yok oldu” ifadelerine yer verdi.

Borsalarla beraber hareket eden güvenli liman

Ağustos ayında altının onsu 16,80 dolar ya da %0,9 oranında düşerek 1.803,80 dolara geriledi. Bir gün öncesinde ise %0,6 yükselerek 1.820,60 dolara yükselerek 14 Eylül 2011 tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Altındaki bu zayıf seyire hisse senetlerindeki kayıplar eşlik etti. S&P 500 endeksi aynı gün %1 düştü. Altın haftayı %0,8 yükselişle yılık bazda ise %18’i aşan bir çıkışla götürüyor.

ABN Amro’nun Değerli Metaller Stratejisti Georgette Boele Perşembe günkü notunda Dow Jones endeksini baz alarak altının borsalarla yan yana hareket ettiğini ve riskli varlık gibi davrandığını belirtiyor. Boele müşterileriyle paylaştığı notta, “Öncelikle merkez bankası politikaları altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketinde güçlü bir sürükleyici etkisi var. Çok sayıda ülkede resmi faiz oranları sıfıra yakın olmakla kalmıyor bu ülkelerin bir kısmı görülebilir gelecekte faiz arttırmayı da düşünmüyor” ifadelerine yer verdi.

FED’in sınırsız parasal genişlemesi ve Japonya Merkez Bankası’yla Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı geniş programlar gibi birçok merkez bankası parasal genişleme programlarını açıkladı. Stratejist bu programlara ilişkin, “Paranın piyasalara sel gibi akması ve para birimlerinin düşmesiyle altının sesi kulağa bir müzik gibi geliyor” sözlerini kullandı.

Altının onsu 2.000 doları hedefliyor

Dünya Altın Konseyi’nin salı günü yaptığı açılamaya göre altın destekli borsa yatırım fonları kaynaklarına 5,6 milyar dolar ya da kontrolü altında olan varlıkların %2,7’si değerinde 104 ton ekleyerek yedi aydır üst üste 7 aydır pozitif seyir izliyor. Yılın ilk yarısında küresel net girişler 39,5 milyar dolara ulaşarak 2016 yılının rekorunu kırdı. Boele bu süreçte FED’in verim eğrisi kontrolü politikası uygulayarak ABD Hazinesi tahvillerinin verimini sınırlı seviyelerde tutma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Bu yatırımcıların uzun vadede potansiyel bir enflasyon artışından endişelenmesi anlamına geliyor. Enflasyon artışına ilişkin endişeler negatif ABD Hazinesi tahvilleri ve enflasyon beklentilerinden görülebiliyor. Mali destek politikalarının nedeniyle ABD’de artan bütçe açığı altını etkilemiyor.

Boele yatırımcıların ralli sırasında her düşüşle birlikte altın satın aldığını belirterek altında boğa piyasasının zemininin oldukça güçlü olduğuna dikkat çekti.

Stratejist, “Şu anda altının onuşunun psikolojik direnç noktası olan 1.800 dolar aşıldı. Görünüşe göre yatırımcılar ancak altının ons değeri 1.921 dolar zirvesine ulaşınca tatmin olacaklar. Bunun dışında en önemli psikolojik seviye olan 2.000 Dolar seviyesi ulaşılabilecek bir yerde” ifadelerine yer verdi.
ABN Amro yıl sonu altının ons beklentilerini bir önceki seviye olan 1.700 dolardan 1.900 dolara yükseltmişti. Şimdiyse önceki beklentileri olan 1.800 dolar ile 2.000 dolar arasında seyrediyor.

Kısa süreli düşüş dipten alım fırsatı

Boele yatırımcıları potensiye bir yakın vadeli düşüş konusunda uyarıyor. Spekülatif pozisyonların önemli olmaya devam ettiğini belirten Boele borsa yatırım fonlarının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu kaydetti.

ABN Amro stratejisti “Piyasalar tekrar doların lehine döndüğünde altın fiyatlarının risksiz ortam içerisinde önemli bir gerilemeye gideceğini düşünüyoruz. Bu muhtemelen kısa süreli bir düzeltme olacaktır ve dipten alacak yatırımcılar piyasaya girmek için sabırsızlıkla bunu bekliyor” dedi.

Endeks yükselen trendin altında, görünüm zayıflıyor

 

İkinci dalga endişesi altını rekora taşıdı

 

Gram altın 398 lira seviyelerinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)