E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAltın ithalatında yükseliş sürüyor---

Altın ithalatında yükseliş sürüyor

Altın ithalatında yükseliş sürüyor
05 Ekim 2022 - 17:03 www.borsagundem.com

Altın ithalatında son dönemdeki dikkat çeken yükseliş eylülde de devam etti. Türkiye'nin altın ithalatı eylülde 3,1 milyar dolarla 2 yılın zirvesine yükseldi.

Altın ithalatındaki yükseliş eylülde de devam etti. Altın ve diğer kıymetli taş ithalatı eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 543,4’lük artışla 3 milyar 110 milyon dolara yükseldi. Geçen sene eylülde bu rakam 483 milyon dolardı.

‘Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar’ ithalatı, ocak-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 138,2 artışla 14 milyar 227 milyon dolara ulaştı.

ENERJİ VE ALTIN FATURASI 13 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Eylüldeki 9 milyar 563 milyon dolarlık enerji ithalatı ile birlikte, enerji ve altın faturası eylülde 12 milyar 673 milyon dolar oldu.

Ocak-eylül dönemindeki toplam enerji ve altın ithalatı da 88 milyar 77 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin enerji ürünleri ihracatı eylülde 1 milyar 705 milyon dolar, ocak-eylül döneminde 12 milyar 268 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin altın ve diğer kıymetli taş ihracatı da eylülde 951 milyon dolar, ocak-eylül döneminde 7 milyar 332 milyon dolar oldu.

TASARRUF AMAÇLI ALIMLAR ARTTI

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı, Para ve Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, vatandaşın tasarruf amaçlı altın alımlarının son aylarda arttığına işaret etti.

Nitekim, Darphane’nin altın üretimi ağustosta 6,1 tonla 17 ayın zirvesine yükselmişti. Yıldırımtürk, yükselişin eylülde de sürdüğünü belirtti.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenleri piyasası verilerine göre de ağustosta altın ithalatı 31,3 tonla iki yılın zirvesine çıkmıştı.

Yıldırımtürk, Rusya’da üretilip Dubai üzerinden Türkiye’ye gelen altının da arttığına işaret etti.

Yastık altındaki altını sistem içine çekme kampanyalarının etkili olmadığını, yüksek enflasyon ve güven sorunu nedeniyle vatandaşın yastık altı altın alımlarının sürdüğünü belirten Yıldırımtürk, vatandaşın altında fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak gördüğünü belirtti.

Altın fiyatları düşüşte

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )05 Ekim 2022 21:42

    ABD tahvillerine nedne ilgi düştü? abd tahvillere düşen ilgi altına nasıl yansır? tahviller eilgi yoksa düşmedi mi ? aslında altın son hareketini ben buna bağladım. ABd malum tarihi rekor borç içinde yüzüyor. inanılmaz derecede borç var... Tamam var... abd tahvilim var gel vatandaş gel diyor... dünyaya diyor ama bakıyoruz alıcı yok, istenen alıcı yok aslında... bu durumdada altın biraz hareketlenmeler gösterdi. bu durum izliyorum merakımdan. ABD tahvil veriyor neden alan yok kardeş ? ülkeler neden ilgi göstermiyor  yada büyük abd li firmalar ?= Tahvil alan olmaz ise, faizleri artacak böylece var olan borç armaya devam edecek. ABD de bişeler oluyor, yada dünya, avrupa gibi devletler abd takip etsede kendi özel durumlarına göre progrmlar yapmayı uygun buldu. örnek opec kararı +ingiltere iç ekonomi adımları, rusyanın enerjı hamleleri  malum kovid... eee hani kriz bitiyor du ? :D garip işler